Plainsman Tan Leather Gloves, 2 Pairs

Highlights
- Plainsman Leather Gloves, 2 pairs
- Made of 100% Cabretta leather
- Available in small, medium, large, and extra-large sizes
- Double-layer reinforced palm and 3 rows of double stitching
- Great for utility, outdoor activities, ranching, riding, roping, farming, gardening
OFF! Deep Woods Insect Repellent, 9 oz, Pack of 3, $17.98

OFF! Deep Woods Insect Repellent, 9 oz, Pack of 3


Other popular items in Lawn Care
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197654.7978 out of 5 Stars. 19765 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySENIX 4QL® 26.5cc 4-Cycle 18" Gas String Trimmer, Weed Eater
Members-only priceSENIX 4QL® 26.5cc 4-Cycle 18" Gas String Trimmer, Weed Eater
833.8072 out of 5 Stars. 83 reviews3.8072 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSENIX 4QL® 26.5cc 4-Cycle Gas Powered Handheld Leaf Blower
Members-only priceSENIX 4QL® 26.5cc 4-Cycle Gas Powered Handheld Leaf Blower
1134.4513 out of 5 Stars. 113 reviews4.4513 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrtho GroundClear Simple Weed and Grass Killer with Comfort Wand, 1 gal., $28.95
$2895current price $28.95Ortho GroundClear Simple Weed and Grass Killer with Comfort Wand, 1 gal.
Available for ShippingShippingSENIX 20" 4QL® 49cc 4-Cycle 18" Gas Chainsaw, $149.97
$14997current price $149.97SENIX 20" 4QL® 49cc 4-Cycle 18" Gas Chainsaw
564.4286 out of 5 Stars. 56 reviews4.4286 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60184.0962 out of 5 Stars. 6018 reviews4.0962 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Plainsman Leather Gloves are designed to keep your hands protected during rugged, heavy outdoor use. They keep your hands warm and comfortable, too. These gloves are the perfect fit for outdoor chores and activities including farming, gardening and ranching.
Cabretta Leather
Plainsman Leather Gloves are made of Cabretta leather, a fine grain leather that's chrome-tanned and very soft. It's also tougher than a lot of other leathers which is why it's such a good material for quality leather gloves. In addition to being made of such strong material, they also feature a double-layer reinforced palm and three rows of double stitching.
A Comfortable Fit
These gloves are very comfortable. With elastic wrists that are easy to get on and off, the thin leather fits closely to your hand to allow for maximum dexterity and control. These gloves are ideal for all outdoor activities, including riding, roping, gardening and ranching. They're available in four different sizes to make sure you get just the right fit. A convenient two-pack, these gloves make a great gift for anyone who spends time working outdoors.
Specifications
- 2 pairs of Plainsman gloves
- 100% premium Cabretta leather
- Reinforced double layer leather palms with three rows of double stitching
- Designed to fit comfortably against hand for maximum control and dexterity
- Elastic wrists
- Heavy-duty stitching
Warnings and disclaimers
WARNING - California Proposition 65
WARNING: This product can expose you to chemicals including Di-(2-ethyl hexyl) phthalate, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov/furniture.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 224 reviews
Verified Purchase
Gloves to Wear all Year Long
These are amazingly soft yet tough leather gloves that I can wear all year long. During COVID, I began to wear these gloves every time I left the house because I could not stop touching surfaces everywhere and I even drove with them. These gloves are rough and rugged but also attractive so they provide protection driving my car, raking leaves, pulling weeds, or splitting firewood. Hands down there is no better glove on the market for your money.
Verified Purchase
Great gloves
I bought these at least 15 years ago at Sam's Club. I used them for splitting wood and gardening. The fingertips finally have worn thru. I purchased 2 more pairs (2 pack) at sam's. They are very much the same. I have yet to use them, but feel confident that they will wear for years
Verified Purchase
Good loves great price
Excellent gloves thick enough to protect thin enough to do fine work.
Popular products in this category
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98, $0.13/oz
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
112894.7398 out of 5 Stars. 11289 reviews4.7398 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Landscape Fabric, 4' x 225', $29.94
$2994current price $29.94Member's Mark Landscape Fabric, 4' x 225'
9884.5557 out of 5 Stars. 988 reviews4.5557 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSelect Surfaces Evergreen Recycled Artificial Grass, $426.24
$42624current price $426.24Select Surfaces Evergreen Recycled Artificial Grass
294.6552 out of 5 Stars. 29 reviews4.6552 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
SponsoredMembers-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216514.6452 out of 5 Stars. 21651 reviews4.6452 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSelect Surfaces Recycled Evergreen Artificial Grass 7.38’ x 11.68’, $169.98
$16998current price $169.98Select Surfaces Recycled Evergreen Artificial Grass 7.38’ x 11.68’
274.6296 out of 5 Stars. 27 reviews4.6296 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVita Cedar 39" x 77" Modern Trellis, $129.98
$12998current price $129.98Vita Cedar 39" x 77" Modern Trellis
Available for ShippingShippingSelect Surfaces Artificial Hedge Panels, 2-Pack, Choose Type, $109.98
$10998current price $109.98Select Surfaces Artificial Hedge Panels, 2-Pack, Choose Type
484.875 out of 5 Stars. 48 reviews4.875 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSelect Surfaces Aralia Artificial Trellis Panel - 1 Pack, $53.98
$5398current price $53.98Select Surfaces Aralia Artificial Trellis Panel - 1 Pack
Available for ShippingShippingVita 96″ x 54" Vinyl Trellis, $199.98
$19998current price $199.98Vita 96″ x 54" Vinyl Trellis
374.2162 out of 5 Stars. 37 reviews4.2162 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMayne Signature Plus Mail Post - White, $179.98
$17998current price $179.98Mayne Signature Plus Mail Post - White
84.875 out of 5 Stars. 8 reviews4.875 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNew Port Plus Mail Post, $114.98
$11498current price $114.98New Port Plus Mail Post
384.3684 out of 5 Stars. 38 reviews4.3684 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMars Halloween Variety Pack Candy, Mini & Fun Size, 185 pcs., $21.98, Was $23.98, $0.12/ea
Instant Savings
Now$2198current price Now $21.98, Was $23.98$23.98$0.12/ea$2 offEnds Oct 31Mars Halloween Variety Pack Candy, Mini & Fun Size, 185 pcs.
6624.6767 out of 5 Stars. 662 reviews4.6767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush), $199.98
$19998current price $199.98Options from $199.98 – $499.98Member's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush)
34454.3109 out of 5 Stars. 3445 reviews4.3109 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping