NatureWell Cherry Rouge Body & Hair Mist and Body Cream Kit
Shipping

Highlights
- Set includes (1) 8 fl. oz. Body and Hair Mist and (1) 10 oz. Body Cream
- Includes cherry & guarana seed extracts, coconut, jojoba, & rosehip oils
- Infused with scents of black cherry, Turkish rose, and marshmallow
- Developed for all skin types including dry and sensitive skin
- Dermatologist tested, Non-Greasy, Quick-Absorbing, Paraben Free
Nutrius Brazilian Body Butter Cream, 12 fl. oz. $16.98

Nutrius Brazilian Body Butter Cream, 12 fl. oz.


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6994.8212 out of 5 Stars. 699 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69874.5825 out of 5 Stars. 6987 reviews4.5825 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk. $11.96 $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16184.6842 out of 5 Stars. 1618 reviews4.6842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23334.7703 out of 5 Stars. 2333 reviews4.7703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
93514.7424 out of 5 Stars. 9351 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42584.7264 out of 5 Stars. 4258 reviews4.7264 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22784.7691 out of 5 Stars. 2278 reviews4.7691 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60804.6521 out of 5 Stars. 6080 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
NatureWell Cherry Rouge Body & Hair Mist and Body Cream Kit
Indulge in the luxurious scent and hydrating benefits of NatureWell's Cherry Rouge Body & Hair Mist and Body Cream Kit. This enchanting duo is designed to envelop your senses and nourish your skin, providing a refreshing and indulgent experience every day.
Ultra-Moisturizing Body Cream
The Cherry Rouge Body Cream is a rich, ultra-moisturizing formula infused with Vitamin E, sweet cherry fruit extract, and squalane. These ingredients work together to condition and rejuvenate your skin, leaving it feeling softer, smoother, and more luminous. The cream also contains a blend of moisturizing oils, including coconut, jojoba, and rosehip, which help revive dry skin and provide long-lasting hydration. With its warm, sweet scent of cherries, this body cream not only nourishes but also delights your senses.
Captivating Fragrance Mist
The Cherry Rouge Body & Hair Mist offers a captivating fragrance experience with its top notes of black cherry, mid notes of Turkish rose, and base notes of marshmallow. Just one spritz of this long-lasting formula refreshes your skin and hair, providing a lush cherry aroma without any sticky residue. Infused with Vitamin E, this mist not only smells amazing but also helps support skin hydration, making it perfect for daily use.
Complete Fragrance Routine
Together, these products create a luxurious daily fragrance routine that leaves your skin hydrated and enveloped in a delightful cherry aroma. Ideal for those seeking a refreshing, hydrating, and top-smelling body care solution, the NatureWell Cherry Rouge Kit is a must-have for your shower and beauty routine. Embrace the natural, warm, and addictive fragrance while enjoying nourished, deliciously scented skin. Elevate your self-care with NatureWell's Cherry Rouge Body & Hair Mist and Body Cream Kit, and enjoy the benefits of ultra-rich hydration and irresistible scent.
Our Commitment to Better
At NatureWell, led by a team of visionary women, we’re dedicated to the pursuit of ‘better’ — offering skincare solutions that enhance your natural confidence, support empowered choices, and honor self-care as a deeply personal journey, not a predetermined destination.
Specifications
- Includes: (1) 8 fl. oz. Body and Hair Mist and (1) 10 oz. Body Cream
- Scent: Black Cherry, Turkish rose, and Marshmallow
- Product Use: Dry Skin Care
- Free From: Parabens, synthetic dyes, animal cruelty
Body Cream Directions: Apply liberally all over the body, particularly areas needing extra hydration.
Body & Hair Mist Directions: Mist lightly on body and hair for a lush cherry aroma.
Cherry Rouge Body Cream Ingredients: Water/Aqua/Eau, Caffeine, Glyceryl Stearate SE, Dimethicone, Ethylhexyl Palmitate, Fragrance/Parfum, Propanediol, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Phenoxyethanol, Glycerin, Euterpe Oleracea Fruit Extract, Glycine Soja (Soybean) Seed Extract, Paullinia Cupana Seed Extract, Panthenol, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Squalane, Rosa Canina Fruit Oil, Palmitic Acid, Prunus Avium (Sweet Cherry) Fruit Extract, Tocopherol, Phytosteryl/Behenyl/Octyldodecyl Lauroyl Glutamate, Hydrolyzed Vegetable Protein, Sodium Ascorbyl Phosphate, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Citric Acid, Ethylhexylglycerin, Sodium Benzoate, Coumarin, Anise Alcohol, Benzyl Cinnamate, t-Butyl Alcohol, Iron Oxides (CI 77491).
Cherry Rouge Body & Hair Mist Ingredients: Water/Aqua/Eau, Alcohol Denat., Fragrance/Parfum, Phenoxyethanol, Heptyl Glucoside, Ethylhexylglycerin, Sodium Hydroxide, Tocopherol, Coumarin, Anise Alcohol, Benzyl Cinnamate, Eugenol.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 24 reviews
TF Lost Cherry (but affordable & spot on scent!!!)
Bought this because a friend I was visiting said this was like the Tom Ford Lost Cherry, and the scratch and sniff sticker in store seemed pretty right on to that. I am so happy I was in the store in Texas during my visit, as there are no stores in my state. Well, let me say - this smells so amazing, and layering the cream and mist works so well to have a scent that lasts all day!! Even when my nose gets used to it, others say I smell amazing :) Cream moisturizes well too, which is really nice, not greasy and makes my skin feel glowy. Going back to buy 5 more online to cover off gifting for people on my shopping list!
Verified Purchase
Smells like Tom Ford's Lost Cherry perfume
I really like this lotion and hair mist! The smell reminds me of Tom Ford's Lost Cherry, so I use the lotion to soften my skin, the hair mist on my hair and finish off with my TF Lost Cherry eu de perfume.
What a fantastic idea, thank you for sharing!
Stunning scent, NOT a TF Lost Cherry Dupe
I bought this because people on social media were touting it as a Lost Cherry dupe. I had never tried Lost Cherry so when I bought this and smelled it I was in love. The scent is absolutely stunning in every way, but it doesn't last so I ordered the real Tom Ford Lost Cherry hoping it would last longer. When I got the Tom Ford perfume, I was actually super shocked as this smells NOTHING like Lost Cherry. Like ZERO! I actually like this scent more than Lost Cherry, but this one simply does not last at all. Its a beautiful beautiful scent and if they got it to last long, it would be a top seller.
Items you may like
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Minoxidil 5%, Hair Regrowth Treatment for Men, 2 fl. oz., 6 ct. $19.98 $1.67/foz
$1998current price $19.98$1.67/fozMember's Mark Minoxidil 5%, Hair Regrowth Treatment for Men, 2 fl. oz., 6 ct.
6774.5081 out of 5 Stars. 677 reviews4.5081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz. $32.98 $3.91/oz
$3298current price $32.98$3.91/ozMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz.
153.8 out of 5 Stars. 15 reviews3.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197864.7978 out of 5 Stars. 19786 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOGX Bond Protein Repair 450°F Heat Protect Spray, 6.5 fl. oz., 2 pk. $15.98
$1598current price $15.98OGX Bond Protein Repair 450°F Heat Protect Spray, 6.5 fl. oz., 2 pk.
10024.7246 out of 5 Stars. 1002 reviews4.7246 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMen's Rogaine 5% Minoxidil Topical Hair Growth Treatment, 2 pack $91.98
$9198current price $91.98Men's Rogaine 5% Minoxidil Topical Hair Growth Treatment, 2 pack
6483.7191 out of 5 Stars. 648 reviews3.7191 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingR+Co Dart Pomade Stick, 0.5 oz. $17.98
$1798current price $17.98R+Co Dart Pomade Stick, 0.5 oz.
31 out of 5 Stars. 3 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingT3 Edge Heated Smoothing & Styling Brush $74.99
$7499current price $74.99T3 Edge Heated Smoothing & Styling Brush
3214.3832 out of 5 Stars. 321 reviews4.3832 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingR+Co Outer Space Flexible Hairspray, 9.5 oz. $26.98
$2698current price $26.98R+Co Outer Space Flexible Hairspray, 9.5 oz.
Available for ShippingShippingKenra Volume 25 Super Hold Finishing Spray, 16 oz. $22.98 $1.44/oz
$2298current price $22.98$1.44/ozKenra Volume 25 Super Hold Finishing Spray, 16 oz.
1324.6591 out of 5 Stars. 132 reviews4.6591 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping