Member's Mark Provence Balcony Dining Set, 5pc

Highlights
- Set includes: 4 balcony high dining chairs and 1 balcony height dining table
- Constructed from rust-free aluminum and recycled plastic for sustainable and durable use
- Handwoven, weather-resistant resin wicker and hand-applied faux wood multi-step frame finish
- Stylish soft white and black wicker with faux teak wood grain
- Partial Assembly Required
POLYWOOD Gulf Shores Farmhouse Trestle Dining Set, 6pc $1,999.00 Was $2,299.00

POLYWOOD Gulf Shores Farmhouse Trestle Dining Set, 6pc


Members who viewed this also viewed
Dyson V8 Cyclone Cordless Vacuum with Anti-Tangle Brush $399.00
Sponsored$39900current price $399.00Dyson V8 Cyclone Cordless Vacuum with Anti-Tangle Brush
1064.3208 out of 5 Stars. 106 reviews4.3208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingneatfreak Fabric Upholstered Shoe Storage Bench $59.98
$5998current price $59.98neatfreak Fabric Upholstered Shoe Storage Bench
2584.7752 out of 5 Stars. 258 reviews4.7752 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Ultra Sheer Body Mist Sunscreen Spray, SPF 70, 5 oz., 3 pk.
Members-only priceNeutrogena Ultra Sheer Body Mist Sunscreen Spray, SPF 70, 5 oz., 3 pk.
10854.5982 out of 5 Stars. 1085 reviews4.5982 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSamsung Bespoke 6.3 cu. ft. Slide-In Electric Range w/ Safety Knobs $995.00
Sponsored$99500current price $995.00Samsung Bespoke 6.3 cu. ft. Slide-In Electric Range w/ Safety Knobs
1074.4206 out of 5 Stars. 107 reviews4.4206 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Clybourn Dining Set with Sunbrella Fabric, 7pc $2,699.00
$2,69900current price $2,699.00Member's Mark Clybourn Dining Set with Sunbrella Fabric, 7pc
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Clybourn Sofa Seating Set, 4pc $2,699.00
$2,69900current price $2,699.00Member's Mark Clybourn Sofa Seating Set, 4pc
104.6 out of 5 Stars. 10 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Clybourn Seating Set with Sunbrella Fabric, 3pc $1,499.00
$1,49900current price $1,499.00Member's Mark Clybourn Seating Set with Sunbrella Fabric, 3pc
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Halifax Dining Set with Sunbrella Fabric, 7pc $2,499.00
$2,49900current price $2,499.00Member's Mark Halifax Dining Set with Sunbrella Fabric, 7pc
364.4444 out of 5 Stars. 36 reviews4.4444 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavy Duty Utility Tongs 2 pk. $4.97 $2.48/ea
$497current price $4.97$2.48/eaMember's Mark Heavy Duty Utility Tongs 2 pk.
3104.5548 out of 5 Stars. 310 reviews4.5548 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStorkcraft Texas 6 Drawer Dresser, Choose Color
Members-only priceStorkcraft Texas 6 Drawer Dresser, Choose Color
Available for ShippingShippingMember's Mark Oregano, 5.5 oz. $5.98 $1.09/oz
$598current price $5.98$1.09/ozMember's Mark Oregano, 5.5 oz.
7694.8218 out of 5 Stars. 769 reviews4.8218 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Harvest Coir Doormat $12.97
$1297current price $12.97More options from $10.97Member's Mark Harvest Coir Doormat
964.7396 out of 5 Stars. 96 reviews4.7396 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70" $10.88
$1088current price $10.88Member's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70"
854.7529 out of 5 Stars. 85 reviews4.7529 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Classic French-Inspired Design
The Member's Mark™ Provence 5-piece café balcony set is a stylish way to upgrade your al fresco dining experience. Boasting a French-inspired design, this ensemble is incredibly versatile and can seamlessly blend into any outdoor decor. The set comprises four balcony chairs and a balcony-height dining table, all crafted from high-quality aluminum and given a weather-resistant powder-coat finish for enhanced durability.
Artisan Craftsmanship
The balcony chairs feature bent-aluminum frames with a hand-applied, multi-step finish in a rich golden shade, mimicking the look of rattan wood. Lightweight yet supportive, these chairs are adorned in a traditional wicker pattern, offering a stylish practicality. The handwoven, artisan resin wicker in crisp black and white provides outdoor weather resistance, while the black leg wraps add a contrasting touch of authenticity.
High-Quality Construction
This dining set is not only aesthetically pleasing but also built to last. With a five-year frame and fabric limited warranty, you can enjoy peace of mind knowing that your investment is protected. The high-quality construction ensures that this set will stand up to the elements and provide you with many seasons of outdoor enjoyment.
Perfect Fit for Any Outdoor Space
Whether you have a traditionally-sized condominium balcony or a spacious patio, the Member's Mark Provence café balcony set is the perfect size. This dining set is an ideal choice for anyone seeking a stylish and functional outdoor dining solution. Transform your outdoor space with this balcony dining set and create a welcoming ambiance for gatherings with family and friends.
Specifications
Seating Capacity: 4
Size:
- Balcony Dining Chair: 19.25"L x 24.2"W x 41"H
- Balcony Dining Table: 52"L x 36"W x 36.25"H
Weight Limit: 350 lbs (per seat)
Care Instructions: To clean your new Member’s Mark furniture use a solution of mildly soapy water. It is important to keep furniture clean, in good repair, and use furniture covers when the furniture is not in use.
Note: While your item has been designed to be used in an outdoor setting and manufactured with the highest quality materials, harsh weather and extreme sunlight can reduce the lifetime of your product.
Style: Parisian cafe-style balcony set
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 51 reviews
I love the modern and updated look of these chairs. The table looks great in solid matte white and is all metal. The chairs and table are both higher than your average table, but the raised height looks classy. The chairs also have a bar for your feet to rest on, so they're not just hanging off.
The Provence 5pc Balcony Dining Set is the perfect size for a deck or patio. The black and white design pattern on the chairs works well with a variety of backdrops. The table is perfect for four people and includes a place to put a folding umbrella. The table is sturdy but easy to lift and move if necessary.
This unique set would add so much to any outdoor space! It's cozy and clean looking, and the Parisian style is so well done with this set. I love that it's a barstool style chair but such a large dining table! I could see this lasting a while to provide an excellent outdoor dining experience for any guests at my home!
Top products
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304484.8387 out of 5 Stars. 30448 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30124.7686 out of 5 Stars. 3012 reviews4.7686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2424.0124 out of 5 Stars. 242 reviews4.0124 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60564.7624 out of 5 Stars. 6056 reviews4.7624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection $1,099.00
$1,09900current price $1,099.00HP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1274.2047 out of 5 Stars. 127 reviews4.2047 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping