Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.

Highlights
- Bottle contains 196 fl. oz.
- Leaves laundry smelling fresh and clean
- Premium cleaning power of ultimate clean technology
- Removes tough stains the first time
- Compatible with all machine types, including HE
Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz. $15.98 $0.08/foz

Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
Members also considered
Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz. $15.98 $0.08/foz
Sponsored$1598current price $15.98$0.08/fozMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent, 127 loads, 196 fl. oz.
50674.6781 out of 5 Stars. 5067 reviews4.6781 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz. $15.28 $0.08/foz
$1528current price $15.28$0.08/fozFrom $15.28Member's Mark Plant Based Liquid Laundry Detergent, Lavender, 127 loads, 196 fl. oz.
17654.4561 out of 5 Stars. 1765 reviews4.4561 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Ultimate Clean, Free & Clear, 166 loads, 218 fl. oz. $16.98 $0.08/foz
$1698current price $16.98$0.08/fozMember's Mark Laundry Detergent Ultimate Clean, Free & Clear, 166 loads, 218 fl. oz.
774.7532 out of 5 Stars. 77 reviews4.7532 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz. $14.41 Was $15.98 $0.07/foz
SponsoredNow$1441current price Now $14.41, Was $15.98$15.98$0.07/fozFrom $14.41$1.57 offMember's Mark Liquid Laundry Detergent, Paradise Splash, 127 loads, 196 fl. oz.
33824.6688 out of 5 Stars. 3382 reviews4.6688 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131714.746 out of 5 Stars. 13171 reviews4.746 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct. $19.48 $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22554.5348 out of 5 Stars. 2255 reviews4.5348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz. $23.38 $0.12/foz
$2338current price $23.38$0.12/fozPersil Advanced Clean Oxi+Odor Liquid Laundry Detergent, 120 loads, 202 fl. oz.
46614.6486 out of 5 Stars. 4661 reviews4.6486 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz. $17.98
$1798current price $17.98ECOS Hypoallergenic Liquid Laundry Detergent + Enzymes, Lavender Scent, 230 loads, 210 fl. oz.
23614.6565 out of 5 Stars. 2361 reviews4.6565 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz. $19.48 $0.15/foz
$1948current price $19.48$0.15/fozTide Ultra Oxi Boost Liquid Laundry Detergent, 100 loads, 128 fl. oz.
2644.7311 out of 5 Stars. 264 reviews4.7311 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEra Active Stainfighter Liquid Laundry Detergent, 146 loads, 200 fl. oz. $13.94 $0.07/foz
$1394current price $13.94$0.07/fozEra Active Stainfighter Liquid Laundry Detergent, 146 loads, 200 fl. oz.
25634.7597 out of 5 Stars. 2563 reviews4.7597 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Free & Gentle Liquid Laundry Detergent, 152 loads, 170 fl. oz.
22044.6338 out of 5 Stars. 2204 reviews4.6338 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz. $19.98 $0.04/oz
$1998current price $19.98$0.04/ozWindfresh+Oxi Powder Laundry Detergent, Fresh Scent, 215 loads, 560 oz.
5384.5204 out of 5 Stars. 538 reviews4.5204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62404.8337 out of 5 Stars. 6240 reviews4.8337 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz. $24.46 $0.14/oz
$2446current price $24.46$0.14/ozFrom $24.46Gain Powder Laundry Detergent, Original, 195 loads, 180 oz.
7634.8073 out of 5 Stars. 763 reviews4.8073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent
Member's Mark Liquid Laundry Detergent, Fresh Scent Liquid Laundry Detergent delivers a powerful clean for all your laundry needs. Developed with Ultimate Clean Technology, this liquid laundry detergent helps remove tough stains in all water temperatures, making it an eco-friendly option that's also gentle on your clothing and linens. This package contains one 196-ounce bottle of Member's Mark Liquid Laundry Detergent Ultimate Clean in a Fresh Scent, enough for 127 loads.
Powerful Whitening and Cleaning in One
This high-efficiency laundry detergent boasts a powerful combination of whitening and cleaning that gives each laundry load consistent and impressive results. Even better, this liquid detergent comes in a convenient, no-mess dispenser and measuring cup to make pre-treating and measuring simple. This large container of 196 oz. is great for stocking your home's laundry room or commercial environments with high-quality liquid detergent.
What Is High-Efficiency (HE) Laundry Detergent?
High-efficiency (HE) refers to laundry detergent that is specially formulated and concentrated in order to effectively wash clothing and linens with a smaller amount of water than classic detergents. This Member's Mark Liquid Laundry detergent also creates less bubbles (known as "sudsing"). Less bubbles in your washing machine mean that your load requires less water to be rinsed. High-efficiency laundry detergents typically should only be used in compatible, high-efficiency washers. How do you tell that a liquid detergent is rated for high-efficiency washers? Simply look for the "HE" symbol on the packaging. Member's Mark Ultimate Clean Liquid Laundry Detergent should be used in high-efficiency washers only.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 196 fl. oz. |
| Form | Liquid Laundry Detergent |
| Product Claims | Ultimate Clean Technology |
| Scent | Fresh Scent |
| Loads/Uses | 127 Medium Sized Loads |
| Free Of Claims | Phosphates-Free |
| Allergens/Warnings | Avoid contact with eyes. Do not ingest. Contains anionic and/or nonionic surfactants, enzymes. In case of eye contact, flush with water. If swallowed drink a glass of water. Call a physician. KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN. |
| Use Instructions | Using the easy to pour spout, fill cup to the line according to the load size. Place the detergent and clothes together and wash according to the machine manufacturer's directions. |
| Color Safe | Yes |
| HE Compatible | Yes |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 9 reviews
Excellent detergent..Awesome smell
This is the best laundry soap- it's got a very light fragarance amd cleans awesome. Reminds me of a soap from my childhood. Its not over powering like the name brand stuff is. I don't use softener, or dryer sheets. This soap alone works great. I actually get a lot of compliments on the smell oddly enough. I hope they never change the formula, or quit carrying it. It's one of the reasons I shop at sam's!
Verified Purchase
Very good soap!
This laundry soap is just as good as Tide at a lower cost.
Verified Purchase
Economical
I was reluctant to try this brand but Iām please with its cleaning results. The price is a little more economical than the Tide I was using.
Other popular items in Household Essentials
Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct. $19.98 Was $24.98 $0.30/ea
Instant Savings
SponsoredNow$1998current price Now $19.98, Was $24.98$24.98$0.30/ea$5 off and Sam's Cash EligibleTerms apply.Ends Oct 27Tide evo Laundry Detergent Fiber Tiles, Original, 66 ct.
10844.4843 out of 5 Stars. 1084 reviews4.4843 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct. $14.46 $0.03/ea
$1446current price $14.46$0.03/eaFrom $14.46Member's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct.
13724.6822 out of 5 Stars. 1372 reviews4.6822 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct. $29.98 $0.19/ea
$2998current price $29.98$0.19/eaTide PODS Laundry Detergent Pacs, Spring Meadow, 156 ct.
138914.8182 out of 5 Stars. 13891 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
Sponsored$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
$1998current price $19.98$0.12/fozGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Original, 159 Loads, 170 fl. oz.
62474.8214 out of 5 Stars. 6247 reviews4.8214 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct. $25.48 $0.35/ea
$2548current price $25.48$0.35/eaFrom $25.48Tide Power PODS + Ultra OXI Laundry Detergent Pacs, 72 ct.
44104.8136 out of 5 Stars. 4410 reviews4.8136 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct. $24.98 $0.21/ea
$2498current price $24.98$0.21/eaall free clear MIGHTY PACS Laundry Detergent Pacs, The Original, 120 ct.
84664.8531 out of 5 Stars. 8466 reviews4.8531 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct. $29.88 $0.20/ea
$2988current price $29.88$0.20/eaGain Flings! 3 in 1 Laundry Detergent Pacs, Original Scents, 152 ct.
103604.8476 out of 5 Stars. 10360 reviews4.8476 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct. $29.98 $0.20/ea
$2998current price $29.98$0.20/eaTide PODS Free & Gentle Laundry Detergent Pacs, 152 ct.
9154.647 out of 5 Stars. 915 reviews4.647 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz. $30.58 $0.14/oz
$3058current price $30.58$0.14/ozFrom $30.58Tide + Ultra Oxi Powder Laundry Detergent, Original, 143 loads, 225 oz.
4844.7934 out of 5 Stars. 484 reviews4.7934 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads $20.98 $0.10/foz
$2098current price $20.98$0.10/fozall Liquid Laundry Detergent, Sensitive Fresh, 208 Ounce, 166 Loads
10834.7211 out of 5 Stars. 1083 reviews4.7211 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60374.0946 out of 5 Stars. 6037 reviews4.0946 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping