Member's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- Wild caught and sustainably sourced
- Skinless and boneless center cut steaks
- Individually wrapped 4 oz. portions
- 29g protein per serving
- Mild, meaty flavor
Gorton's Classic Crispy Battered Wild Caught Alaskan Pollock Fillets, Frozen, 28 ct., $13.86, $3.85/lb

Gorton's Classic Crispy Battered Wild Caught Alaskan Pollock Fillets, Frozen, 28 ct.


Members also considered
Member's Mark Wild Caught Boneless Alaskan Sockeye Salmon, Frozen, 2 lbs., $28.94, $14.47/lb
$2894current price $28.94$14.47/lbMember's Mark Wild Caught Boneless Alaskan Sockeye Salmon, Frozen, 2 lbs.
43224.478 out of 5 Stars. 4322 reviews4.478 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs., $24.94, $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
162964.771 out of 5 Stars. 16296 reviews4.771 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Boneless Marinated Alaskan Salmon, Frozen, 5-7 ct., 2.25 lbs., $22.86, $10.16/lb
$2286current price $22.86$10.16/lbMember's Mark Wild Caught Boneless Marinated Alaskan Salmon, Frozen, 5-7 ct., 2.25 lbs.
50934.1714 out of 5 Stars. 5093 reviews4.1714 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skinless and Boneless Tilapia Fillet Portions, Frozen, 3 lbs., $12.64, Was $14.64, $4.21/lb
Now$1264current price Now $12.64, Was $14.64$14.64$4.21/lb$2 offMember's Mark Farm Raised Skinless and Boneless Tilapia Fillet Portions, Frozen, 3 lbs.
42984.6124 out of 5 Stars. 4298 reviews4.6124 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs., $18.96, $9.48/lb
$1896current price $18.96$9.48/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs.
93394.4686 out of 5 Stars. 9339 reviews4.4686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs., $16.97, $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct., $17.98, $3.00/ea
$1798current price $17.98$3.00/eaMember's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct.
49684.2659 out of 5 Stars. 4968 reviews4.2659 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Pacific Cod Loins, Frozen, 3 lbs., $30.94, $10.31/lb
$3094current price $30.94$10.31/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Pacific Cod Loins, Frozen, 3 lbs.
23934.56 out of 5 Stars. 2393 reviews4.56 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs., $20.97, $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25804.6841 out of 5 Stars. 2580 reviews4.6841 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs., $15.94, $7.97/lb
$1594current price $15.94$7.97/lbMember's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs.
37584.6897 out of 5 Stars. 3758 reviews4.6897 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Tuna steaks are the new beef steak. Member's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs. are easy to prepare with your favorite rub or marinade. Simply adding salt and pepper also goes a long way to bring out the naturally delicious flavors of this quality seafood with 29g of protein per serving. These tuna steaks are sure to become your new favorite dinner staple. Due to variations in the sizes of fish, each bag is packaged by weight and not by pieces of fish. There are approximately 4-7 pieces of tuna per bag.
What’s the Difference between Wild Caught and Farm Raised Seafood?
Put simply, wild caught seafood is exactly what it sounds like—fish caught in the wild, whether that's a river, lake, or the ocean. The nutritional quality of the fish depends largely on what it eats. In the wild, fish eat a natural diet and tend to have a slightly lower level of saturated fat than farm raised fish. Farmed fish may be slightly higher in omega-3 fatty acids, presumably due to the fortified feed used by fish farms.
How Do You Cook Tuna Steaks?
With a firm texture and medium taste, Member's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs. are always delicious, no matter how you cook them. Remember to remove the pieces to be eaten from their individual vacuum-sealed pouches and let them thaw in the refrigerator for 8 to 12 hours. After the tuna steaks are thawed, you can marinate them in anything from soy sauce to lemon juice to your favorite salad dressing, or ditch the marinade and add just a pinch of salt and pepper. Put the tuna steaks on the grill, pan sear them or maybe just warm them on the stove. Any way you choose to prepare them, you’ll have a delicious and healthy meal. Serve as an entree or cut the tuna steak into small pieces for salad toppings or hors d’oeuvres.
Our Sustainability Commitment
We know that seafood is an important source of nutrition and income for people all over the world. That's why we work with partners all along the supply chain to deliver affordable products in a way that is sustainable for both people and the planet. It is our commitment to create a transparent supply chain for our members, as well as to uphold high standards for sustainability so that we can do our part to help protect and preserve ocean ecosystems for future generations.
The Member’s Mark Brand
The Member’s Mark brand is a division of Sam’s Club and is made up of a team of trained chefs, food experts, package engineers and more. Customers can find a wide array of items that are kosher, organic, fair trade and wrapped with eco-friendly packaging. The line is constantly evolving to fit the needs of today’s consumer and what they want.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Resealable for Freshness
- Keep Frozen
Net Weight: 2 lbs.
Ingredients: Yellowfin Tuna, Sodium Citrate And Filtered Wood Smoke (Used To Preserve Natural Color).
Contains: Tuna.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed seafood. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw seafood separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw seafood. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 411 reviews
Verified Purchase
Price, Size and Taste….the Best!
I love this product. You get 5 tuna steaks for just over $16. That's a great price. The steaks are a good size and they are fantastic. You can tell when some markets have possibly pressed other fish together to taste like tuns. The taste is bad. These are REAL tuna. I will buy these from now on. Really, really great all around…. Price, size and, most important, taste.
Verified Purchase
Go for it.
Love this product! The fish has always been good tasting with no fishy smell. The portions are a bit small in size but the quality more than makes up for it.
Verified Purchase
As good raw as the best sushi restaurants
Good raw or cooked. Yep. I take one fillet frozen to work and let it thaw and eat it for lunch. I’ve never gotten sick. Tastes as fresh as any tuna I’ve gotten from the best sushi places. I think the key is to eat it as soon as it’s thawed. I’ve gotten busy and, though it was refrigerated, it didn’t taste as good raw as when it’s immediately thawed. You’re welcome sushi lovers! Save big bucks
Items you may like
Jimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct., $9.86, $5.48/lb
Sponsored$986current price $9.86$5.48/lbJimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct.
39904.4318 out of 5 Stars. 3990 reviews4.4318 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Medium Cooked Shrimp, Frozen, 50-70 ct. per pound, 2 lbs., $16.47, $8.23/lb
$1647current price $16.47$8.23/lbMember's Mark Farm Raised Medium Cooked Shrimp, Frozen, 50-70 ct. per pound, 2 lbs.
34814.6182 out of 5 Stars. 3481 reviews4.6182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs., $18.97, $9.48/lb
$1897current price $18.97$9.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
41834.7246 out of 5 Stars. 4183 reviews4.7246 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct., $12.86, Was $13.86, $3.38/lb
Instant Savings
SponsoredNow$1286current price Now $12.86, Was $13.86$13.86$3.38/lb$1 offEnds Oct 15Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct.
49174.6909 out of 5 Stars. 4917 reviews4.6909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Cooked Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 2 lbs., $17.47, $8.73/lb
$1747current price $17.47$8.73/lbMember's Mark Farm Raised Large Cooked Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 2 lbs.
27244.6505 out of 5 Stars. 2724 reviews4.6505 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct., $46.97, $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51704.5371 out of 5 Stars. 5170 reviews4.5371 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs., $11.97, $2.39/lb
$1197current price $11.97$2.39/lbTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
111874.5258 out of 5 Stars. 11187 reviews4.5258 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct., $34.97, $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101104.6649 out of 5 Stars. 10110 reviews4.6649 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs., $13.97, $4.66/lb
$1397current price $13.97$4.66/lbMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs.
101114.3069 out of 5 Stars. 10111 reviews4.3069 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs., $12.97, $3.71/lb
$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
93664.4722 out of 5 Stars. 9366 reviews4.4722 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery