Lysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk.
Shipping

Highlights
- Cleans & disinfects above & below the waterline in the toilet bowl
- Dissolves tough rust stains & mineral deposits on contact
- Kills germs such as Salmonella (cholerarsuis) enterica, Escherichia coli and Rotavirus WA
- Powers through toughest toilet stains & destroys rings in seconds
- Thick gel liquid coats bowl for better cleaning deep inside toilet bowl
Weiman Stainless Steel Kitchen and Home Appliance Cleaner & Polish, 17 oz., 3 pk. $12.98 $4.33/ea

Weiman Stainless Steel Kitchen and Home Appliance Cleaner & Polish, 17 oz., 3 pk.


Members also considered
Clorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz. $12.48 $0.09/foz
$1248current price $12.48$0.09/fozClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz.
52864.7777 out of 5 Stars. 5286 reviews4.7777 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434424.8218 out of 5 Stars. 43442 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox ToiletWand Toilet Cleaning Kit, Rainforest Rush, 1 ToiletWand Handle + 36 Refills $17.98 $0.50/ea
$1798current price $17.98$0.50/eaFrom $17.98Clorox ToiletWand Toilet Cleaning Kit, Rainforest Rush, 1 ToiletWand Handle + 36 Refills
15104.7636 out of 5 Stars. 1510 reviews4.7636 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count $13.98 $0.14/oz
$1398current price $13.98$0.14/ozScrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count
3764.704 out of 5 Stars. 376 reviews4.704 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz. $13.78 $2.30/ea
$1378current price $13.78$2.30/eaClorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz.
58994.7393 out of 5 Stars. 5899 reviews4.7393 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct. $10.68 $3.56/ea
$1068current price $10.68$3.56/eaScrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct.
12174.6623 out of 5 Stars. 1217 reviews4.6623 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Lysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner cleans and disinfects toilets. The thick formula sticks to the toilet bowl for excellent deep cleaning and kills 99.9% of viruses and bacteria with complete clean power. The angled bottle targets hard-to-reach areas, including under the rim, to leave your entire toilet bowl sparkling clean, deodorized, and disinfected.
This package of Lysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner includes 4, 32-fluid ounce bottles for a total of 128 fluid ounces. Its ultra-powerful formula allows for 20% more stain removal than other leading toilet cleaning products and removes even the toughest stains in mere seconds. When used as directed, it's capable of dissolving rust and mineral marks and disinfects as it cleans, including eliminating salmonella, rotavirus and E. coli bacteria. This Lysol toilet cleaner is also safe for your septic system and leaves behind a fresh, clean scent.
Lysol has been helping to keep homes and public spaces clean and sanitized since 1889. Over the years, Lysol has created effective disinfecting products that have curbed the spread of epidemics across the nation. It's been used by households, schools, and hospitals to remove surface germs easily and effectively from commonly used items. Lysol toilet cleaner and other surface antiseptics are still a leader in the fight against the spread of diseases when used as directed in bathrooms, kitchens, and other common areas.
Specifications
- Angled bottle targets hard-to-reach areas
- Disinfects and kills 99.9% of viruses & bacteria
- Twist cap to open & close
- Safe for septic systems
- Scent: Fresh
- Bottle Size: 32 fl. oz/each
- Quantity: 4 bottles
- See packaging for usage instructions & cautionary statements
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 650 reviews
Verified Purchase
Works really well!
I bought this during the holiday season sale - it was a great price! It works even better than I expected. We recently bought a house with 3 baths, only 2 years old, but under the rims of the toilets appeared to never have been cleaned (yuk!). Thanks to this product, they are now nicely clean without lots of yukky scrubbing on my part. Follow the directions and voila, clean toilet. Thanks Lysol and Sam's!
Verified Purchase
.
I have tried other toilet "cling gels" this one really is the best. The others are so runny and end up in toilet bowl rather than on the sides . This one is much thicker. I also like the "clean" smell it has as well. More in the bottles as well as more ounces in package for the price is also awesome.
Verified Purchase
A favorite
The only toilet bowl cleaner I will consider. I have used many over the years and this one performs the best and does a great job cleaning the bowl.
Items you may like
Simple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill $10.34 $0.07/oz
Sponsored$1034current price $10.34$0.07/ozSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill
2124.6966 out of 5 Stars. 212 reviews4.6966 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count $12.87 $0.08/foz
$1287current price $12.87$0.08/fozDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count
14314.6485 out of 5 Stars. 1431 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScrubbing Bubbles Fresh Gel Toilet Cleaning Stamp, Rainshower, Dispenser with 30 Gel Stamps, 6.69 oz $12.78 $0.43/ea
$1278current price $12.78$0.43/eaScrubbing Bubbles Fresh Gel Toilet Cleaning Stamp, Rainshower, Dispenser with 30 Gel Stamps, 6.69 oz
1574.5523 out of 5 Stars. 157 reviews4.5523 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz. $8.98 $0.09/foz
Sponsored$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43724.7674 out of 5 Stars. 4372 reviews4.7674 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz. $16.98 $0.35/oz
$1698current price $16.98$0.35/ozRID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz.
18974.7928 out of 5 Stars. 1897 reviews4.7928 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26224.4401 out of 5 Stars. 2622 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz. $15.48 $0.10/foz
$1548current price $15.48$0.10/fozFrom $15.48Lysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz.
78404.8848 out of 5 Stars. 7840 reviews4.8848 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color $17.78 $0.49/ea
$1778current price $17.78$0.49/eaMore options from $17.48Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
6424.8224 out of 5 Stars. 642 reviews4.8224 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack $24.98 $0.42/ea
$2498current price $24.98$0.42/eaMember's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack
10144.6321 out of 5 Stars. 1014 reviews4.6321 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs $30.32 $0.06/foz
$3032current price $30.32$0.06/fozMember's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs
344.5 out of 5 Stars. 34 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping