Velveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk.
Shipping

Highlights
- Eight 12-ounce boxes of Velveeta Original Shells & Cheese
- Rich taste and creamy texture of pasta shells with cheese sauce
- Velveeta Original Shells and Cheese is delicious and easy-to-make mac and cheese
- Ready to eat in 10 minutes
- Made with real cheese and with zero grams of trans fats per serving
Chick-fil-A Original Dipping Sauce, 24 oz., 2 pk. $8.48 $0.18/oz

Chick-fil-A Original Dipping Sauce, 24 oz., 2 pk.


Members also considered
Velveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct. $9.98 $0.35/oz
$998current price $9.98$0.35/ozVelveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct.
41314.6904 out of 5 Stars. 4131 reviews4.6904 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk. $14.96 $0.83/ea
$1496current price $14.96$0.83/eaKraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk.
110184.7049 out of 5 Stars. 11018 reviews4.7049 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk. $9.98 $0.83/ea
$998current price $9.98$0.83/eaKraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk.
70864.6716 out of 5 Stars. 7086 reviews4.6716 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKraft Easy Mac Original Flavor Single-Serve Pouches 18 pk. $6.98 $0.39/ea
$698current price $6.98$0.39/eaKraft Easy Mac Original Flavor Single-Serve Pouches 18 pk.
12854.586 out of 5 Stars. 1285 reviews4.586 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingGOODLES Mac and Cheese, Variety Pack, 6 pk. $12.98 $0.36/oz
$1298current price $12.98$0.36/ozGOODLES Mac and Cheese, Variety Pack, 6 pk.
1144.4561 out of 5 Stars. 114 reviews4.4561 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk. $5.48 $0.91/lb
$548current price $5.48$0.91/lbMember's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk.
2164.7731 out of 5 Stars. 216 reviews4.7731 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Delicious and Easy-to-Make
Craving a quick and easy meal that’s full of classic cheesy goodness? Velveeta Original Shells and Cheese is a delicious and simple solution for you and your family. Both kids and adults will love the rich taste and creamy texture of pasta shells with cheese sauce. This easy mac and cheese dinner includes shell-shaped macaroni and our signature Velveeta cheese sauce, providing everything you need to make a satisfying pasta and cheese meal or side dish.
Quality Ingredients
Made with real cheese and with zero grams of trans fats per serving, Velveeta Original Shells and Cheese is always a great go-to for dinner time. It's not just about the taste, but also the quality of ingredients that goes into every box. Enjoy the peace of mind knowing that you're serving a meal made with real cheese.
Simple Preparation
Preparing our macaroni and cheese is a breeze; just boil six cups of water, add the shell-shaped pasta and cook for 8 to 10 minutes, then drain the water and stir in our cheese sauce. It's as simple as that! In no time, you'll have a delicious and satisfying meal ready to serve.
Customizable and Versatile
You can also customize your shells and cheese dinner by adding some of your favorite ingredients like chicken, tuna, broccoli, crumbled bacon, shredded or grated cheese, spices and more. It's a versatile dish that can be tailored to suit your taste buds or dietary needs.
Value Pack
Stock up with our pack of eight 12-ounce boxes. Add a little liquid gold with Velveeta. If you enjoy our Velveeta Original Shells and Cheese, try our Velveeta Shells and Cheese Original Flavor Cups and Velveeta Original Loaves. It's a value pack that ensures you always have a quick and tasty meal solution on hand.
Specifications
Net Weight: 96 oz.
Includes: Eight 12 oz. boxes
Ingredients: Enriched macaroni product (wheat flour, niacin, ferrous sulfate [iron], thiamin mononitrate [vitamin B1], riboflavin [vitamin B2], folic acid) with cheese sauce (whey, canola oil, cheddar cheese [milk, cheese culture, salt, enzymes], whey protein concentrate, milk, milk protein concentrate, sodium phosphate, contains less than 2% of salt, lactic acid, sodium alginate, sorbic acid as a preservative, oleoresin paprika [color], enzymes, cheese culture, annatto extract [color], milkfat, natural flavor). Contains wheat and milk.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,488 reviews
Verified Purchase
Love these for a quick meal
We've all been there, we're busy and it's time to eat but there's nothing in the fridge. This is a good quick meal on it's own and it make a great base for a little adventure. You can add some baked chicken strips and buffalo sauce and jazz it up a bit, or let your creativity guide you. It's smooth and creamy and oh so cheesy. One box is enough for 3-4 people, so this multi-pack is great for larger crowds. It's a good item to have in your pantry because you can eat it now or save it for a dinner emergency. 10/10 Would buy again.
Verified Purchase
Got these on sale! Family favorite, right price.
Shells and cheese? Yes please!
Verified Purchase
My husbands favorite!
My husband absolutely love his Velvetta shell and cheese...but have to add 2 cans of drained albacore tuna to it when mixing the chesse and shells together. He just loves it! I was raised on homemade macaroni and cheese and anything else I don't like. As long as the hubs happy I'll keep buying it and making it for him
Popular products in this category
Ben's Original Ready Jasmine Rice, 8.5 oz., 6 pk. $9.98 $1.66/ea
Sponsored$998current price $9.98$1.66/eaBen's Original Ready Jasmine Rice, 8.5 oz., 6 pk.
23914.7449 out of 5 Stars. 2391 reviews4.7449 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBarilla Pasta Thin Spaghetti 1 lb., 6 pk. $8.52 $0.09/oz
$852current price $8.52$0.09/ozBarilla Pasta Thin Spaghetti 1 lb., 6 pk.
18934.822 out of 5 Stars. 1893 reviews4.822 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBarilla Elbow Pasta, 1 lb., 6 pk. $8.52 $1.42/ea
$852current price $8.52$1.42/eaBarilla Elbow Pasta, 1 lb., 6 pk.
6064.7805 out of 5 Stars. 606 reviews4.7805 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingAl Bronzo by Barilla Organic Pasta, Variety Pack, 16 oz., 4 pk. $8.58 $2.15/ea
$858current price $8.58$2.15/eaAl Bronzo by Barilla Organic Pasta, Variety Pack, 16 oz., 4 pk.
SNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk. $5.48 $0.06/oz
$548current price $5.48$0.06/ozMember's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk.
Available for ShippingShippingCountry Pasta Homemade Style Egg Pasta 56 oz. $7.98
$798current price $7.98Country Pasta Homemade Style Egg Pasta 56 oz.
15664.8487 out of 5 Stars. 1566 reviews4.8487 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingBarilla Penne Pasta 16 oz., 6 pk. $8.52 $1.42/ea
$852current price $8.52$1.42/eaBarilla Penne Pasta 16 oz., 6 pk.
4384.8516 out of 5 Stars. 438 reviews4.8516 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBarilla Gluten-Free Pasta, Variety Pack 12 oz., 4 pk. $8.98 $2.25/ea
$898current price $8.98$2.25/eaBarilla Gluten-Free Pasta, Variety Pack 12 oz., 4 pk.
2974.5993 out of 5 Stars. 297 reviews4.5993 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBarilla Pasta Rotini & Farfalle, Variety Pack, 1 lb., 6 pk. $8.52 $0.53/oz
$852current price $8.52$0.53/ozBarilla Pasta Rotini & Farfalle, Variety Pack, 1 lb., 6 pk.
1054.8476 out of 5 Stars. 105 reviews4.8476 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingMaggi Masala Noodles, 3.1 oz., 12 pk. $9.48 $0.79/ea
$948current price $9.48$0.79/eaMaggi Masala Noodles, 3.1 oz., 12 pk.
Available for ShippingShippingMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb. $20.98 Was $22.98 $0.05/oz
Now$2098current price Now $20.98, Was $22.98$22.98$0.05/oz$2 offMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb.
78274.771 out of 5 Stars. 7827 reviews4.771 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRoyal Basmati Rice, 20 lbs. $19.98 $0.06/oz
$1998current price $19.98$0.06/ozRoyal Basmati Rice, 20 lbs.
83664.7066 out of 5 Stars. 8366 reviews4.7066 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIdahoan Real Premium Mashed Potatoes, 3.25 lbs. $8.98 $0.17/oz
$898current price $8.98$0.17/ozIdahoan Real Premium Mashed Potatoes, 3.25 lbs.
61014.8294 out of 5 Stars. 6101 reviews4.8294 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
530264.6062 out of 5 Stars. 53026 reviews4.6062 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315764.4712 out of 5 Stars. 31576 reviews4.4712 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery