Member's Mark Half Size Aluminum Steam Table Pans, 36 ct.

Highlights
- Contains 36 half-size steam table pans
- Enjoy the convenience of fitting 2 pans into the Member's Mark foodservice chafing stand
- Roasting pans safe for use in the refrigerator, freezer and oven
- Pans are 100% recyclable, when clean and completely free of food residue
Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct. $13.98 $0.19/ea

Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct.


Members also considered
Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct. $14.48 $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9364.8109 out of 5 Stars. 936 reviews4.8109 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct. $13.94 $1.74/ea
$1394current price $13.94$1.74/eaReynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct.
534.6038 out of 5 Stars. 53 reviews4.6038 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct. $60.98 $1.22/ea
$6098current price $60.98$1.22/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
3534.8272 out of 5 Stars. 353 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct. $11.84 $1.97/ea
$1184current price $11.84$1.97/eaReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.
3294.6322 out of 5 Stars. 329 reviews4.6322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens 8" x 8" Aluminum Cake Pans with Lids, 12 ct. $13.94 $1.16/ea
$1394current price $13.94$1.16/eaReynolds Kitchens 8" x 8" Aluminum Cake Pans with Lids, 12 ct.
1764.6477 out of 5 Stars. 176 reviews4.6477 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens Medium Aluminum Loaf Pans with Lids, 12 ct. $13.94 $1.16/ea
$1394current price $13.94$1.16/eaReynolds Kitchens Medium Aluminum Loaf Pans with Lids, 12 ct.
814.4938 out of 5 Stars. 81 reviews4.4938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct. $20.78 $1.73/ea
$2078current price $20.78$1.73/eaMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
22744.7577 out of 5 Stars. 2274 reviews4.7577 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct. $31.78 $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct. $18.78 $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct.
41474.7755 out of 5 Stars. 4147 reviews4.7755 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member's Mark Aluminum Half Size Steam Table Pans are a useful product to have handy. They are great for when you plan on serving large groups or for having in the kitchen when you want to bake or serve items in something disposable.
Half-Size Steam Table Pans for Catering, Events & More
Member's Mark Aluminum Steam Table Pans are a great product to have on hand if you plan on hosting large parties, events or catering. The half-size steam table pans can be used to store and reheat food. They are also perfect for serving goods so everyone can enjoy your delicious dishes.
Fits Inside our Member's Mark Foodservice Chafing Stand
These pans are designed to fit perfectly into the Member's Mark foodservice chafing stand. Two of these pans can fit comfortably. The Member's Mark aluminum lids are sold separately and will help keep your food warm or preserved for much longer.
Heavy-Grade Aluminum Pans Are 100% Recyclable
These pans are made from heavy-grade aluminum which helps with heat transfer and durability. Member's Mark half-size steam table pans are also 100% recyclable, as long as they are clean and completely free of food residue.
How Big Are Half-Size Steam Table Pans?
Member's Mark Aluminum Steam Table Pans are literally half the size of a catering pan. It measures in at 12.75"L x 10.375"W x 2.562"H.
Effortless Summer Cookouts: Pair Member's Mark Steam Pans with Our Selection of Meat, Poultry & Seafood
Make prep and cleanup a breeze at your summer cookout with the perfect pairing of Member's Mark Steam Pans and our selection of Meat, Poultry & Seafood. It's a perfect solution for hosting your next summer gathering or cookout.
Specifications
| Key Specifications | |
| Pack Configuration | 36 pack |
| Dimensions | Steam Pan Measures 12.875" L x 10.25" W |
| Material | Heavy-grade aluminum |
| Dishwasher safe | Yes, but color can dull |
| Features | This item can withstand high heat applications and is safe for oven use in food service. This item can withstand low temperature applications and is safe for freezer storage. |
| Certifications | This product is certified Kosher by OK Kosher. |
| Recyclable | This item is able to be recycled under some recycling programs. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 77 reviews
Verified Purchase
It's a pan!!!
Great pans, great quality at a great price. These make clean so easy when you are preparing a big meal. Cook it in the tray, serve it in the tray and then toss it.
Verified Purchase
Half Steam Pan
I've used these pans for about 15 years. There have been no problems with them - they are sturdy enough for a roasted chicken - but not a 12 lb turkey
Verified Purchase
Commercial grade.
Very sturdy and a great value for the quantity. They can be used multiple times and still hold their shape. Keeping a stack of these on hand is a must in my home.
Items you may like
Dixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk. $11.18 $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
70014.8049 out of 5 Stars. 7001 reviews4.8049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct. $18.78 $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct.
17154.7073 out of 5 Stars. 1715 reviews4.7073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct. $22.94 $0.05/ea
$2294current price $22.94$0.05/eaMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct.
4084.8456 out of 5 Stars. 408 reviews4.8456 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct. $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314724.4708 out of 5 Stars. 31472 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242843.8123 out of 5 Stars. 24284 reviews3.8123 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.) $5.98 $0.17/ea
$598current price $5.98$0.17/eaMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.)
4384.5776 out of 5 Stars. 438 reviews4.5776 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 8 qt. Stainless Steel Royal Chafer $44.98
$4498current price $44.98Member's Mark 8 qt. Stainless Steel Royal Chafer
2654.683 out of 5 Stars. 265 reviews4.683 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk. $5.88 $1.96/ea
$588current price $5.88$1.96/eaMember's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk.
2364.7585 out of 5 Stars. 236 reviews4.7585 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Dinner Spoons 36 ct. $8.98 $0.25/ea
$898current price $8.98$0.25/eaMember's Mark Stainless Steel Dinner Spoons 36 ct.
2754.3782 out of 5 Stars. 275 reviews4.3782 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 20-Piece Colored Bistro Flatware Set, 18/10 Stainless Steel $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark 20-Piece Colored Bistro Flatware Set, 18/10 Stainless Steel
434.5581 out of 5 Stars. 43 reviews4.5581 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping