Coleman Powersports KT196-S Go Kart
Current price is USD$1,549.00
Prices may vary in club and online

Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details
Highlights

Members who viewed this also viewed
Pink & White Sapphire with Diamond Accent 3-Stone Ring in 14K Gold, $999.00
Sponsored$99900current price $999.00Pink & White Sapphire with Diamond Accent 3-Stone Ring in 14K Gold
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics 3-Tier Resin Slat Shoe Rack, 26.5" W x 12.2" D x 19" H Assorted Colors, $29.98
$2998current price $29.98Seville Classics 3-Tier Resin Slat Shoe Rack, 26.5" W x 12.2" D x 19" H Assorted Colors
12214.8362 out of 5 Stars. 1221 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavy Duty Adult Velvet Hangers, Assorted Colors - 50 Pack, $11.98
$1198current price $11.98Member's Mark Heavy Duty Adult Velvet Hangers, Assorted Colors - 50 Pack
49594.7796 out of 5 Stars. 4959 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMaxx Ice Freestanding Icemaker, Stainless Steel and Black (60 lbs.), $978.00
Sponsored$97800current price $978.00Maxx Ice Freestanding Icemaker, Stainless Steel and Black (60 lbs.)
573.6842 out of 5 Stars. 57 reviews3.6842 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk., $5.98, $0.19/oz
$598current price $5.98$0.19/ozMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk.
31294.7779 out of 5 Stars. 3129 reviews4.7779 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySamsonite Drop-Bottom Weekender Duffel, $39.91, Was $64.87
Now$3991current price Now $39.91, Was $64.87$64.87$24.96 offSamsonite Drop-Bottom Weekender Duffel
1274.5984 out of 5 Stars. 127 reviews4.5984 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKeter Samoa 70 Gal. Resin Deck Box Large Outdoor Storage, $57.98
$5798current price $57.98Keter Samoa 70 Gal. Resin Deck Box Large Outdoor Storage
4244.1887 out of 5 Stars. 424 reviews4.1887 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 60 Quart Clear Storage Tote, 17.2" D x 25.7" W x 12.0" H, 1 pack or 4 pack, $43.12
$4312current price $43.12More options from $10.78Member's Mark 60 Quart Clear Storage Tote, 17.2" D x 25.7" W x 12.0" H, 1 pack or 4 pack
7754.6981 out of 5 Stars. 775 reviews4.6981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSALAV Retro Edition DuoPress Steamer & Iron, $64.76
$6476current price $64.76SALAV Retro Edition DuoPress Steamer & Iron
2044.7108 out of 5 Stars. 204 reviews4.7108 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark All Purpose Flour, 25 lbs., $10.58, $0.42/lb
$1058current price $10.58$0.42/lbMember's Mark All Purpose Flour, 25 lbs.
19014.6886 out of 5 Stars. 1901 reviews4.6886 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingNFL PJ Set, $21.98
$2198current price $21.98NFL PJ Set
144.5714 out of 5 Stars. 14 reviews4.5714 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBarrington Coventry 10 ft. Roll and Score Game with Game Balls with Bonus Game Balls
Members-only priceBarrington Coventry 10 ft. Roll and Score Game with Game Balls with Bonus Game Balls
23.5 out of 5 Stars. 2 reviews3.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingQuilt Napa Valley Cabernet Sauvignon 750 ml, $49.99, $1.97/foz
$4999current price $49.99$1.97/fozQuilt Napa Valley Cabernet Sauvignon 750 ml
894.6854 out of 5 Stars. 89 reviews4.6854 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStone Lain Gabrielle 24-Piece Bone China Dinnerware Set, $129.00
$12900current price $129.00Stone Lain Gabrielle 24-Piece Bone China Dinnerware Set
214.8571 out of 5 Stars. 21 reviews4.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Coleman Powersports KT196-S Go Kart
info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.Â
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-3 of 161 reviews
Jan 29, 2022
Reviewer name: Brian
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Not bad at all.
Great value, everyone had similar go Karts for about 200 or 300 more this one was 1200 plus 99 shipping. Weirdly enough it went back up to 1549 a week after I bought it. Glad I got it when I did. Comes in a super sturdy metal frame and putting it together wasn't too bad. The engine is surprisingly quiet and my kids love it.
Helpful?3JPQI0HVZUC515361900687
Dec 3, 2016
Reviewer name: RichardE
5 out of 5 stars
Verified Purchase
A good deal
A great starter kart at a very good price. Needed to change the throttle setting to allow higher top speed than mine was set at but easily done. Running it on dirt and pasture. Would buy it again. You will need a flexible snout funnel to get oil into it.
Review from walmart.com
Helpful?3JPQI0HVZUC515361900687
Jan 9, 2017
Reviewer name: Funfam
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Heck yeah!
This thing is awesome ! My family has had so much fun on it!
Review from walmart.com
Helpful?3JPQI0HVZUC515361900687
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197654.7978 out of 5 Stars. 19765 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60184.0962 out of 5 Stars. 6018 reviews4.0962 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery