Cambro Round Translucent Container with Lid 6 qt., 2 pk.
Shipping

Highlights
- 2 individual NSF-Listed 6 qt. Cambro containers
- Round shape of containers promote proper air circulation around the outside of the container
- Easy-to-read graduations are imprinted on the outside for measuring inventory at a glance
- Translucent material is dishwasher-safe, durable and stain-resistant
- Molded-in holes in the built-in handles allow for quick and sanitary drying


Members also considered
Member's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct., $20.78, $1.73/ea
$2078current price $20.78$1.73/eaMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
22734.7576 out of 5 Stars. 2273 reviews4.7576 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct., $14.48, $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk., $10.78, $1.08/ea
$1078current price $10.78$1.08/eaMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.
6194.7625 out of 5 Stars. 619 reviews4.7625 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct., $13.87, $0.58/ea
$1387current price $13.87$0.58/eaMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct.
16354.5786 out of 5 Stars. 1635 reviews4.5786 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Hospitality Bath Towels, 8-Pack, White, $34.48, $4.31/ea
$3448current price $34.48$4.31/eaMember's Mark Commercial Hospitality Bath Towels, 8-Pack, White
10314.4976 out of 5 Stars. 1031 reviews4.4976 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Commercial Hospitality Washcloths, White, 24-Pack, $17.98, $0.75/ea
$1798current price $17.98$0.75/eaMember's Mark Commercial Hospitality Washcloths, White, 24-Pack
8154.6331 out of 5 Stars. 815 reviews4.6331 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Half Size (100 ct.), $42.24, $0.42/ea
$4224current price $42.24$0.42/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Half Size (100 ct.)
6624.7991 out of 5 Stars. 662 reviews4.7991 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct., $15.48, $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct., $31.78, $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk., $7.97, $3.98/ea
$797current price $7.97$3.98/eaMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
4494.7216 out of 5 Stars. 449 reviews4.7216 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct., $11.84, $1.97/ea
$1184current price $11.84$1.97/eaReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.
3294.6322 out of 5 Stars. 329 reviews4.6322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct., $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct.
3264.6135 out of 5 Stars. 326 reviews4.6135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct., $60.98, $1.22/ea
$6098current price $60.98$1.22/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
3534.8272 out of 5 Stars. 353 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.), $5.98, $0.17/ea
$598current price $5.98$0.17/eaMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.)
4384.5776 out of 5 Stars. 438 reviews4.5776 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavyweight Plastic Serving Spoons 12 ct., $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Spoons 12 ct.
4044.7426 out of 5 Stars. 404 reviews4.7426 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Cambro Round Translucent Containers with Lids are all you need for storing those fresh products and ingredients, thanks to their round shape that promotes proper air circulation. Plus, easy-to-read graduations are imprinted on the outside for measuring inventory at a glance so you can rest assured that everything’s accurate. The translucent material also adds another level of convenience as it is dishwasher-safe, durable and stain-resistant.
Keep Ingredients Separate and Organized
By properly sealing plastic containers with lids, it's possible to completely enclose contents and reduce the risk of cross-contamination. Additionally, the translucent material provides see-through visibility, while easy-to-read graduations are printed on the side for quickly measuring inventory. By using these food containers with lids and practicing good inventory management, the risk of contamination and safety guideline violations are minimized.
Easy-To-Read Graduation Marks Printed on the Outside
The easy-to-read graduations printed on the outside of the containers make taking inventory a breeze. The measurements are in standard and metric for accuracy when measuring out ingredients.
Temperature Tolerant up to 160ºF
Cambro food storage containers can withstand temperatures from -40ºF to 160ºF (-40ºC to 70 ºC), making these food storage containers a great choice for holding hot sauces or for freezer storage.
Dishwasher Safe & NSF Listed
The containers are dishwasher-safe and NSF listed, so you can be sure they will stand up to rigorous use. They are also professional grade and built to last.
How Much Can I Store In Each Cambro Round Food Storage Container?
Each Cambro food container holds up to 6 quarts of a variety of foods and ingredients. There are two containers in each pack.
Specifications
- Withstands temperatures from -40°F to 160°F (-40°C to 70°C)
- NSF listed
- Dishwasher safe
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 318 reviews
Verified Purchase
Perfect for bulk fermentation on dough
Perfect for bulk ferment on sourdough. Cleans easy, great size for double recipes and easy to measure rise.
Verified Purchase
Perfect Sized Cambro
These cambros are the perfect size for storing large amounts of soups, stocks, hold dry goods, etc. I even use one on my outside lavender plant for over winter. They are excellent quality. The only minor thing is I’m used to the lids fitting extremely tight. These have a much easy lid to put on. So far, I’ve had no leaks though.
Verified Purchase
Very useful containers
Very useful containers they are stackable, and easy to clean. I put all types of baking ingredients in them. I fill and store them in my lower cabinets; so useful for all types of flours, and sugars. No more are bags leaking flour and sugar in my kitchen.
Other popular items in Restaurant Supplies
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197604.7977 out of 5 Stars. 19760 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack, $11.47
$1147current price $11.47Member's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack
3484.6351 out of 5 Stars. 348 reviews4.6351 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct., $38.98
$3898current price $38.98More options from $27.98WinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct.
964.4167 out of 5 Stars. 96 reviews4.4167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
Members-only priceDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
62004.5692 out of 5 Stars. 6200 reviews4.5692 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark NSF 3-Tier Heavy-Duty Commercial Utility Cart, 34” L x 18” W x 34.5” H, $69.98
$6998current price $69.98Member's Mark NSF 3-Tier Heavy-Duty Commercial Utility Cart, 34” L x 18” W x 34.5” H
11414.7564 out of 5 Stars. 1141 reviews4.7564 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Foldable Platform Push Cart Hand Truck Dolly, 330 lb Capacity, Steel Flatbed with Swivel Wheels, $54.98
$5498current price $54.98Simpli-Magic Foldable Platform Push Cart Hand Truck Dolly, 330 lb Capacity, Steel Flatbed with Swivel Wheels
124.25 out of 5 Stars. 12 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics 3-Tier Steel Cart, 16.7" W x 13.9" D x 34.9" H, $29.98
$2998current price $29.98Seville Classics 3-Tier Steel Cart, 16.7" W x 13.9" D x 34.9" H
1264.7381 out of 5 Stars. 126 reviews4.7381 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCambro Cam GoBox Top Loading Insulated Food Pan Carrier, Half-Size EPP280WSTSW110
Members-only priceCambro Cam GoBox Top Loading Insulated Food Pan Carrier, Half-Size EPP280WSTSW110
14 out of 5 Stars. 1 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping