Member's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.

Highlights
- Uncooked and unseasoned individually frozen 80/20 ground beef patties
- Made with Angus beef
- No preservatives
- 26g protein per serving
- Use these patties to make tasty burgers during your next barbecue
Tyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs., $14.98, $4.28/lb

Tyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.


Members also considered
Tyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs., $11.97, $2.39/lb
Sponsored$1197current price $11.97$2.39/lbTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
111924.526 out of 5 Stars. 11192 reviews4.526 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs., $14.98, $4.28/lb
$1498current price $14.98$4.28/lbTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
77944.5133 out of 5 Stars. 7794 reviews4.5133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs., $13.97, $4.66/lb
$1397current price $13.97$4.66/lbMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs.
101124.307 out of 5 Stars. 10112 reviews4.307 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs., $12.97, $3.71/lb
Sponsored$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
94124.4728 out of 5 Stars. 9412 reviews4.4728 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct., $34.97, $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101224.6645 out of 5 Stars. 10122 reviews4.6645 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mesquite Grilled Chicken Fillets, Frozen, 3 lbs., $15.97, Was $17.88, $5.32/lb
Now$1597current price Now $15.97, Was $17.88$17.88$5.32/lb$1.91 offMember's Mark Mesquite Grilled Chicken Fillets, Frozen, 3 lbs.
53844.5481 out of 5 Stars. 5384 reviews4.5481 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs., $14.97, $3.74/lb
$1497current price $14.97$3.74/lbTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.
78824.4949 out of 5 Stars. 7882 reviews4.4949 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs., $13.98, $3.50/lb
$1398current price $13.98$3.50/lbMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs.
37434.3812 out of 5 Stars. 3743 reviews4.3812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Honey Barbecue Chicken Bites, Frozen, 3.5 lbs., $12.98, $3.71/lb
$1298current price $12.98$3.71/lbMember's Mark Breaded and Boneless Honey Barbecue Chicken Bites, Frozen, 3.5 lbs.
35694.4038 out of 5 Stars. 3569 reviews4.4038 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs., $17.57, $5.86/lb
$1757current price $17.57$5.86/lbMember's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs.
34374.3672 out of 5 Stars. 3437 reviews4.3672 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Franks, Frozen, 1/8 lb., 80 ct., $40.77, $0.51/ea
$4077current price $40.77$0.51/eaMember's Mark Beef Franks, Frozen, 1/8 lb., 80 ct.
10624.6055 out of 5 Stars. 1062 reviews4.6055 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiRusso's Medium Hot Italian Sausage Links, Frozen, 1/4 lb., 20 ct., $15.97, $0.80/ea
$1597current price $15.97$0.80/eaDiRusso's Medium Hot Italian Sausage Links, Frozen, 1/4 lb., 20 ct.
1874.9037 out of 5 Stars. 187 reviews4.9037 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Mango Chunks, Frozen, 4 lbs., $8.54, $2.13/lb
$854current price $8.54$2.13/lbMember's Mark Organic Mango Chunks, Frozen, 4 lbs.
2974.6162 out of 5 Stars. 297 reviews4.6162 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWyler's Authentic Italian Ices, 2 oz., 96 pk., $11.98, $0.12/ea
$1198current price $11.98$0.12/eaWyler's Authentic Italian Ices, 2 oz., 96 pk.
30954.8268 out of 5 Stars. 3095 reviews4.8268 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingJimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct., $9.86, $5.48/lb
$986current price $9.86$5.48/lbJimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct.
39934.4323 out of 5 Stars. 3993 reviews4.4323 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
What’s in Member's Mark Angus Beef Patties?
Treat your palate and soothe your cravings with these Member's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct. This pack contains 18 uncooked patties. These patties are made out of juicy Angus beef, which can rapidly relieve your hunger and provide you with the energy and power that you need to carry on with your day. These Angus beef burger patties have no preservatives and are uncooked, so you can add your own spices, seasonings and sauces when you’re ready to prepare them for family and friends. Each beef patty is 1/3 pound.
Are Member’s Mark Angus Beef Patties Healthy?
Despite being flavorful and delicious, these tender Angus beef patties also contain a variety of healthy ingredients. Made with 80% lean meat, these patties are a good source of protein. With 26g of protein and a bit of iron in each serving, these Angus burger patties make it easier for you to reach your daily nutritional requirements.
Conveniently Easy to Prepare
While there are clear, easy-to-follow instructions on the back of the package, cooking these Angus choice beef patties is fairly straightforward. Keep them in your freezer until you’re ready to cook. You can cook them on an electric skillet, frying pan or grill until the center loses its pink complexion and the temperature reaches 165°F - this should take a few minutes. Once you’re done, you’ll have thick, flavorful patties that everyone will love!
Preparation Instructions
For better results cook frozen. Do not press or cut into patties, this will cause it to dry out. Patties should be cooked thoroughly. The juices should run clear and the center of the patties should not be pink.
Electric Skillet or Fry Pan
1. Preheat skillets to 325°F
2. Fry patties for 13-14 minutes, turning every 3-4 minutes
Esnure internal temperature reaches 165°F
Grill
1. Preheat grill to medium-low
2. Grill patties for 11-12 minutes, turning halfway through grill time
Esnure internal temperature reaches 165°F
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Resealable for Freshness
- Keep Frozen
- Quantity: 18 ct. (1/3 lb. patties)
Net Weight: 6 lbs.
Ingredients: Angus Beef, Beef, Flavoring, Encapsulated Salt (Salt, Hydrogenated Cottonseed Oil).
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 982 reviews
Verified Purchase
Easy and delicious
I will be buying these on repeat. I bought them for a backyard bbq and they were delicious. Now, I plan on keeping them on hand for quick meals or impromptu cook outs. They will be a new staple.
Verified Purchase
Carnivore
I am a carnivore and these burgers are my quick go to for a healthy meal. The 80/20 ratio is good too as the fat is healthy to eat on a carnivore diet. I just wish these were from cows that were grass fed and pasture raised.
Verified Purchase
Not Easy To pull Apart
The burgers don’t have the paper between them and. Dry hard to get apart..tastes is great though. I would look for another brand that has easy pull apart
Items you may like
Heinz Original Tomato Ketchup, 44 oz., 3 pk., $10.98, $0.08/oz
Sponsored$1098current price $10.98$0.08/ozHeinz Original Tomato Ketchup, 44 oz., 3 pk.
314544.8433 out of 5 Stars. 31454 reviews4.8433 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs., $24.94, $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
163084.7708 out of 5 Stars. 16308 reviews4.7708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs., $20.97, $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25844.6842 out of 5 Stars. 2584 reviews4.6842 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
Sponsored$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs., $16.97, $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skinless and Boneless Tilapia Fillet Portions, Frozen, 3 lbs., $12.64, Was $14.64, $4.21/lb
Now$1264current price Now $12.64, Was $14.64$14.64$4.21/lb$2 offMember's Mark Farm Raised Skinless and Boneless Tilapia Fillet Portions, Frozen, 3 lbs.
43014.6124 out of 5 Stars. 4301 reviews4.6124 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242533.8117 out of 5 Stars. 24253 reviews3.8117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs., $18.96, $9.48/lb
$1896current price $18.96$9.48/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs.
93474.4679 out of 5 Stars. 9347 reviews4.4679 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs., $15.94, $7.97/lb
$1594current price $15.94$7.97/lbMember's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs.
37604.6894 out of 5 Stars. 3760 reviews4.6894 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs., $18.97, $9.48/lb
$1897current price $18.97$9.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
41864.7248 out of 5 Stars. 4186 reviews4.7248 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound, $36.55, $14.62/lb
$3655current price $36.55avg. price$14.62/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound
20454.4205 out of 5 Stars. 2045 reviews4.4205 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs., $19.94, $6.65/lb
$1994current price $19.94$6.65/lbMember’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs.
2314.2208 out of 5 Stars. 231 reviews4.2208 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Cooked Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 2 lbs., $17.47, $8.73/lb
$1747current price $17.47$8.73/lbMember's Mark Farm Raised Large Cooked Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 2 lbs.
27244.6505 out of 5 Stars. 2724 reviews4.6505 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz., $11.98, $0.30/oz
$1198current price $11.98$0.30/ozMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz.
13144.2253 out of 5 Stars. 1314 reviews4.2253 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery