Member's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.

Highlights
- Uncooked and unseasoned individually frozen 80/20 ground beef patties
- Made with Angus beef
- No preservatives
- 26g protein per serving
- Use these patties to make tasty burgers during your next barbecue
Gorton's Classic Crispy Battered Wild Caught Alaskan Pollock Fillets, Frozen, 28 ct. $13.86 $3.85/lb

Gorton's Classic Crispy Battered Wild Caught Alaskan Pollock Fillets, Frozen, 28 ct.


Members also considered
Jimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct. $9.86 $5.48/lb
Sponsored$986current price $9.86$5.48/lbJimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct.
39944.4321 out of 5 Stars. 3994 reviews4.4321 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs. $11.97 $2.39/lb
$1197current price $11.97$2.39/lbTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
111934.5253 out of 5 Stars. 11193 reviews4.5253 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs. $12.97 $3.71/lb
$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
94134.4728 out of 5 Stars. 9413 reviews4.4728 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs. $17.57 $5.86/lb
Sponsored$1757current price $17.57$5.86/lbMember's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs.
34374.3672 out of 5 Stars. 3437 reviews4.3672 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs. $14.98 $4.28/lb
$1498current price $14.98$4.28/lbTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
78004.5137 out of 5 Stars. 7800 reviews4.5137 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs. $13.97 $4.66/lb
$1397current price $13.97$4.66/lbMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs.
101124.307 out of 5 Stars. 10112 reviews4.307 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct. $34.97 $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101244.6642 out of 5 Stars. 10124 reviews4.6642 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mesquite Grilled Chicken Fillets, Frozen, 3 lbs. $15.97 Was $17.88 $5.32/lb
Now$1597current price Now $15.97, Was $17.88$17.88$5.32/lb$1.91 offMember's Mark Mesquite Grilled Chicken Fillets, Frozen, 3 lbs.
53864.5475 out of 5 Stars. 5386 reviews4.5475 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs. $14.97 $3.74/lb
$1497current price $14.97$3.74/lbTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.
78874.4945 out of 5 Stars. 7887 reviews4.4945 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs. $13.98 $3.50/lb
$1398current price $13.98$3.50/lbMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs.
37464.3817 out of 5 Stars. 3746 reviews4.3817 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Honey Barbecue Chicken Bites, Frozen, 3.5 lbs. $12.98 $3.71/lb
$1298current price $12.98$3.71/lbMember's Mark Breaded and Boneless Honey Barbecue Chicken Bites, Frozen, 3.5 lbs.
35694.4038 out of 5 Stars. 3569 reviews4.4038 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Franks, Frozen, 1/8 lb., 80 ct. $40.77 $0.51/ea
$4077current price $40.77$0.51/eaMember's Mark Beef Franks, Frozen, 1/8 lb., 80 ct.
10624.6055 out of 5 Stars. 1062 reviews4.6055 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiRusso's Medium Hot Italian Sausage Links, Frozen, 1/4 lb., 20 ct. $15.97 $0.80/ea
$1597current price $15.97$0.80/eaDiRusso's Medium Hot Italian Sausage Links, Frozen, 1/4 lb., 20 ct.
1874.9037 out of 5 Stars. 187 reviews4.9037 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught North Atlantic Cold Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound $33.73 $29.98/lb
$3373current price $33.73avg. price$29.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught North Atlantic Cold Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound
6934.2684 out of 5 Stars. 693 reviews4.2684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBob Evans Original Pork Sausage Links, 20 oz., 24 ct. $5.36 $4.29/lb
$536current price $5.36$4.29/lbBob Evans Original Pork Sausage Links, 20 oz., 24 ct.
5004.806 out of 5 Stars. 500 reviews4.806 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
What’s in Member's Mark Angus Beef Patties?
Treat your palate and soothe your cravings with these Member's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct. This pack contains 18 uncooked patties. These patties are made out of juicy Angus beef, which can rapidly relieve your hunger and provide you with the energy and power that you need to carry on with your day. These Angus beef burger patties have no preservatives and are uncooked, so you can add your own spices, seasonings and sauces when you’re ready to prepare them for family and friends. Each beef patty is 1/3 pound.
Are Member’s Mark Angus Beef Patties Healthy?
Despite being flavorful and delicious, these tender Angus beef patties also contain a variety of healthy ingredients. Made with 80% lean meat, these patties are a good source of protein. With 26g of protein and a bit of iron in each serving, these Angus burger patties make it easier for you to reach your daily nutritional requirements.
Conveniently Easy to Prepare
While there are clear, easy-to-follow instructions on the back of the package, cooking these Angus choice beef patties is fairly straightforward. Keep them in your freezer until you’re ready to cook. You can cook them on an electric skillet, frying pan or grill until the center loses its pink complexion and the temperature reaches 165°F - this should take a few minutes. Once you’re done, you’ll have thick, flavorful patties that everyone will love!
Preparation Instructions
For better results cook frozen. Do not press or cut into patties, this will cause it to dry out. Patties should be cooked thoroughly. The juices should run clear and the center of the patties should not be pink.
Electric Skillet or Fry Pan
1. Preheat skillets to 325°F
2. Fry patties for 13-14 minutes, turning every 3-4 minutes
Esnure internal temperature reaches 165°F
Grill
1. Preheat grill to medium-low
2. Grill patties for 11-12 minutes, turning halfway through grill time
Esnure internal temperature reaches 165°F
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Resealable for Freshness
- Keep Frozen
- Quantity: 18 ct. (1/3 lb. patties)
Net Weight: 6 lbs.
Ingredients: Angus Beef, Beef, Flavoring, Encapsulated Salt (Salt, Hydrogenated Cottonseed Oil).
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 983 reviews
Verified Purchase
Easy and delicious
I will be buying these on repeat. I bought them for a backyard bbq and they were delicious. Now, I plan on keeping them on hand for quick meals or impromptu cook outs. They will be a new staple.
Verified Purchase
Not Easy To pull Apart
The burgers don't have the paper between them and. Dry hard to get apart..tastes is great though. I would look for another brand that has easy pull apart
Verified Purchase
Better when air fried
Good flavor, but needs more than just microwaving. I get better results in an air fryer.
Popular products in this category
Rao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68334.7904 out of 5 Stars. 6833 reviews4.7904 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs. $18.96 $9.48/lb
$1896current price $18.96$9.48/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs.
93584.4663 out of 5 Stars. 9358 reviews4.4663 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs. $15.94 $7.97/lb
$1594current price $15.94$7.97/lbMember's Mark Farm Raised Shrimp Scampi, Frozen, 2 lbs.
37634.6896 out of 5 Stars. 3763 reviews4.6896 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $18.97 $9.48/lb
$1897current price $18.97$9.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
41884.7249 out of 5 Stars. 4188 reviews4.7249 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound $36.55 $14.62/lb
$3655current price $36.55avg. price$14.62/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound
20504.4176 out of 5 Stars. 2050 reviews4.4176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Cooked Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 2 lbs. $17.47 $8.73/lb
$1747current price $17.47$8.73/lbMember's Mark Farm Raised Large Cooked Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 2 lbs.
27274.6494 out of 5 Stars. 2727 reviews4.6494 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz. $11.98 $0.30/oz
$1198current price $11.98$0.30/ozMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz.
13144.2253 out of 5 Stars. 1314 reviews4.2253 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs. $19.94 $6.65/lb
$1994current price $19.94$6.65/lbMember’s Mark Breaded Jumbo Butterfly Shrimp, Frozen, 48-60 ct. per pound, 3 lbs.
2404.2375 out of 5 Stars. 240 reviews4.2375 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs. $16.94 $8.47/lb
$1694current price $16.94$8.47/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Ahi Tuna Steaks, Frozen, 2 lbs.
18764.7537 out of 5 Stars. 1876 reviews4.7537 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct. $17.98 $3.00/ea
$1798current price $17.98$3.00/eaMember's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct.
49694.266 out of 5 Stars. 4969 reviews4.266 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryInnovAsian General Tso's Chicken, Frozen, 48 oz. $12.67 $0.26/oz
$1267current price $12.67$0.26/ozInnovAsian General Tso's Chicken, Frozen, 48 oz.
10854.4885 out of 5 Stars. 1085 reviews4.4885 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs. $6.58 $0.04/oz
$658current price $6.58$0.04/ozMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs.
72004.8061 out of 5 Stars. 7200 reviews4.8061 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz. $5.54 $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73904.8633 out of 5 Stars. 7390 reviews4.8633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs. $4.72 $1.57/lb
$472current price $4.72$1.57/lbOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs.
35424.642 out of 5 Stars. 3542 reviews4.642 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct. $9.47 $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery