Ziploc® Storage Bags, Variety Pack with Stay Open Design, Easy to Fill, 104 Gallon, 100 Quart, 204 Total
Shipping

Highlights
- Pack contains 2 boxes of 52 Gallon and 2 boxes of 50 Quart size seal top Ziploc Brand Storage bags - ideal mix for bulk buyers
- Stand Up Stay Open Design for easy filling - less spills, less mess
- Helps extend food freshness and fight food waste
- Ideal for meal prep, leftovers, portioning and storing your food
- All Ziploc Brand Bags are made without BPA or Phthalates
Ziploc Brand Gallon Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 208 ct. $17.38 $0.08/ea

Ziploc Brand Gallon Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 208 ct.


Members also considered
Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct. $19.98 $0.11/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.11/eaFrom $19.98Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct.
106154.8476 out of 5 Stars. 10615 reviews4.8476 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct. $13.78 $0.09/ea
$1378current price $13.78$0.09/eaMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct.
137234.8518 out of 5 Stars. 13723 reviews4.8518 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct. $16.58 $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165524.7943 out of 5 Stars. 16552 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct. $14.58 $0.21/ea
Sponsored$1458current price $14.58$0.21/eaChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct.
86734.6782 out of 5 Stars. 8673 reviews4.6782 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59554.819 out of 5 Stars. 5955 reviews4.819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct.
77834.8613 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8613 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct.
52454.7929 out of 5 Stars. 5245 reviews4.7929 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct. $19.98 Was $20.98 $0.22/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.22/ea$1 offMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct.
4094.8362 out of 5 Stars. 409 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Food Storage Containers with Lids, 28 oz., 60 pc. $9.88 $0.33/ea
$988current price $9.88$0.33/eaHefty Food Storage Containers with Lids, 28 oz., 60 pc.
54794.8116 out of 5 Stars. 5479 reviews4.8116 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavy-Duty, Red Cups, 18 oz., 188 ct. $9.98 $0.05/ea
$998current price $9.98$0.05/eaMember's Mark Heavy-Duty, Red Cups, 18 oz., 188 ct.
7374.6364 out of 5 Stars. 737 reviews4.6364 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Snack/Dip Paper Bowls, 12 oz., 200 ct. $11.98 $0.06/ea
$1198current price $11.98$0.06/eaMember's Mark Snack/Dip Paper Bowls, 12 oz., 200 ct.
53944.822 out of 5 Stars. 5394 reviews4.822 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Lavender, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Lavender, 200 ct.
77834.8204 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8204 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct. $22.88 $0.25/ea
$2288current price $22.88$0.25/eaHefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct.
88104.7944 out of 5 Stars. 8810 reviews4.7944 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Plastic Forks, Heavyweight 300 ct. $16.82 $0.06/ea
$1682current price $16.82$0.06/eaFrom $16.82Member's Mark Clear Plastic Forks, Heavyweight 300 ct.
56654.8861 out of 5 Stars. 5665 reviews4.8861 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct. $16.98 $0.05/ea
$1698current price $16.98$0.05/eaMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct.
76274.8244 out of 5 Stars. 7627 reviews4.8244 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Ideal size for bulk buyers
The 204 count pack of 104 Gallon size and 100 Quart size Ziploc Brand Storage plastic bags is great for bulk buyers — use these pinch n' seal Ziploc Brand Storage bags with Stay Open Design and Patented Stand-up bottom for easy fill to repackage your bulk-sized produce, meal prep and portion out your culinary creations, store leftovers as well as to separate items and keep them handy for easy-access food prep. With over 50 years of trusted Ziploc Brand protection, we're experts. Other brands try to replicate us, but there’s only one Ziploc Brand bag.
Help extend freshness
Ziploc Brand Storage bags keep strawberries fresh for up to twice as long as store packaging (when refrigerated). So join the fight against food waste and extend the life of your leftovers with Ziploc.
Stand Up Stay Open Design
Unlock a second set of hands in the kitchen. Ziploc Brand Storage Bags with their patented stand-up bottom are remarkably easy to fill. Put one where you need it and get to work pouring, adding, and filling with ease. It’s as if someone is holding the bag open for you, so it’s a great help when it comes to meal prep.
Grip ’n Seal Technology & Easy-Open Tabs for Effortless Access
The Ziploc Brand Storage Bags feature Grip ’n Seal Technology with a triple system seal that has extended tabs, easy-grip texture, and a double zipper. The extended tabs and easy-grip texture make it easier to grip, grab, and open these bags, while the double zipper helps keep food fresh. Once the bags are filled, Ziploc Brand Grip ’n Seal Technology makes them easy to open and close securely.
Reusability
Ziploc Brand Storage bags are reusable after hand-washing and drying! We do not recommend reusing Ziploc Brand bags after storing raw meat, fish, eggs, or potentially allergy triggering foods.
All Ziploc Brand Bags are made without BPA or Phthalates*.
*Product not formulated with BPA (Bisphenol A)
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 104 Storage Gallon bags, 100 Storage Quart bags |
| Capacity | Gallon, Quart |
| Product Features and Claims | Stay Open Design, Patented Stand-up bottom for easy fill , Grip ’n Seal Technology, Easy-open Tabs |
| Ziploc or Slider | Pinch n'Seal |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 483 reviews
Verified Purchase
Only Brand We Buy After Trying Others!!
I've actually tried store brands, these hold up much better!! I live part time in a big rig, constant shaking! We now only buy ZipLoc!!
Verified Purchase
More than just food storage
Purchased for food storage. But I use for everyday household storage. Tools, schoolsupplies, small toys. Perfect for storing open bagged and boxed snack cakes and cookies. Items stay fresher longer stored in Ziplovk bags rather then using the peel and resale capability available on item package.
Verified Purchase
What a blessing!
Thank you from the bottom of my heart for being a pioneer in the "tabbed" bags! Many people have arthritic hands like I do, whether they are young or old. What a blessing to not be struggling when opening a bag. Keep up the good work. You're the best!
Items you may like
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk. $12.84 $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
116024.7058 out of 5 Stars. 11602 reviews4.7058 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk. $11.18 $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
70014.8049 out of 5 Stars. 7001 reviews4.8049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct. $23.28 $0.14/ea
Sponsored$2328current price $23.28$0.14/eaChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct.
39594.8793 out of 5 Stars. 3959 reviews4.8793 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct. $14.48 $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavy Duty Halloween Party Cups, 18 fl. oz., 140 ct. $11.78 $0.08/ea
$1178current price $11.78$0.08/eaMember's Mark Heavy Duty Halloween Party Cups, 18 fl. oz., 140 ct.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245504.8631 out of 5 Stars. 24550 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHeinz Original Tomato Ketchup, 44 oz., 3 pk. $10.98 $0.08/oz
$1098current price $10.98$0.08/ozHeinz Original Tomato Ketchup, 44 oz., 3 pk.
314594.8433 out of 5 Stars. 31459 reviews4.8433 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNFL Paper Plates & Napkins Kit, 285 ct., Choose Team $24.98 $0.09/ea
$2498current price $24.98$0.09/eaNFL Paper Plates & Napkins Kit, 285 ct., Choose Team
954.9368 out of 5 Stars. 95 reviews4.9368 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct. $31.78 $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavyweight Plastic Serving Spoons 12 ct. $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Spoons 12 ct.
4044.7426 out of 5 Stars. 404 reviews4.7426 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct.
894.8427 out of 5 Stars. 89 reviews4.8427 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping