Tiny Teethers Designs, Baby Silicone and Beech Baby Teether and Pacifier Clip, Choose Color
Shipping

Highlights
- Includes silicone and beech wood baby teether with silicone beaded strand clip to attach to teether or pacifier (pacifier not included)
- For babies 3 months and up
- Multi-texture teether includes both silicone and hardwood beech which suits babies who like something a bit harder to teethe on and those who might prefer something softer
- Silicone pieces are food grade silicone free of all toxins


Members also considered
Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
SponsoredMembers-only priceHuggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
7254.3462 out of 5 Stars. 725 reviews4.3462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
119604.7823 out of 5 Stars. 11960 reviews4.7823 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz
$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
SponsoredMembers-only price$2 offHuggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
5124.584 out of 5 Stars. 512 reviews4.584 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
41364.7848 out of 5 Stars. 4136 reviews4.7848 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb., $24.98, $0.32/oz
$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29394.687 out of 5 Stars. 2939 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk., $14.98, $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2494.6948 out of 5 Stars. 249 reviews4.6948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
Members-only pricePampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
23474.5492 out of 5 Stars. 2347 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6874 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6874 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24964.5361 out of 5 Stars. 2496 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk., $13.98, $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
This multi-textured teether includes both silicone and hardwood beech, which suits babies who like something a bit harder to teeth on and those who prefer something softer. Soft silicone is gentle on baby's gums and this also eases the pain of teething.
Product Dimensions
Teether measures 3.5" by 3.5" by 1" and pacifier clip is a 6" beaded strand with an additional 2" of cord for attachment to teether or pacifier (pacifier not included). This teether and pacifier clip is completely toxin-free and is easy to wash—simply hand wash with hot water and mild soap.
Multiple Colors
Includes silicone and beech wood teether and pacifier clip. Choose from rose flower with matching pacifier clip, periwinkle blue flower with matching pacifier clip, yellow elephant with matching pacifier clip or teal elephant with coordinating gray pacifier clip. Pacifier is not included.
Warning: Choking Hazard – Small Parts: Use with adult supervision only. This product is not to be used while the baby is sleeping. Inspect the teether and pacifier clip before each use and discard if any part of the product has become damaged.
Specifications
Product Description: This multi-textured teether set includes both silicone and hardwood beech components which can suit babies who like something harder to teethe on and those who prefer something softer. The soft silicone is gentle on the baby’s gums and eases the pain of teething. Both pieces are completely non-toxic and are easy to wash – simply hand wash with hot water and mild soap. 2 piece set includes a multi-texture teether and a silicone beaded strand with clip. Choose from rose flower with matching pacifier clip, periwinkle blue flower with matching pacifier clip, yellow elephant with matching pacifier clip or teal elephant with coordinating gray pacifier clip. Pacifier is not included.
Key Features: Multi-texture teether includes both silicone and hardwood beech which suits babies who like something a bit harder to teethe on and those who might prefer something softer
Age Limit: 3 months and up
Materials: Food grade silicone and beech hardwood
Product Dimensions: Teether measures 3.5 inches by 3.5 inches by 1 inch and the beaded strand with clip measures 6 inches with an additional 2 inches of cord for attachment to the teether
Product Weight: .2 lbs.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 11 reviews
Verified Purchase
Does the job!
My 5 month old loves it! He knows how to pull out his soother and chew on the teether. I don't leave him unattended with it (as the balls are roped by a string). The string is quite thick and strong looking. But better to be safe.
Verified Purchase
Multipurpose
This clip fits any soother with a small hole (including advent soothie pacifiers that other clips don’t fit). I love that the beads are silicone, so it doubles as a tether as well. It comes it many cute colours as well which is nice.
Great looking and functional product.
Bought this item online and I love it. The quality is great and its very functional and easy to use. Its a great looking pacifier clip and my daughter loves to chew on it as she is teething. Its also super easy to clean. I would recommend this product.
Other popular items in Baby Health & Safety
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAveeno Baby Daily Moisture Face Cream & Body Lotion Tri-Pack, $29.98, Was $31.98
Instant Savings
Now$2998current price Now $29.98, Was $31.98$31.98$2 offEnds Sep 30Aveeno Baby Daily Moisture Face Cream & Body Lotion Tri-Pack
Available for ShippingShippingRegalo HideAway Extra Long Bed Rail, 54"
Members-only priceRegalo HideAway Extra Long Bed Rail, 54"
6524.1626 out of 5 Stars. 652 reviews4.1626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSafety 1st Stay Clean Tabletop Cool Mist Humidifier
Members-only priceSafety 1st Stay Clean Tabletop Cool Mist Humidifier
1454.2345 out of 5 Stars. 145 reviews4.2345 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60184.0962 out of 5 Stars. 6018 reviews4.0962 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Sep 28Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery