Texas Grapefruits, 8 lbs.

Highlights
- Naturally sweetened with a sweet and tangy flavor
- Rich in vitamin C and A
- Great for juicing or to enjoy as a healthy breakfast or snack
- Includes ~8-15 per bag
- Brand may vary by club
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb

Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.


Members who viewed this also viewed
Large Cantaloupe, 1 ct. $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93794.0124 out of 5 Stars. 9379 reviews4.0124 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Australian Boneless Leg of Lamb, priced per pound $43.08 $7.48/lb
$4308current price $43.08avg. price$7.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Australian Boneless Leg of Lamb, priced per pound
8144.4877 out of 5 Stars. 814 reviews4.4877 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242713.8122 out of 5 Stars. 24271 reviews3.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Oxtail, Cryovac, priced per pound $35.79 $8.97/lb
$3579current price $35.79avg. price$8.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Beef Oxtail, Cryovac, priced per pound
18934.3576 out of 5 Stars. 1893 reviews4.3576 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound $32.00 $11.47/lb
$3200current price $32.00avg. price$11.47/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound
57254.6206 out of 5 Stars. 5725 reviews4.6206 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound $47.50 $13.97/lb
$4750current price $47.50avg. price$13.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound
62034.488 out of 5 Stars. 6203 reviews4.488 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound $20.22 $6.32/lb
$2022current price $20.22avg. price$6.32/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58444.7457 out of 5 Stars. 5844 reviews4.7457 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pork Belly, Cryovac, priced per pound $24.73 $3.97/lb
$2473current price $24.73avg. price$3.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Pork Belly, Cryovac, priced per pound
7984.5652 out of 5 Stars. 798 reviews4.5652 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Pepsi 12 fl. oz., 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozDiet Pepsi 12 fl. oz., 36 pk.
36834.7727 out of 5 Stars. 3683 reviews4.7727 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Tenderloins, Cryovac, priced per pound $147.38 $19.97/lb
$14738current price $147.38avg. price$19.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Tenderloins, Cryovac, priced per pound
8644.5451 out of 5 Stars. 864 reviews4.5451 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Naturally sweet and filled with antioxidants, Texas Grapefruits are an excellent addition to any diet. You can eat them in the morning as a healthy breakfast or snack on a slice in the afternoon for a delectable treat to break up your day or save them for dessert after dinner for a sweet treat.
When Is Texas Grapefruit Season?
Texas grapefruit is best when picked in November. Some greenhouses in Texas allow you to have access to the tasty, fresh fruit all year long. They are at their peak sweetness during the fall and early winter.
What are the Health Benefits of Grapefruit?
There are many health benefits of grapefruit. For starters, this fruit is high in vitamin C, with just half a fruit containing 78% of your daily value of vitamin C. The antioxidants in the grapefruit help to lower blood pressure and the overall risk of heart disease.
Texas Grapefruits are high in electrolytes and water. Regularly eating grapefruit helps to prevent dehydration.
How Can You Tell Texas Fresh Grapefruit Is Sweet?
Ruby Red Texas Grapefruit is naturally sweet in comparison to other varieties. You can tell that they are at their peak sweetness when the fruit is both heavy and plump. The skin is smooth to the touch and feels as though it is ready to burst when you squeeze it.
Why are Texas Red Grapefruit Red?
Despite Florida being the home of the orange and other favorite citrus fruits, Texas is the natural habitat for the grapefruit. The red variety of this fruit fresh from the orchard dates back to 1929 when an orchard owner found some on his trees for the first time.
Specifications
- Sotre in cool dry place at room temperature or refrigerate
- Quantity: ~8-15 per bag
- Wash before eating
Net weight: 8 lbs.
Ingredients: Grapefruit
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 795 reviews
Verified Purchase
Best citrus flavor for any meal or snack!
The most tasteful grapefruit I have had in many years. I was beginning to think stores didn't sell them anymore since they had been so hard to find. These were large sweet and fresh. It's been easy to enjoy a grapefruit daily! Delicious! I will be buying more and hope they will still be in stock.
Verified Purchase
THE best grapefruit I have had!!
I bought an entire sack for myself thinking I’d share some. After I prepared the whole sack and ate some, I decided that I would eat it myself. They were sooooo good. ALL were sweet, juicy and perfectly the right size. Don’t hesitate to buy them and ENJOY.
Verified Purchase
Unbelievably delicious Grapefruit!
So yummy! Wherever Sam's sourced these this year--you nailed it! Juicy, sweet and slightly sour. Ate the whole bag in a couple days.
Top products
Bananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60374.0946 out of 5 Stars. 6037 reviews4.0946 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627604.8196 out of 5 Stars. 62760 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60544.7623 out of 5 Stars. 6054 reviews4.7623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303544.8385 out of 5 Stars. 30354 reviews4.8385 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection $1,099.00
$1,09900current price $1,099.00HP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1274.2047 out of 5 Stars. 127 reviews4.2047 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping