Sweetango Apple, 4 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- Sweet and crisp with a lively touch of citrus, honey, and spice
- Powerful antioxidant
- Excellent for snacking, topping a salad, or pairing with cheese
- Includes ~8-12 per bag
Bartlett Pears, 4 lbs. $7.96 $1.99/lb

Bartlett Pears, 4 lbs.


Members also considered
Bananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
121114.563 out of 5 Stars. 12111 reviews4.563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs. $4.72 $1.57/lb
$472current price $4.72$1.57/lbOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs.
35474.6425 out of 5 Stars. 3547 reviews4.6425 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLarge Cantaloupe, 1 ct. $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93944.012 out of 5 Stars. 9394 reviews4.012 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz. $10.83 $0.18/foz
$1083current price $10.83$0.18/fozMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz.
103304.761 out of 5 Stars. 10330 reviews4.761 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTaylor Farms Brussels Sprouts 2 lbs. $4.92 $2.46/lb
$492current price $4.92$2.46/lbTaylor Farms Brussels Sprouts 2 lbs.
34044.5449 out of 5 Stars. 3404 reviews4.5449 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole White Mushrooms 24 oz. $4.36 $0.18/oz
$436current price $4.36$0.18/ozWhole White Mushrooms 24 oz.
55204.7545 out of 5 Stars. 5520 reviews4.7545 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySpice World Fresh and Peeled Garlic, 3 lbs. $11.47 $3.82/lb
$1147current price $11.47$3.82/lbSpice World Fresh and Peeled Garlic, 3 lbs.
24494.381 out of 5 Stars. 2449 reviews4.381 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Silver Dollar Eucalyptus 40 stems $44.48 $1.11/ea
$4448current price $44.48$1.11/eaMember's Mark Silver Dollar Eucalyptus 40 stems
4374.5789 out of 5 Stars. 437 reviews4.5789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Seeded Eucalyptus Greenery, 40 stems $38.97 $0.97/ea
$3897current price $38.97$0.97/eaMember's Mark Seeded Eucalyptus Greenery, 40 stems
6664.6081 out of 5 Stars. 666 reviews4.6081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety $146.57 $1.02/ea
$14657current price $146.57$1.02/eaMore options from $144.57Member's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety
184.3889 out of 5 Stars. 18 reviews4.3889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Gypsophila and Leatherleaf 10 bunches $128.67 $12.87/ea
$12867current price $128.67$12.87/eaMember's Mark Gypsophila and Leatherleaf 10 bunches
2244.4643 out of 5 Stars. 224 reviews4.4643 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Western Greens Mix 5 bunches $58.88 $19.63/ea
$5888current price $58.88$19.63/eaMember's Mark Western Greens Mix 5 bunches
1014.396 out of 5 Stars. 101 reviews4.396 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Discover the SweeTango Apple
Experience the best of both worlds with SweeTango apples. These apples are a delightful blend of sweet and crisp, with a lively touch of citrus, honey, and spice. Known for their loud crunch and abundant juice, SweeTango apples offer a perfect balance of sweet and tangy flavors. Available from mid-August through January, these apples are a must-have for any fruit lover and include ~8-12 per bag.
Selection and Storage
When shopping for SweeTango apples, look for those that are firm and shiny. Once you bring them home, store the unwashed apples in your fridge until you're ready to enjoy them. It's important to keep apples away from fragrant fresh produce like onions, as their odors can alter the taste of the fruit. Always wash the fruit prior to eating to ensure freshness and safety.
Enjoying SweeTango Apples
SweeTango apples are versatile and can be enjoyed in a variety of ways. They are perfect for snacking on, topping a salad, or pairing with cheese. These apples are also rich in quercetin, a powerful antioxidant found in the skin of the apples, which protects brain cells and blocks free radicals. Additionally, they contain soluble fiber that supports digestion and can help you feel fuller longer, aiding in weight loss.
Baking with SweeTango Apples
While SweeTango apples are great for eating fresh, they can also be used in baking. However, due to their larger cells and higher juice content, they may break down more than other apple varieties when baked. This unique characteristic adds a delightful texture and flavor to your baked goods, making SweeTango apples a delicious addition to your favorite recipes.
Specifications
- Perishable, keep refrigerated
- Resealable bag
- Quantity: ~8-12
- Wash before eating
Net weight: 4 lbs.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 80 reviews
Verified Purchase
Adam would love these.
A crisp not overly sweet apple. Great for baking (I made apple dumplings) or just eating out of the bag. Ervery bit as good as honeycrisp at a better price.
Verified Purchase
Yummy
This brand of apple is really good. Really crisp, sweet and just a little tart. My son calls them the "perfect apples"
Verified Purchase
APPLE
THE BEST APPLE I'VE EVER ATE. CRUNCHY AND SWEET.
Popular products in this category
Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10874.7314 out of 5 Stars. 1087 reviews4.7314 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound $14.25 $4.44/lb
$1425current price $14.25avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound
20434.0176 out of 5 Stars. 2043 reviews4.0176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Caesar Salad, priced per pound $10.30 $4.48/lb
$1030current price $10.30avg. price$4.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Caesar Salad, priced per pound
9974.2116 out of 5 Stars. 997 reviews4.2116 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Broccoli Salad with Smoked Bacon, priced per pound $8.83 $5.85/lb
$883current price $8.83avg. price$5.85/lbFinal cost by weightMember's Mark Broccoli Salad with Smoked Bacon, priced per pound
41364.4439 out of 5 Stars. 4136 reviews4.4439 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88524.8368 out of 5 Stars. 8852 reviews4.8368 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245684.8631 out of 5 Stars. 24568 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113814.6277 out of 5 Stars. 11381 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery