Similac 360 Total Care Infant Sensitive Powder Formula, 40 oz.
Shipping

Highlights
- Our closest sensitive formula to breast milk than ever before
- Exclusive blend of prebiotics
- 360 whole baby support
- No artificial growth hormones
- EBT eligible
Nestle NIDO Lacto-Ease Toddler Formula 1.76 lb., 6 pk., $81.98, $13.66/ea

Nestle NIDO Lacto-Ease Toddler Formula 1.76 lb., 6 pk.


Members also considered
Similac 360 Total Care Infant Sensitive Powder Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Sensitive Powder Formula, 40 oz.
4314.7657 out of 5 Stars. 431 reviews4.7657 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7144.8403 out of 5 Stars. 714 reviews4.8403 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Sensitive Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
Members-only priceSimilac 360 Total Care Sensitive Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
3824.7435 out of 5 Stars. 382 reviews4.7435 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Gentle Comfort Infant Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Gentle Comfort Infant Formula, 40 oz.
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
Members-only priceSimilac 360 Total Care Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
7104.7549 out of 5 Stars. 710 reviews4.7549 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnfagrow Premium Toddler Nutritional Drink, Milk-Flavored, 36.6 oz., $27.98, $0.76/oz
$2798current price $27.98$0.76/ozEnfagrow Premium Toddler Nutritional Drink, Milk-Flavored, 36.6 oz.
11434.7708 out of 5 Stars. 1143 reviews4.7708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Our Closest Sensitive Formula to Breast Milk Than Ever Before
Similac 360 Total Care Sensitive* Infant Formula is gentle nutrition designed to ease common tummy troubles like fussiness and gas due to lactose sensitivity.
Exclusive Blend of Prebiotics
Our formula has an exclusive blend of 5 HMO prebiotics structurally identical to those in breast milk, and nutrition designed for immune support, brain development, and digestive health.
360 Whole Baby Support
Nutrition designed for immune support, brain development, and digestive health.
Why don’t 360 Total Care formulas contain FOS?
360 Total Care has replaced the prebiotic FOS with 4 additional HMO prebiotics. HMOs are immune-nourishing prebiotics that are structurally identical to those in breast milk. FOS is not found in human milk.
Trusted Formula
Similac is the #1 infant formula brand chosen by parents.† Our formula has no artificial growth hormones‡, contains ingredients that are not genetically engineered, and is non-GMO.§
The Similac Promise
For over 90 years, we have focused on innovations designed to meet the changing needs of parents everywhere. Similac formulas have no artificial growth hormones* and has no palm olein oil to support excellent calcium absorption for strong bones.
EBT Eligible
Eligible to be purchased with Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) benefits in select stores; The SNAP name is a service mark of the US Department of Agriculture; USDA does not endorse any goods, services, or enterprises.
Specifications
- 40 oz. powder
- Makes approximately 72 four fl. oz. bottles
- Designed to ease common tummy troubles like fussiness and gas due to lactose sensitivity
- Exclusive blend of 5 HMO prebiotics structurally identical to those in breast milk
- Designed for immune support, brain development, and digestive health
- #1 infant formula brand chosen by parents†
- Eligible to be purchased with Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) benefits in select stores
- Contains milk and soy
Ingredients
Water, Maltodextrin, Milk Protein Isolate, High Oleic Safflower Oil, Sugar, Soy Oil, Coconut Oil. Less than 0.5% of: Human Milk Oligosaccharides (2'-fucosyllactose, Lacto-N-Tetraose, 3-Fucosyllactose, 6'-Sialyllactose, 3'-Sialyllactose)**, C. Cohnii Oil*†, M. Alpina Oil‡, Beta-Carotene, Lutein, Calcium Phosphate, Potassium Citrate, Carrageenan, Potassium Chloride, Ascorbic Acid, Monoglycerides, Soy Lecithin, Magnesium Chloride, Inositol, Magnesium Phosphate, Choline Chloride, Calcium Carbonate, Ferrous Sulfate, Choline Bitartrate, Taurine, Zinc Sulfate, L-Carnitine, d-Alpha-Tocopheryl Acetate, Niacinamide, Calcium Pantothenate, Vitamin A Palmitate, Copper Sulfate, Thiamine Hydrochloride, Riboflavin, Pyridoxine Hydrochloride, Folic Acid, Potassium Iodide, Manganese Sulfate, Phylloquinone, Biotin, Sodium Selenate, Vitamin D3, Vitamin B12, Sodium Citrate, Potassium Hydroxide, and Nucleotides (Adenosine 5'-Monophosphate, Cytidine 5'-Monophosphate, Disodium Guanosine 5'-Monophosphate, Disodium Uridine 5'-Monophosphate).
** HMO, not from human milk.
*† Source of DHA.
‡ Source of ARA.
* Not for infants or children with galactosemia.
† Total US infant formula, all outlets as of 9/1/2021, Nielsen data.
‡ No significant difference has been shown between milk derived from rbST-treated and non-rbST-treated cows.
§ Ingredients not genetically engineered.
While we strive to obtain accurate product information, we cannot guarantee or ensure the accuracy, completeness, or timeliness of any product information. Carefully read and follow all package directions. SamsClub.com assumes no liability for inaccuracies or misstatements about products.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 54 reviews
THE BEST!
My daughter was born in march 2026. She was put on Enfamil in the hospital. She had diarrhea, throwing up, fever, bad acid reflux and cried uncontrollably. So I switched to Similac sensitive 360. She hasn’t cried since. She has a better bowel movement and isn’t sick. Thank goodness for similac sensitive 360!
Verified Purchase
Better than Walmart
Overall, better money spent for more quantity.
Verified Purchase
Ole Faithful
This has been our go to formula since our daughter was born. I love getting the formula from a Sam’s because the container is so much easier to open, especially for those middle of the night feeds. You all get better value for your money by buying it at The Club
Other popular items in Baby Feeding Products
Nurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk., $17.98, $0.19/foz
Sponsored$1798current price $17.98$0.19/fozNurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk.
1074.0561 out of 5 Stars. 107 reviews4.0561 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEvolur Multifunctional Zoodle High Chair, Choose Color, $119.98
$11998current price $119.98More options from $119.48Evolur Multifunctional Zoodle High Chair, Choose Color
2093.5072 out of 5 Stars. 209 reviews3.5072 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19354.7106 out of 5 Stars. 1935 reviews4.7106 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb., $24.98, $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29394.687 out of 5 Stars. 2939 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk., $14.98, $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2494.6948 out of 5 Stars. 249 reviews4.6948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Chocolate, 8 fl. oz., 18 pk.
Members-only priceOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Chocolate, 8 fl. oz., 18 pk.
864.686 out of 5 Stars. 86 reviews4.686 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Strawberry, 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Strawberry, 8 fl. oz., 24 pk.
16274.6472 out of 5 Stars. 1627 reviews4.6472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBeech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct., $14.48, Was $18.48, $0.23/oz
Instant Savings
Now$1448current price Now $14.48, Was $18.48$18.48$0.23/oz$4 offEnds Sep 30Beech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct.
1394.8273 out of 5 Stars. 139 reviews4.8273 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk., $13.98, $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGerber Grain & Grow Cereal Snack Puffs, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct., $18.58, $1.57/oz
$1858current price $18.58$1.57/ozGerber Grain & Grow Cereal Snack Puffs, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct.
7444.8938 out of 5 Stars. 744 reviews4.8938 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGerber 2nd Foods Fruit & Veggie Variety Pack, 4 oz., 30 ct., $23.98, $0.20/oz
$2398current price $23.98$0.20/ozGerber 2nd Foods Fruit & Veggie Variety Pack, 4 oz., 30 ct.
6864.7915 out of 5 Stars. 686 reviews4.7915 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGerber Lil' Crunchies Baked Grain Snack, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct., $18.28, $1.54/oz
$1828current price $18.28$1.54/ozGerber Lil' Crunchies Baked Grain Snack, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct.
3714.7628 out of 5 Stars. 371 reviews4.7628 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Vanilla, 8 fl. oz., 18 pk.
Members-only priceOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Vanilla, 8 fl. oz., 18 pk.
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutritional Shake with Fiber for Kids, Vanilla, 8 fl. oz., 24 pk., $43.98, Was $45.98, $0.23/foz
Now$4398current price Now $43.98, Was $45.98$45.98$0.23/foz$2 offPediaSure Grow and Gain Nutritional Shake with Fiber for Kids, Vanilla, 8 fl. oz., 24 pk.
5294.5709 out of 5 Stars. 529 reviews4.5709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping