Sensible Portions Garden Veggie Straw, Variety Pack, 30 pk.
Curbside Pickup

Highlights
- 30 pack - 1 oz. bags
- Snack sensibly with three flavors: Sea Salt, Cheddar Cheese, Zesty Ranch
- Great for eating on-the-go
- Veggie straws made with real vegetables
- Certified Non-GMO
Perfect Bar Mini Protein Bar Variety Pack, 0.88 oz., 18 pk., $13.67, $0.76/ea

Perfect Bar Mini Protein Bar Variety Pack, 0.88 oz., 18 pk.


Members also considered
Wonderful Shelled Roasted Salted Pistachios, 24 oz., $17.98, $0.75/oz
Sponsored$1798current price $17.98$0.75/ozWonderful Shelled Roasted Salted Pistachios, 24 oz.
86414.7969 out of 5 Stars. 8641 reviews4.7969 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArcher Original Mini Beef Sticks, 0.5 oz, 24 pk., $15.42, $1.28/oz
$1542current price $15.42$1.28/ozArcher Original Mini Beef Sticks, 0.5 oz, 24 pk.
44314.4566 out of 5 Stars. 4431 reviews4.4566 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Roasted Whole Cashews with Sea Salt, 33 oz., $13.98, $0.42/oz
$1398current price $13.98$0.42/ozMember's Mark Roasted Whole Cashews with Sea Salt, 33 oz.
236344.82 out of 5 Stars. 23634 reviews4.82 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJack Link's Beef Jerky, Variety Pack, 1.25 oz., 9 pk., $15.98, Was $17.98, $1.42/oz
Instant Savings
SponsoredNow$1598current price Now $15.98, Was $17.98$17.98$1.42/oz$2 offEnds Oct 25Jack Link's Beef Jerky, Variety Pack, 1.25 oz., 9 pk.
16774.641 out of 5 Stars. 1677 reviews4.641 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingPlanters Variety Pack Cashews & Peanuts, 24 pk., $10.88, $0.26/oz
$1088current price $10.88$0.26/ozPlanters Variety Pack Cashews & Peanuts, 24 pk.
39614.7074 out of 5 Stars. 3961 reviews4.7074 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKar's Sweet 'n Salty Trail Mix, 2 oz., 40 pk., $19.36, $0.24/oz
$1936current price $19.36$0.24/ozFrom $19.36Kar's Sweet 'n Salty Trail Mix, 2 oz., 40 pk.
42484.7239 out of 5 Stars. 4248 reviews4.7239 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Extra Large Virginia Peanuts, 34.5 oz., $5.98, Was $6.48, $0.17/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.48$6.48$0.17/oz$0.5 offMember's Mark Extra Large Virginia Peanuts, 34.5 oz.
95044.6537 out of 5 Stars. 9504 reviews4.6537 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Garden Trail Mix Snack Packs, 1.2 oz., 24 pk., $10.98, $0.46/ea
$1098current price $10.98$0.46/eaNature's Garden Trail Mix Snack Packs, 1.2 oz., 24 pk.
49264.7306 out of 5 Stars. 4926 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Lightly Salted Deluxe Mixed Nuts, 34 oz., $14.98, $0.44/oz
$1498current price $14.98$0.44/ozMember's Mark Lightly Salted Deluxe Mixed Nuts, 34 oz.
21504.5023 out of 5 Stars. 2150 reviews4.5023 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSmartfood White Cheddar Popcorn, 17 oz., $5.98, $0.35/oz
$598current price $5.98$0.35/ozSmartfood White Cheddar Popcorn, 17 oz.
40924.7287 out of 5 Stars. 4092 reviews4.7287 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Beef Steak Strips, 12 oz., $11.98, $1.00/oz
$1198current price $11.98$1.00/ozMember's Mark Beef Steak Strips, 12 oz.
59954.5823 out of 5 Stars. 5995 reviews4.5823 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Deluxe Mixed Nuts with Sea Salt, 34 oz., $14.98, $0.44/oz
$1498current price $14.98$0.44/ozMember's Mark Deluxe Mixed Nuts with Sea Salt, 34 oz.
24874.4423 out of 5 Stars. 2487 reviews4.4423 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJack Link's Original Beef Sticks, 0.92 oz., 20 pk., $15.98, Was $17.48, $0.80/ea
Now$1598current price Now $15.98, Was $17.48$17.48$0.80/ea$1.5 offJack Link's Original Beef Sticks, 0.92 oz., 20 pk.
14564.6161 out of 5 Stars. 1456 reviews4.6161 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Lightly Salted Whole Cashews, 33 oz., $13.98, $0.42/oz
$1398current price $13.98$0.42/ozMember's Mark Lightly Salted Whole Cashews, 33 oz.
102684.7935 out of 5 Stars. 10268 reviews4.7935 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAngie’s BOOMCHICKAPOP Sweet & Salty Kettle Corn, 25 oz., $5.98, $0.24/oz
$598current price $5.98$0.24/ozAngie’s BOOMCHICKAPOP Sweet & Salty Kettle Corn, 25 oz.
63594.7124 out of 5 Stars. 6359 reviews4.7124 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Sensible Portions Sea Salt Garden Veggie Straws: A Healthier Snack Option
Enjoy the crispy crunch and tantalizing flavor of Sensible Portions Sea Salt Garden Veggie Straws. These delicious snacks are made without any artificial flavors or preservatives. Instead, they are crafted from sun-splashed potatoes and vegetables, creating a veggie-packed snack that contains 30% less fat than the leading brand of potato chips.* With 38 straws per serving, they make a satisfying snack or a crunchy addition to your lunch.
Nutrition and Dietary Information
Sensible Portions Sea Salt Garden Veggie Straws are not just tasty but also nutritionally balanced. They are free of genetically modified ingredients, contain zero mg of cholesterol and zero grams of trans fat per serving. Additionally, these veggie straws are Certified Kosher and gluten-free, making them suitable for a variety of dietary needs.
Quality Snacking with Sensible Portions
Sensible Portions believes in offering snacks that are both tasty and healthy. Their products are made with wholesome ingredients that bring fun and flavor to your snack time, without any artificial preservatives, fillers, or flavors. They continue to expand their portfolio with a variety of snacking choices that include non-GMO, gluten-free, vegan, and organic options.
Perfect for On-the-Go or In-Between Meals
Whether you're on the go or need a quick snack between meals, Sensible Portions Sea Salt Garden Veggie Straws are a great choice. They offer a way to keep everyone in your family happy and satisfied with their snacking choices.
*The veggie straws contain 7g fat per serving compared to the leading potato chip brand at 10g of fat per serving.
Specifications
Net Weight: 30 oz.
Includes: 30 bags
- 15 - Sea Salt
- 5 - Cheddar cheese
- 10 - Zesty Ranch
Garden Veggie Straws Sea Salt Ingredients: Potato Starch, Potato Flour, Expeller Pressed Canola Oil And/Or Safflower Oil And/Or Sunflower Oil, Spinach Powder, Tomato Paste, Salt, Cane Sugar, Corn Starch, Potassium Chloride, Turmeric (Color), Beetroot Powder (Color), Sea Salt.
Garden Veggie Straws Cheddar Cheese Ingredients: Potato Starch, Potato Flour, Expeller Pressed Canola Oil And/Or Safflower Oil And/Or Sunflower Oil, Spinach Powder, Tomato Paste, Salt, Cane Sugar, Corn Starch, Potassium Chloride, Turmeric (Color), Beetroot Powder (Color), Seasoning (Whey, Salt, Cheddar Cheese [Pasteurized Milk, Cultures, Salt, Enzymes], Buttermilk Solids, Onion Powder, Natural Flavors, Sour Cream [Cream, Nonfat Milk, Cultures], Cultured Nonfat Dry Milk, Maltodextrin, Butter, Yeast Extract, Lactic Acid, Citric Acid, Extractives Of Paprika, Garlic Powder, Extractives Of Turmeric).
Garden Veggie Straws Zesty Ranch Ingredients: Potato Starch, Potato Flour, Expeller Pressed Canola Oil And/Or Safflower Oil And/Or Sunflower Oil, Spinach Powder, Tomato Paste, Salt, Cane Sugar, Corn Starch, Potassium Chloride, Turmeric (Color), Beetroot Powder (Color), Seasoning (Salt, Buttermilk, Natural Flavors, Coconut Oil, Maltodextrin, Garlic Powder, Yeast Extract, Sour Cream [Cream, Nonfat Milk, Cultures], Dextrose, Onion Powder, Tomato Powder, Cream, Citric Acid, Cultured Nonfat Milk, Spices [Including Celery Seed], Paprika, Sugar, Lactic Acid, Malic Acid, Vinegar, Non Fat Milk, Sodium Caseinate).
Allergy Information: contains milk.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 650 reviews
Verified Purchase
Great Healthy Snack
Just the right portion size ,Love the sea salt ,not a fan of the zesty ranch ,would have liked it to be all sea salt flavor ;) 0mg cholesterol in both,ironically the sea salt has less sodium 220mg than the Zesty Ranch 290mg sodium
Verified Purchase
Getting my Crunch In
When you are on a health journey - you need all the help you can get. I LOVE chips, all kinds and that has caused an issue. This is the bests choice I have found to get my crunch in and have it healthier. It is also great to have the bag size knowing what calorie amount I am getting. One bag and done!
Verified Purchase
Give these a try
Love these just right portion size 17 Carbs total not to bad for the whole bag Gluten free non GMO
Items you may like
Takis Fuego Rolled Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk., $17.28, $0.38/ea
Sponsored$1728current price $17.28$0.38/eaTakis Fuego Rolled Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk.
36394.618 out of 5 Stars. 3639 reviews4.618 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCheetos Flamin' Hot Crunchy Snacks, 1 oz., 50 pk., $18.98, $0.38/oz
$1898current price $18.98$0.38/ozCheetos Flamin' Hot Crunchy Snacks, 1 oz., 50 pk.
11254.6347 out of 5 Stars. 1125 reviews4.6347 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCheetos Puffs Cheese Snacks, 15.25 oz., $3.98, Was $4.48, $0.26/oz
Instant Savings
Now$398current price Now $3.98, Was $4.48$4.48$0.26/oz$0.50 offEnds Oct 25Cheetos Puffs Cheese Snacks, 15.25 oz.
43494.7804 out of 5 Stars. 4349 reviews4.7804 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingUtz Cheeseball Barrel, 28 oz., $7.48, $0.27/oz
Sponsored$748current price $7.48$0.27/ozUtz Cheeseball Barrel, 28 oz.
34484.6876 out of 5 Stars. 3448 reviews4.6876 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChester's Flamin' Hot Fries Corn Snacks, 1 oz., 50 pk., $18.98, $0.38/ea
$1898current price $18.98$0.38/eaChester's Flamin' Hot Fries Corn Snacks, 1 oz., 50 pk.
8554.6678 out of 5 Stars. 855 reviews4.6678 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct., $6.98, $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMiss Vickie's Kettle Cooked Potato Chips Variety Pack, 30 pk., $18.48, $0.62/ea
$1848current price $18.48$0.62/eaMiss Vickie's Kettle Cooked Potato Chips Variety Pack, 30 pk.
8934.5969 out of 5 Stars. 893 reviews4.5969 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLay's Classic Potato Chips, 1 oz., 50 pk., $18.98, $0.38/oz
$1898current price $18.98$0.38/ozLay's Classic Potato Chips, 1 oz., 50 pk.
48484.7651 out of 5 Stars. 4848 reviews4.7651 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDoritos Nacho Cheese Tortilla Chips, 1 oz., 50 pk., $18.98, $0.38/oz
$1898current price $18.98$0.38/ozDoritos Nacho Cheese Tortilla Chips, 1 oz., 50 pk.
28604.6769 out of 5 Stars. 2860 reviews4.6769 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFrito-Lay Baked Mix Chips, Variety Pack, 30 ct., $18.48, $0.62/ea
$1848current price $18.48$0.62/eaFrito-Lay Baked Mix Chips, Variety Pack, 30 ct.
5384.5929 out of 5 Stars. 538 reviews4.5929 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping