Reynolds 9" Round Aluminum Foil Containers with Lids, 20 ct.
Shipping

Highlights
- Includes 20 aluminum foil containers and 20 board lids
- Ideal for packing leftovers, make-ahead meals, and food on-the-go
- Each container holds up to 2.25 lbs of food
- Board lids provide a tight seal and easy labeling
- Made with 100% recyclable aluminum and kosher certified
Dixie® To Go 16 oz. Paper Cup with Leak-Resistant Lid, 75 ct., $14.78, $0.20/ea

Dixie® To Go 16 oz. Paper Cup with Leak-Resistant Lid, 75 ct.


Members also considered
Reynolds Oblong Aluminum Foil Containers with Lids, 20 ct., $10.48, $0.52/ea
$1048current price $10.48$0.52/eaReynolds Oblong Aluminum Foil Containers with Lids, 20 ct.
3314.5831 out of 5 Stars. 331 reviews4.5831 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Food Storage Containers with Lids, 28 oz., 60 pc., $9.88, $0.33/ea
$988current price $9.88$0.33/eaHefty Food Storage Containers with Lids, 28 oz., 60 pc.
54784.8116 out of 5 Stars. 5478 reviews4.8116 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Deli Container with Lid 16 oz., 240 ct., $40.98, $0.17/ea
$4098current price $40.98$0.17/eaMember's Mark Deli Container with Lid 16 oz., 240 ct.
4764.7815 out of 5 Stars. 476 reviews4.7815 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Plastic Deli Containers with Lids 8 oz., 240 ct., $38.98, $0.16/ea
$3898current price $38.98$0.16/eaMember's Mark Plastic Deli Containers with Lids 8 oz., 240 ct.
2294.7904 out of 5 Stars. 229 reviews4.7904 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Earthchoice 3-Compartment Hinged Lid Containers, 9", 50 ct., $18.88, $0.38/ea
$1888current price $18.88$0.38/eaHefty Earthchoice 3-Compartment Hinged Lid Containers, 9", 50 ct.
984.6122 out of 5 Stars. 98 reviews4.6122 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Deli Plastic Containers w/ Lids (32 oz., 240 ct.), $64.48, $0.27/ea
$6448current price $64.48$0.27/eaMember's Mark Deli Plastic Containers w/ Lids (32 oz., 240 ct.)
3354.6567 out of 5 Stars. 335 reviews4.6567 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Hoagie Hinged Lid Containers 150 ct., $22.98, $0.15/ea
$2298current price $22.98$0.15/eaHefty Hoagie Hinged Lid Containers 150 ct.
1564.5641 out of 5 Stars. 156 reviews4.5641 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Durable and Convenient Food Storage
This package of Reynolds 9" Round Foil Containers with Lids includes 20 sturdy aluminum foil containers and 20 board lids. Each container measures 9 inches in diameter and 1.75 inches in depth, holding up to 2.25 pounds of food. Designed for durability, these containers are perfect for packing leftovers, preparing make-ahead meals, or transporting food on the go. The included board lids provide a tight seal to keep your food fresh and allow for easy labeling of contents.
Versatile Usage for Various Meals
Reynolds foil to-go containers are ideal for a wide range of foods, including pasta dishes, rice-based meals, salads, desserts, and more. Whether you're storing meals in your freezer or taking food on the go, these containers offer convenience and reliability. Built to handle up to 2.25 pounds of food, they are perfect for portioning and packing meals securely.
Trusted Reynolds Quality
Reynolds is dedicated to providing high-quality products that meet your needs. If you encounter any issues with your purchase, the hotline number on the back of the package is available for assistance. Choose Reynolds for dependable food storage solutions you can trust.
Specifications
| Key Specifications | |
| Pack Configuration | 20 Containers, 20 Lids |
| Dimensions | 9" x 1.75", Lid: 9" |
| Material | Aluminum |
| Dishwasher Safe | No |
| Features | Lids included, Blue Exterior, Non-Stick Aluminum |
| Certifications | Kosher certified |
| Recyclable | Yes, check locally |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 135 reviews
Verified Purchase
Handy
These tins trays with lids are great. Use them for leftovers to send home with guest. Keeps foods fresh. Nice packaging for cookie treats etc. Very handy. White top can draw & write on it. Good value
Price/Quality These work for me.
These are not heavy duty. BUT just heavy enough to do the job. I love that they came with lids and are affordable for my needs. I love to share some items that are perfect to take to a last minute invite! Sauerkraut Balls and Stuffed Mushrooms etc. And sending a care package to loved ones! I cane put 4 pieces of fried chicken in these and the pan doesn’t look empty. Then recipient can pop it in the oven to reheat. These are doable at this price. About 38 cents each Nov. 2022.
Verified Purchase
Kitchen convenience.
So handy to have this container to prepare casseroles and meals for the freezer or for a meal train donation. Perfect size for casserole feeding 2-4 people.
Other popular items in Disposable Tableware
Dixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNFL Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team, $12.98, $0.15/ea
$1298current price $12.98$0.15/eaNFL Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team
4364.8486 out of 5 Stars. 436 reviews4.8486 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCollegiate Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team, $12.48, $0.15/ea
$1248current price $12.48$0.15/eaCollegiate Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team
384.6053 out of 5 Stars. 38 reviews4.6053 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct., $14.58, $0.21/ea
Sponsored$1458current price $14.58$0.21/eaChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct.
86724.6782 out of 5 Stars. 8672 reviews4.6782 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Extra Large Foam Bowls, 28 fl. oz., 125 ct., $27.48, $0.22/ea
$2748current price $27.48$0.22/eaHefty Supreme Extra Large Foam Bowls, 28 fl. oz., 125 ct.
1634.589 out of 5 Stars. 163 reviews4.589 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color, $10.48, $0.21/ea
$1048current price $10.48$0.21/eaArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
95 out of 5 Stars. 9 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423554.8562 out of 5 Stars. 42355 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278194.8295 out of 5 Stars. 27819 reviews4.8295 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct., $16.58, $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165454.7943 out of 5 Stars. 16545 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk., $12.84, $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
115904.7058 out of 5 Stars. 11590 reviews4.7058 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937144.8418 out of 5 Stars. 193714 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery