Regalo Baby Basics High Chair
Shipping

Highlights
- Comfortable high chair provides a secure seat for everyday meals and snacks
- Designed for children ages 6 to 36 months and supports up to 45 lbs
- 5-point harness helps keep your little one secure while seated
- Attachable tray with raised edges and cup section helps contain mealtime messes
- Lightweight, durable design wipes clean and is easy to move around your home
Little Brainiac Neuro+ Smoothie, Choose Flavor, $15.98, Was $19.98

Little Brainiac Neuro+ Smoothie, Choose Flavor


Members also considered
Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
SponsoredMembers-only priceHuggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
6894.3237 out of 5 Stars. 689 reviews4.3237 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
119594.7823 out of 5 Stars. 11959 reviews4.7823 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz
$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
SponsoredMembers-only price$2 offHuggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
5124.584 out of 5 Stars. 512 reviews4.584 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
41364.7848 out of 5 Stars. 4136 reviews4.7848 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb., $24.98, $0.32/oz
$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19354.7106 out of 5 Stars. 1935 reviews4.7106 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29394.687 out of 5 Stars. 2939 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk., $14.98, $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2494.6948 out of 5 Stars. 249 reviews4.6948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
Members-only pricePampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
23474.5492 out of 5 Stars. 2347 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6874 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6874 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24964.5361 out of 5 Stars. 2496 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk., $13.98, $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7144.8403 out of 5 Stars. 714 reviews4.8403 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Made for Everyday Mealtimes
Make breakfast, lunch and snack time easier with the Regalo Baby Basics High Chair. Designed to provide a supportive place for little ones as they begin sitting independently and exploring new foods, this high chair combines a sturdy frame with a simple, functional design that fits easily into everyday family life.
Secure and Supportive Seating
A 5-point safety harness helps keep your child securely seated throughout mealtime, while the sturdy all-metal frame provides dependable support. Designed for children ages 6 to 36 months and up to 45 pounds, the chair grows with your little one through many early meals and milestones.
Tray Designed for Little Eaters
The attachable tray gives your child a dedicated surface for meals and snacks. Raised edges help contain spills and crumbs, while the built-in cup section keeps a sippy cup or drink conveniently within reach.
Easy to Clean and Move
Mealtime messes are part of the fun, so the Baby Basics High Chair is designed with easy-to-wipe surfaces for simple cleanup. Its lightweight construction also makes it easy to move from room to room, giving families a convenient seating option wherever mealtime happens.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Type: | Color: White and Gray |
| Key Features: | For Children: up to 45 lbs |
| Height, Age, & Weight Limits (minimums & maximums if applicable) | Ages: 6 to 36 months |
| Material Callouts if applicable | Sturdy, all-metal frame |
| Use & Care Instructions | NA |
| Dimensions | High Chair Dimensions: 27.5” L x 22.6” W x 33.9” H |
| Weight of Product | NA |
| Safety Certifications (if applicable) | NA |
| Warranty Information (if applicable) | BSA and ASTM Certified |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 132 reviews
Verified Purchase
Perfect underpriced!
Came next day and i'm in a small town! Super cute and perfect height honestly, Have tried other high chairs that were hard to clean/too high for table and this one is perfect! cant say it enough😭 don't doubt it because of the price honestly it should be more!
Verified Purchase
Regalo Baby Basics High Chair
We've been really happy with the Regalo Baby Basics High Chair. It is simple, sturdy, and does exactly what we need it to do without any extra fuss. The chair feels secure, the harness keeps our baby safely in place, and cleanup is quick since everything wipes down easily after meals. It does not take up too much space and was easy to put together, which we appreciated. Overall, it is a solid, affordable high chair that works well for everyday use and makes mealtime less stressful.
Verified Purchase
Comfortable and easy to use
We have been using this as the primary high chair for my 7-month old son now that he is eating solids. I absolutely love this high chair! It's easy to assemble, my son is comfortable in it, and it doesn't take up a ton of space in the kitchen. Clean up is quick and easy as well. There are a lot of high chairs on the market so I was initially worried I wouldn't find one that met all of our requirements, however this one has been great. So far no complaints!
Other popular items in Baby & Toddler
Nurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk., $17.98, $0.19/foz
Sponsored$1798current price $17.98$0.19/fozNurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk.
1074.0561 out of 5 Stars. 107 reviews4.0561 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Plush Pet Carrier Backpack, $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Plush Pet Carrier Backpack
215 out of 5 Stars. 21 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Chocolate, 8 fl. oz., 18 pk.
Members-only priceOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Chocolate, 8 fl. oz., 18 pk.
864.686 out of 5 Stars. 86 reviews4.686 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNestle NIDO Lacto-Ease Toddler Formula 1.76 lb., 6 pk., $81.98, $13.66/ea
Sponsored$8198current price $81.98$13.66/eaNestle NIDO Lacto-Ease Toddler Formula 1.76 lb., 6 pk.
284.5714 out of 5 Stars. 28 reviews4.5714 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Vanilla, 8 fl. oz., 18 pk.
Members-only priceOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Vanilla, 8 fl. oz., 18 pk.
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac Go & Grow 360 Total Care Powder, 24 oz., 2 pk., $47.98, $1.00/oz
$4798current price $47.98$1.00/ozSimilac Go & Grow 360 Total Care Powder, 24 oz., 2 pk.
444.4318 out of 5 Stars. 44 reviews4.4318 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLansinoh Stay-Dry Leak-Proof Nursing Pads, 100 ct.
Members-only priceLansinoh Stay-Dry Leak-Proof Nursing Pads, 100 ct.
33124.6455 out of 5 Stars. 3312 reviews4.6455 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLansinoh Breastmilk Storage Bags, 100 ct.
Members-only priceLansinoh Breastmilk Storage Bags, 100 ct.
5234.1491 out of 5 Stars. 523 reviews4.1491 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGlasslock 18-Piece Baby Food Glass Container Set, $19.98
$1998current price $19.98Glasslock 18-Piece Baby Food Glass Container Set
674.8 out of 5 Stars. 67 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60104.097 out of 5 Stars. 6010 reviews4.097 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping