Refresh Optive MEGA-3 Preservative-Free Lubricating Eye Drop, 70 Vials
Shipping

Highlights
ZEISS Gentle and Thorough Cleaning Eyeglass Lens Cleaner Wipes, 350 ct. $18.48

ZEISS Gentle and Thorough Cleaning Eyeglass Lens Cleaner Wipes, 350 ct.


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
SponsoredMembers-only priceGruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
421304.7068 out of 5 Stars. 42130 reviews4.7068 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
Members-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216774.6453 out of 5 Stars. 21677 reviews4.6453 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct. $14.78 Was $14.98 $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19284.8283 out of 5 Stars. 1928 reviews4.8283 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct. $10.98 $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7614.7556 out of 5 Stars. 761 reviews4.7556 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk. $6.98 $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18974.8445 out of 5 Stars. 1897 reviews4.8445 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk. $21.12 $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49884.8695 out of 5 Stars. 4988 reviews4.8695 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.) $24.46 $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13814.8421 out of 5 Stars. 1381 reviews4.8421 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk. $9.16 $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24044.8211 out of 5 Stars. 2404 reviews4.8211 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct. $12.98 $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11634.7825 out of 5 Stars. 1163 reviews4.7825 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct. $15.67 $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct. $17.98 $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32644.7331 out of 5 Stars. 3264 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct. $39.98 $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41784.7958 out of 5 Stars. 4178 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct. $12.47 $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10824.7616 out of 5 Stars. 1082 reviews4.7616 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct. $13.86 $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17434.8749 out of 5 Stars. 1743 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Women's Multivitamins Gummy Vitamins, 220 ct. $13.38 $0.06/ea
$1338current price $13.38$0.06/eaVitafusion Women's Multivitamins Gummy Vitamins, 220 ct.
42654.5991 out of 5 Stars. 4265 reviews4.5991 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Give your dry, burning or irritated eyes a daily refresh with Refresh Optive Mega-3 Lubricant Eye Drops - a preservative-free formula that provides fast-acting, lasting relief. These artificial tears deliver advanced hydration that nourishes the eye's surface to help protect your natural tears from evaporating. Specially crafted with natural plant-based oils, antioxidants (inactive ingredients) and moisture-locking technology, this triple-action formula works to soothe symptoms and prevent further irritation. Sterile single-use vials make on-the-go relief easy wherever, whenever. Safe to use as often as needed. Just apply 1 to 2 drops in the affected eye(s) as needed.
* Preservative-free, low blur formula with flaxseed oil (an inactive ingredient)
* Treats eye dryness, providing extened relief and comfort
* Features HydroCell technology which enables hydration
* Supports all three layers of the tear film damaged by eye dryness
*Helps prevent tears from evaporating Trust your dry eyes to Refresh - the #1 doctor recommended preservative-free brand with more than 35 years of experience.
Specifications
- Pack Size: 70 Vials x .001 fl oz (0.4mL)
- Use Instructions: To Open, TWIST AND PULL TAB TO REMOVE . Instill 1 or 2 drops in the affected eye(s) as needed and discard container
- FSA/HSA Eligible: Yes
- Full Ingredient list: Active Ingredients: Carboxymethylcelluolose sodium 0.5% and Glycerin 0.9%. Purpose: Eye Lubricants. Inactive Ingredients: Boric acid; butylated hydroxyl; toluene; castor oil; erythritol; flaxseed oil; levocarnitine; pemulen TR-2; polyoxyl 40 stearate; purified water; sodium hydroxide; trehalose
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 15 reviews
Worth every penny dry eye drops
I’ve been suffering from dry eye due to wind, dust, sun, irritating facial products, and after eye surgery for 6 years. My eyes are also sensitive to preservatives. I’ve tried a lot of different eye drops and this one feels so soothing after just 1 vial. The comfort lasts longer also.
Best eye drops I’ve ever used!
I have a condition that causes severe dry eyes. I’ve used just about every eye drop there is and I have to use them in addition to prescription eye drops. These are absolutely incredible! I was so happy to see that Sam’s has them!
Verified Purchase
Great product!
Great product. The Omega 3 really makes a difference from other drops.
Items you may like
Nurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
23174.6478 out of 5 Stars. 2317 reviews4.6478 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk.
25624.6846 out of 5 Stars. 2562 reviews4.6846 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
13644.3893 out of 5 Stars. 1364 reviews4.3893 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
181324.7795 out of 5 Stars. 18132 reviews4.7795 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk. $15.48 $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39834.8122 out of 5 Stars. 3983 reviews4.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242863.8122 out of 5 Stars. 24286 reviews3.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk. $15.98 $5.33/ea
$1598current price $15.98$5.33/eaLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
146814.8593 out of 5 Stars. 14681 reviews4.8593 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
124414.7579 out of 5 Stars. 12441 reviews4.7579 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk. $22.68
$2268current price $22.68Zbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk.
19114.6447 out of 5 Stars. 1911 reviews4.6447 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Ultra Soft Facial Tissues, 12 boxes, 72 tissues/box $18.18 $0.02/ea
$1818current price $18.18$0.02/eaFrom $18.18Kleenex Ultra Soft Facial Tissues, 12 boxes, 72 tissues/box
78124.7103 out of 5 Stars. 7812 reviews4.7103 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping