Qunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct.
Shipping

Highlights
- 3X better absorption than regular[3] CoQ10
- Supports heart and vascular health
- Promotes healthy blood pressure levels already within a normal range
- Beneficial to statin drug users [4]
- Powerful antioxidant
Natural Vitality® MAXCALM10™ Vegan Capsules, 150 ct., $27.98, $0.19/ea

Natural Vitality® MAXCALM10™ Vegan Capsules, 150 ct.


Members also considered
Nature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct., $37.98, $0.42/ea
Sponsored$3798current price $37.98$0.42/eaNature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct.
8144.7801 out of 5 Stars. 814 reviews4.7801 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct., $19.98, $0.11/ea
$1998current price $19.98$0.11/eaMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct.
23894.792 out of 5 Stars. 2389 reviews4.792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQunol Mega CoQ10 Ubiquinol Softgels, 100 mg 120 ct., $34.97, $0.29/ea
$3497current price $34.97$0.29/eaQunol Mega CoQ10 Ubiquinol Softgels, 100 mg 120 ct.
123014.8188 out of 5 Stars. 12301 reviews4.8188 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg, 160 ct., $22.98, Was $23.48, $0.14/ea
Now$2298current price Now $22.98, Was $23.48$23.48$0.14/ea$0.5 offMember's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg, 160 ct.
27494.837 out of 5 Stars. 2749 reviews4.837 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omega 3-6-9 with Sustainably Sourced Tuna Oil Softgels, 300 ct., $18.98
$1898current price $18.98Member's Mark Omega 3-6-9 with Sustainably Sourced Tuna Oil Softgels, 300 ct.
3914.7212 out of 5 Stars. 391 reviews4.7212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 1600 mg. Advanced Omega Complex Softgels, 300 ct., $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark 1600 mg. Advanced Omega Complex Softgels, 300 ct.
404.65 out of 5 Stars. 40 reviews4.65 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Fish & Krill Oil Advanced Softgels, 900mg, 60 ct., $23.98, $0.40/ea
$2398current price $23.98$0.40/eaMegaRed Omega-3 Fish & Krill Oil Advanced Softgels, 900mg, 60 ct.
1554.8129 out of 5 Stars. 155 reviews4.8129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct., $26.88, $0.30/ea
$2688current price $26.88$0.30/eaMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct.
4724.7585 out of 5 Stars. 472 reviews4.7585 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct., $25.73, $0.20/ea
$2573current price $25.73$0.20/eaNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Qunol's patented water-soluble form of CoQ10 dissolves 100% in both water and fat, providing 3x better absorption, unlike regular [3] CoQ10 which only dissolves poorly in fat. Water-soluble Qunol Ultra CoQ10 will help you reach optimum blood levels of CoQ10 in just weeks not months as with regular [3] CoQ10.
What is CoQ10?
Coenzyme CoQ10 (or CoQ10 for short) is a naturally occurring nutrient-like coenzyme that plays an important role in the production of 95% of the energy used by our organs. No other organ needs more energy than our hearts.
What Causes CoQ10 Levels to Drop?
CoQ10 levels may drop due to age, stress, and cholesterol-lowering statin drug therapy. Taking a CoQ10 supplement may help increase your CoQ10 levels.
Supports Heart Health*
Your heart, which needs a constant supply of energy, has the highest concentration of CoQ10 of all the tissues in your body. CoQ10 has been shown to help support healthy heart function*.
Ultra-High Absorption
Qunol's CoQ10 dissolves in both water & fat, so you can absorb more of it.
Antioxidant
CoQ10 acts as an antioxidant and helps protect our cells from damaging molecules known as free radicals that may lead to cell damage*. Our formula is made with an ultra-high absorption rate which helps the body dissolve and acquire nutrients easier than any other.
Patented Formula
Our products are both water and fat souble, so unlike others, we provide CoQ10 in a way that offers effect benefits and delicious flavors. This 100 mg packed chewy gummy is everything your need to elevate your everyday routine.
Specifications
- 150 ct.
- Gluten free
- No milk, eggs, fish, shellfish, peanuts, or wheat
- Coenzyme Q10 ubiquinone USP grade 100 mg
- 100 mg of Ultra CoQ10 is the equivalent to 300 mg of regular CoQ10
- Adults take 1 softgel, once per day with food, or as recommended by your healthcare professional
- Use as directed
*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent disease.
[3] Regular CoQ10 refers to unsolubilized ubiquinone in oil suspensions in softgels and/or powder-filled capsules/tablets.
[3] Regular CoQ10 refers to unsolubilized ubiquinone in oil suspensions in softgels and/or powder-filled capsules/tablets.
[4] Cholesterol-lowering statin drugs can deplete the body's natural levels of CoQ10. Qunol(R) can help replenish lost CoQ10 due to statin drug therapy.
While we strive to obtain accurate product information, we cannot guarantee or ensure the accuracy, completeness or timeliness of any product information. Carefully read and follow all package directions. SamsClub.com assumes no liability for inaccuracies or misstatements about products.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 25,199 reviews
Verified Purchase
Better product
I had taken the Members Mark CoQ10 (Ubidecarenone) for years and had a lot of joint discomfort due to my statins. After some research, I switched to Qunol Ultra CoQ10 (Ubiquinone). The Ubiquinone version improves absorption. After 2 weeks I have had about a 70% reduction in discomfort in my joints. Highly recommend the product.
Verified Purchase
My doctor recommended
I take stain cholesterol medication and had unbearable muscle cramping. My doctor recommended Qunol CoQ10. I started with a genetic brand but it did nothing for me. I switched to the name brand... game changer!!! Really reduced the muscle cramping.
Verified Purchase
Sam's Club Pestilence
I'm giving this a 5 Star review based on the level of Pestilence that Sam's has bestowed on me trying to get me to review something that's hard to review. My doctor tells me to take this because I take cholesterol pills, so I do. I don't even know what it actually does, but I hear that it's really good, do I'm sure it is. This is the 4th or 5th time they've emailed me for a review so I hope this helps. I do feel better, and my cholesterol is WAY improved.
Items you may like
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
418644.7076 out of 5 Stars. 41864 reviews4.7076 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature Made Flaxseed Oil 1400 mg Softgels, 300 ct., $16.44, $0.05/ea
$1644current price $16.44$0.05/eaNature Made Flaxseed Oil 1400 mg Softgels, 300 ct.
5434.7919 out of 5 Stars. 543 reviews4.7919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory Ocean Friendly Omega Softgels, 100 ct., $24.44
$2444current price $24.44Youtheory Ocean Friendly Omega Softgels, 100 ct.
4544.7247 out of 5 Stars. 454 reviews4.7247 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423554.8562 out of 5 Stars. 42355 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNature's Way Joint Movement Glucosamine Liquid, 33.8 fl. oz., $19.86, $0.59/foz
$1986current price $19.86$0.59/fozNature's Way Joint Movement Glucosamine Liquid, 33.8 fl. oz.
8104.6543 out of 5 Stars. 810 reviews4.6543 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCheers Restore After Alcohol Aid, 45 ct., $29.96
$2996current price $29.96Cheers Restore After Alcohol Aid, 45 ct.
7514.3342 out of 5 Stars. 751 reviews4.3342 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory Liposomal Glutathione+ with Resveratrol Capsules, 120 ct., $29.98
$2998current price $29.98Youtheory Liposomal Glutathione+ with Resveratrol Capsules, 120 ct.
4574.2823 out of 5 Stars. 457 reviews4.2823 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory Ashwagandha Gummies, Mixed Berry, 150 ct., $26.67
$2667current price $26.67Youtheory Ashwagandha Gummies, Mixed Berry, 150 ct.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory® NR Nicotinamide Riboside, 120ct, $29.98, $0.25/ea
$2998current price $29.98$0.25/eaYoutheory® NR Nicotinamide Riboside, 120ct
Available for ShippingShippingNeoCell Grassfed Collagen Peptides + Vitamin C & Biotin Caplets, 360 ct., $17.98, $0.05/ea
$1798current price $17.98$0.05/eaNeoCell Grassfed Collagen Peptides + Vitamin C & Biotin Caplets, 360 ct.
15504.5923 out of 5 Stars. 1550 reviews4.5923 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct., $14.98, $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct.
5794.4819 out of 5 Stars. 579 reviews4.4819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping