Purely Elizabeth Original Organic Ancient Grain Granola, 29 oz.
Item # 990534025
Current price is USD$9.98
$0.34/oz
Prices may vary in club and online
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only

Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.
Highlights
- 29 ounce bag
- Organic oats coconut sugar and hints of cinnamon
- Contains nutritious ancient grains and superfood seeds like quinoa amaranth and chia
- Organic Oats and Ancient Grains Gluten Free Non GMO
We also recommend
Member's Mark Organic Granulated Garlic, 11 oz. $8.38 $0.76/oz

$838
current price $8.38$0.76/oz
Member's Mark Organic Granulated Garlic, 11 oz.
4.6871 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Purely Elizabeth Original Organic Ancient Grain Granola, 29 oz., 0 of 5
Members also considered
Froot Loops Breakfast Cereal, 43.6 oz. $8.58 $0.20/oz
Sponsored$858current price $8.58$0.20/ozFroot Loops Breakfast Cereal, 43.6 oz.
29544.782 out of 5 Stars. 2954 reviews4.782 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk. $11.98 $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257934.8585 out of 5 Stars. 25793 reviews4.8585 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCinnamon Toast Crunch Cereal, 49.5 oz. $7.98 $0.16/oz
$798current price $7.98$0.16/ozCinnamon Toast Crunch Cereal, 49.5 oz.
83154.8253 out of 5 Stars. 8315 reviews4.8253 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNate's Honey 100% Organic Pure Raw and Unfiltered Honey, 40 oz.
SponsoredMembers-only priceNate's Honey 100% Organic Pure Raw and Unfiltered Honey, 40 oz.
67504.6999 out of 5 Stars. 6750 reviews4.6999 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk. $9.98 $0.28/ea
$998current price $9.98$0.28/eaNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.
58694.6965 out of 5 Stars. 5869 reviews4.6965 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRice Krispies Treats Original Snack Bars, 25 ct. $9.48 $0.38/ea
$948current price $9.48$0.38/eaRice Krispies Treats Original Snack Bars, 25 ct.
60014.8097 out of 5 Stars. 6001 reviews4.8097 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Bakery Fig Bars, Variety Pack, 2 oz., 32 ct. $16.48 $0.52/ea
$1648current price $16.48$0.52/eaNature's Bakery Fig Bars, Variety Pack, 2 oz., 32 ct.
75274.8103 out of 5 Stars. 7527 reviews4.8103 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz. $8.78 $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73164.7672 out of 5 Stars. 7316 reviews4.7672 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk. $22.68
$2268current price $22.68Zbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk.
19114.6447 out of 5 Stars. 1911 reviews4.6447 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct. $19.94 $1.53/ea
$1994current price $19.94$1.53/eaBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct.
31674.4743 out of 5 Stars. 3167 reviews4.4743 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFruity Pebbles Cereal, 38 oz. $6.48 $0.17/oz
$648current price $6.48$0.17/ozFruity Pebbles Cereal, 38 oz.
25184.774 out of 5 Stars. 2518 reviews4.774 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHoney Bunches of Oats with Crispy Almonds, 48 oz. $7.68 $0.16/oz
$768current price $7.68$0.16/ozHoney Bunches of Oats with Crispy Almonds, 48 oz.
74544.7501 out of 5 Stars. 7454 reviews4.7501 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPearl Milling Company Original Syrup, 64 oz. $6.78 $0.11/oz
$678current price $6.78$0.11/ozPearl Milling Company Original Syrup, 64 oz.
27244.7243 out of 5 Stars. 2724 reviews4.7243 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWelch's Concord Grape Jelly, 30 oz., 2 pk. $4.98 $0.08/oz
$498current price $4.98$0.08/ozWelch's Concord Grape Jelly, 30 oz., 2 pk.
58514.7838 out of 5 Stars. 5851 reviews4.7838 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCheerios Cereal, 40.7 oz. $6.88 $0.17/oz
$688current price $6.88$0.17/ozCheerios Cereal, 40.7 oz.
75644.8727 out of 5 Stars. 7564 reviews4.8727 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Deliciously Crunchy Ancient Grain Granola
Purely Elizabeth Organic Original Ancient Grain Granola is crafted with organic oats, coconut sugar, and a touch of cinnamon for a perfectly balanced salty-sweet flavor. Its crunchy texture makes it an irresistible addition to your pantry.Superfood Grains and Seeds
This gluten-free granola is packed with superfood grains and seeds, offering a wholesome and satisfying snack or meal topper. Each bite delivers a delightful crunch and a burst of flavor.Versatile Enjoyment
Whether you pair it with yogurt, sprinkle it over a smoothie, mix it into oatmeal, or enjoy it straight from the bag, Purely Elizabeth granola is a versatile treat that complements any meal or snack.info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.Â
Specifications
Net Weight: 29 ounces
Ingredients:
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-3 of 18 reviews
Aug 7, 2026
Reviewer name: Sharon
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Purely Elizabeth Granola
Delicious, not too sweet. It didn't have that cheap granola taste and my family liked the texture. Will buy again!
Helpful?4OH1XEHE8JAP19992751644
Sep 8, 2026
Reviewer name: Iphone Lover
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Great taste and crunch!
First time purchase. They are yummy.
Helpful?4OH1XEHE8JAP19992751644
Jul 27, 2026
Reviewer name: anonymous
5 out of 5 stars
Best Granola Ever!
Took a chance on this granola and boy am I glad that I did. It is the best purchased granola that I have ever had. I am in love. Just wish my Sam's Club would carry it in the store. I have had it plain as a snack and with milk as cereal. My favorite way to have it is with greek yogurt for breakfast. I mix some in and then top with even more. Thanks for a great product.
Helpful?4OH1XEHE8JAP19992751644
Popular products in this category
Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60574.7624 out of 5 Stars. 6057 reviews4.7624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNutella & GO! Hazelnut and Cocoa Spread + Breadsticks, 1.8 oz., 16 pk. $15.98 $0.55/oz
$1598current price $15.98$0.55/ozNutella & GO! Hazelnut and Cocoa Spread + Breadsticks, 1.8 oz., 16 pk.
18624.8373 out of 5 Stars. 1862 reviews4.8373 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPBfit Classic Peanut Butter 8g Powdered Peanut Butter Spread, 1.87 lbs.
See price in cartPBfit Classic Peanut Butter 8g Powdered Peanut Butter Spread, 1.87 lbs.
18954.857 out of 5 Stars. 1895 reviews4.857 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBisquick Original Pancake and Baking Mix, 96 oz. $7.28 $0.08/oz
Sponsored$728current price $7.28$0.08/ozBisquick Original Pancake and Baking Mix, 96 oz.
32084.7749 out of 5 Stars. 3208 reviews4.7749 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQuaker Instant Oatmeal Express Cup Variety Pack, 12 pk. $10.98 $0.92/ea
$1098current price $10.98$0.92/eaQuaker Instant Oatmeal Express Cup Variety Pack, 12 pk.
5704.7421 out of 5 Stars. 570 reviews4.7421 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSmucker's Assorted Jam & Jelly Cups, 0.5 oz., 200 ct. $16.98 $0.08/ea
$1698current price $16.98$0.08/eaSmucker's Assorted Jam & Jelly Cups, 0.5 oz., 200 ct.
4794.6994 out of 5 Stars. 479 reviews4.6994 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingBob's Red Mill Steel Cut Oats, 54 oz. $5.98 $0.11/oz
$598current price $5.98$0.11/ozBob's Red Mill Steel Cut Oats, 54 oz.
264.7308 out of 5 Stars. 26 reviews4.7308 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBob's Red Mill Old Country Style Muesli, 40 oz. $7.88 $0.20/oz
$788current price $7.88$0.20/ozBob's Red Mill Old Country Style Muesli, 40 oz.
1154.8348 out of 5 Stars. 115 reviews4.8348 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $99.95
$9995current price $99.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping