ProCheck Bluetooth® Blood Pressure Monitor, with Bonus Pack
Shipping

Highlights
Product is FSA & HSA eligible.
Shop more FSA & HSA eligible products HERE
- Clinically Proven Accuracy: In just one sitting get accurate results for your Blood Pressure, Pulse, and an evaluation of your Hypertension Risk and whether any Irregular Heartbeat is detected
- Everything You Need in One Box: Use with either the included batteries or AC Adapter. Keep the cuff tidy in the holder, and store it all in the included case
- Get More From Your Monitor with the Free App: Sync your readings wirelessly and gain an overview of these important vital signs
- Arm Cuff Fits Most: For upper arms that measure 8.7 in - 16.5 in (22 cm - 42 cm) in circumference
- Storage & Averaging Technology for 2 Users: Monitor stores the last 99 measurements for each user
Google Nest Smart Thermostat with Bonus Trim Kit Snow

Google Nest Smart Thermostat with Bonus Trim Kit Snow


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
SponsoredMembers-only priceGruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420324.707 out of 5 Stars. 42032 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct. $14.78 Was $14.98 $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19264.8281 out of 5 Stars. 1926 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct. $9.98 $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23094.8523 out of 5 Stars. 2309 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
SponsoredMembers-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216654.6455 out of 5 Stars. 21665 reviews4.6455 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct. $10.98 $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk. $6.98 $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk. $21.12 $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49854.8694 out of 5 Stars. 4985 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct. $12.98 $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.) $24.46 $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13734.842 out of 5 Stars. 1373 reviews4.842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk. $9.16 $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24014.8209 out of 5 Stars. 2401 reviews4.8209 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct. $15.67 $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct. $17.98 $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32644.7331 out of 5 Stars. 3264 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct. $12.47 $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10804.7611 out of 5 Stars. 1080 reviews4.7611 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct. $39.98 $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41784.7958 out of 5 Stars. 4178 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Why We Love It
The ProCheck Bluetooth® Blood Pressure Monitor has a variety of features and accessories that make it easy to regularly monitor your blood pressure and other health indicators at home. This blood pressure monitor has been clinically validated to deliver accurate results, every time. The monitor can accommodate 2 different users with 99 memories for each (198 total). Plus, it can be used with or without the app.
Free Health App
Unlike some health apps, this one is completely free to use with no monthly cost. Available in both Apple and Google Play app stores.
Easy-to-Read Screen
Features an extra-large backlit display
More Accuracy with Memory Averaging Mode (MAM)
Select memory averaging mode (MAM) to take 3 measurements in succession rather than just 1. Because your blood pressure constantly fluctuates, a result determined in this way is more reliable than a single measurement, as recommended by the American Heart Association.
Everything You Need in One Box
Blood Pressure Monitor, Upper Arm Cuff, 4 AA Batteries, AC Adapter, Cuff Holder, Storage Bag, Daily Blood Pressure Log, English & Spanish User Manual.
5 Year Limited Warranty
The monitor is warrantied for the estimated life of the monitor (5 years), while the cuff and AC adapter have a 1 year warranty. See Instruction Booklet for more details.
Specifications
- Use Instructions: Follow instructions for use to avoid hazards.
- Purchase Includes: Bluetooth® Blood Pressure Monitor, Easy-Fit Cuff for Arms 8.7"-16.5", Extra-Large Backlit Display, AC Adapter, Storage Bag, Cuff Holder, 4 AA Batteries, Free Health App (downloadable), English & Spanish Instructions, Quick Start Guide, Quick Reference Guide, Daily Blood Pressure Log and 5 Year Limited Warranty†
- Shelf Life: N/A
- FSA/HSA Eligible: Yes
- Allergens + Warnings: This blood pressure monitor is not intended for use on children under age 12.
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 278 reviews
Easy to use
I was recently diagnosed with high blood pressure. This monitor easily syncs to the iOS app via Bluetooth which syncs with Apple Health. I took it with me to a recent doctor appointment and the readings were consistent with the BPs they measured manually. Having the historical data right on my phone was helpful when discussing my results with the doctor. The red indicator on the cuff makes placement simple.
Verified Purchase
At three weeks in, we are very pleased.
The fine print didn't register with me concerning the monitoring of two separate individuals. When I finally realized that the local mode required separate monitoring phones, it wasn't that difficult. I'm very pleased with the features, and in my case, my wife needed a tiny cuff, and it has worked well for her. So far so good.
Verified Purchase
No pressure pressure
This reasonably priced blood pressure gauge was easy to use, appears to be accurate, and a great way for two people in the house to monitor their blood pressure.
Other popular items in Smart Home & Security
Night Owl 12MP Cameras with 2TB NVR Security System, 8pk. $449.91 Was $649.00
SponsoredNow$44991current price Now $449.91, Was $649.00$649.00$199.09 offNight Owl 12MP Cameras with 2TB NVR Security System, 8pk.
403.625 out of 5 Stars. 40 reviews3.625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse LED Rope Lights Color Changing, 2-Pack $26.98 Was $29.98
Instant Savings
Now$2698current price Now $26.98, Was $29.98$29.98$3 offEnds Oct 24Westinghouse LED Rope Lights Color Changing, 2-Pack
244.7917 out of 5 Stars. 24 reviews4.7917 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArlo Pro Outdoor Security Camera 2K HDR (6th Gen) w/Dual Charger, Extra Batter, and Solar Panel Charger, 3-Pack
Members-only priceArlo Pro Outdoor Security Camera 2K HDR (6th Gen) w/Dual Charger, Extra Batter, and Solar Panel Charger, 3-Pack
294.6207 out of 5 Stars. 29 reviews4.6207 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNight Owl 1080p HD Cameras with 1TB NVR Security System, 3pk. $379.00
Sponsored$37900current price $379.00Night Owl 1080p HD Cameras with 1TB NVR Security System, 3pk.
2164.037 out of 5 Stars. 216 reviews4.037 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArlo Essential Indoor Security Camera 2K (3rd Gen), 2-Pack $69.00
$6900current price $69.00Arlo Essential Indoor Security Camera 2K (3rd Gen), 2-Pack
254.72 out of 5 Stars. 25 reviews4.72 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArlo Essential Pan Tilt Indoor Security Camera 2K, 2-Pack
Members-only priceArlo Essential Pan Tilt Indoor Security Camera 2K, 2-Pack
334.5758 out of 5 Stars. 33 reviews4.5758 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple Watch Series 11 GPS + Cellular 46mm Titanium Case $699.00
$69900current price $699.00Options from $699.00 – $729.00Apple Watch Series 11 GPS + Cellular 46mm Titanium Case
674.597 out of 5 Stars. 67 reviews4.597 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple Watch Series 11 GPS + Cellular 42mm Titanium Case $679.00
$67900current price $679.00Apple Watch Series 11 GPS + Cellular 42mm Titanium Case
544.6296 out of 5 Stars. 54 reviews4.6296 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArlo Essential Pan Tilt Outdoor Security Camera 2K, 2-Pack
Members-only priceArlo Essential Pan Tilt Outdoor Security Camera 2K, 2-Pack
324.5938 out of 5 Stars. 32 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNight Owl Indoor Plug-In 1080p Deterrence Security Cameras, 2pk. $67.99
$6799current price $67.99Night Owl Indoor Plug-In 1080p Deterrence Security Cameras, 2pk.
353.7714 out of 5 Stars. 35 reviews3.7714 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingecobee Premium Plus Smart Thermostat Bundle
Members-only priceecobee Premium Plus Smart Thermostat Bundle
104 out of 5 Stars. 10 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse 5000 Lumen LED Outdoor Flood Light with Dusk-to-Dawn Sensor, IP65 Weather Resistant Security Light $21.98
$2198current price $21.98Westinghouse 5000 Lumen LED Outdoor Flood Light with Dusk-to-Dawn Sensor, IP65 Weather Resistant Security Light
304.4333 out of 5 Stars. 30 reviews4.4333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFitbit Versa 4 One Size Fitness Smartwatch Bundle, Black & Graphite $189.00
$18900current price $189.00Fitbit Versa 4 One Size Fitness Smartwatch Bundle, Black & Graphite
2164.3843 out of 5 Stars. 216 reviews4.3843 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArlo Pro Outdoor Security Camera 2K HDR (6th Gen) w/Solar Panels, 3-Pack $299.00
$29900current price $299.00Arlo Pro Outdoor Security Camera 2K HDR (6th Gen) w/Solar Panels, 3-Pack
304.3667 out of 5 Stars. 30 reviews4.3667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpliSafe Pro Wi-Fi Video Doorbell
Members-only priceSimpliSafe Pro Wi-Fi Video Doorbell
5724.1958 out of 5 Stars. 572 reviews4.1958 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping