Plackers Micro Line Dental Floss Picks, Mint, 450 ct.
Shipping

Highlights
- Engineered Tuffloss® doesn’t stretch or shred
- FlipPick™ folds out fast for a super clean feeling
- QuickFix™ Grip helps you reach tight spaces
- Fresh Mint flavor for crisp, clean fun
Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, White, 6 ct. $64.98 $10.83/ea

Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, White, 6 ct.


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36124.8153 out of 5 Stars. 3612 reviews4.8153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42994.7285 out of 5 Stars. 4299 reviews4.7285 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk. $15.98 $2.66/ea
Sponsored$1598current price $15.98$2.66/eaColgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk.
6624.6541 out of 5 Stars. 662 reviews4.6541 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B ProHealth Advanced Manual Soft Toothbrush, 8 ct. $14.97 $1.87/ea
$1497current price $14.97$1.87/eaOral-B ProHealth Advanced Manual Soft Toothbrush, 8 ct.
5934.4941 out of 5 Stars. 593 reviews4.4941 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk. $22.48 $1.32/oz
$2248current price $22.48$1.32/ozSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
83414.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews4.4919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk. $9.98 $0.05/ea
$998current price $9.98$0.05/eaPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk.
4354.8092 out of 5 Stars. 435 reviews4.8092 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct. $14.98 $1.87/ea
$1498current price $14.98$1.87/eaColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.
11894.5526 out of 5 Stars. 1189 reviews4.5526 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
9134.8488 out of 5 Stars. 913 reviews4.8488 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Rock your smile!
These Plackers Micro Line Dental Floss Picks in mint flavor are designed to fit between tight spaces to remove food debris and plaque.
Happy Mouth, Happy Life!
Our Tuffloss technology is engineered to never stretch, shred, or break for a reliable and durable flossing experience. The built-in FlipPick feature tackles hard-to-reach areas between your teeth and gums, and it folds away for your safety and convenience. With our QuickFix Grip, you'll have total control to navigate even the tightest of spaces with comfort and ease.
Floss like a boss!
Easy storage: Our Plackers dental flosser picks arrive in a Sure-Zip seal for easy and convenient on-the-go or at home storage, making your life simpler.
QuickFix grip: Helps you reach tight spaces and offers more control and comfort while cleaning between your teeth and gums
FLIPPICK: Fold-out dental toothpick helps to clean teeth and folds away for safety and convenience, perfect for storing while you are traveling or at home
Want to freshen up your mouth?
Our delicious mint flavor will leave you feeling clean and refreshed for any challenge that comes your way.
These floss picks are perfect for on the go or at home, with easy storage and our Sure-Zip seal to keep them fresh and ready to roll.
Specifications
- Three 150 ct. sure-zip bags (450 floss picks total)
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 66 reviews
Verified Purchase
Great floss
Sturdy floss with a mint flavor
Verified Purchase
Stands up to my floss picking needs
The micro line is tough enough to do the flossing efficiently. The bendable plastic pick is also strong enough and the picking point does it's job also as it needs.
Verified Purchase
Great product, great price.
These Plackers are really great and at a great price.
Other popular items in Oral Care
Colgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
5784.6747 out of 5 Stars. 578 reviews4.6747 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct. $54.98 $5.50/ea
$5498current price $54.98$5.50/eaOral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct.
5614.7166 out of 5 Stars. 561 reviews4.7166 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk. $16.96 Was $18.96 $0.17/foz
Instant Savings
Now$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39364.7485 out of 5 Stars. 3936 reviews4.7485 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk. $17.98 $1.10/oz
Sponsored$1798current price $17.98$1.10/ozColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
6634.7119 out of 5 Stars. 663 reviews4.7119 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk. $8.98 $0.22/oz
$898current price $8.98$0.22/ozColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.
8344.7626 out of 5 Stars. 834 reviews4.7626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk. $14.98 $1.70/oz
$1498current price $14.98$1.70/ozFixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk.
14904.757 out of 5 Stars. 1490 reviews4.757 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $9.98 $0.10/foz
$998current price $9.98$0.10/fozCrest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
3554.7634 out of 5 Stars. 355 reviews4.7634 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $11.88 Was $13.88 $0.12/foz
Instant Savings
Now$1188current price Now $11.88, Was $13.88$13.88$0.12/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
17624.7911 out of 5 Stars. 1762 reviews4.7911 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk. $17.98 $0.86/oz
$1798current price $17.98$0.86/ozColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk.
7454.6738 out of 5 Stars. 745 reviews4.6738 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk. $6.48 $0.28/oz
$648current price $6.48$0.28/ozCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.
5304.6566 out of 5 Stars. 530 reviews4.6566 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk. $14.98 $0.83/oz
$1498current price $14.98$0.83/ozTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk.
524.3269 out of 5 Stars. 52 reviews4.3269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack $169.98 $84.99/ea
$16998current price $169.98$84.99/eaOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack
8774.5998 out of 5 Stars. 877 reviews4.5998 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk. $15.98
$1598current price $15.98Colgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads $29.98
$2998current price $29.98Oral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads
1394.1439 out of 5 Stars. 139 reviews4.1439 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color $299.98 $149.99/ea
$29998current price $299.98$149.99/eaOral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
1644.6646 out of 5 Stars. 164 reviews4.6646 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping