Philips Sonicare Plaque Control Brush Heads (6 pk.)

Highlights
- Sonicare Plaque Control Brush Heads 6-Pack
- Removes up to 7X more plaque vs. a manual toothbrush
- Power tip targets plaque in hard to reach areas
- Helps prevent cavities
- Pairs with Sonicare Philips toothbrush handles with BrushSync
Item 980089675


Top sellers
Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10874.7314 out of 5 Stars. 1087 reviews4.7314 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88524.8368 out of 5 Stars. 8852 reviews4.8368 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245684.8631 out of 5 Stars. 24568 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113814.6277 out of 5 Stars. 11381 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98104.689 out of 5 Stars. 9810 reviews4.689 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Replace the old, worn out head of your Sonicare toothbrush with this Philips Sonicare Plaque Control Brush Heads 6-Pack. Toothbrushes get less effective as you use them. Normally, this means throwing out the toothbrush and getting a brand new one to replace it. However, when you invest in a Philips Sonicare toothbrush, you don't simply throw it away and buy a new one. Having replaceable heads is what makes the Sonicare toothbrush such a good investment in the first place. Sonicare is the #1 recommended electric toothbrush brand by dental professionals.
How Effective Are Philips Sonicare Plaque Control Brush Heads?
These are some of the most advanced toothbrush heads available. Philips has created a toothbrush head that is engineered to maximize its plaque-fighting ability. Its special concave design hugs your teeth and gets as close as possible to get plaque off of them where it does the most damage.
What Are The Sonicare Smart Features?
Whenever you purchase a Philips Sonicare Plaque Control Brush Heads you can unlock the full potential of your Philips Sonicare BrushSync handle. This is toothbrush technology taken to the next level. While you are brushing, BrushSync tracks the speed, depth and strength at which you are brushing and collects vital information. This information can be used to tell you all sorts of things like when to replace your brush head.
How Often Should You Replace Your Brush Head?
Generally speaking, you should replace your brush head every three months. This keeps the bristles firm and ensures that you are getting the most cleaning power possible every time you brush. Since there are six different brush heads in this Philips Sonicare Plaque Control Brush Heads six pack, that means you'll be stocked up on toothbrush heads for eighteen months, or an entire year and a half.
Specifications
- Genuine Philips Sonicare rechargeable electric toothbrush head
- Compatible with all Philips Sonicare click-on rechargeable toothbrush handles
- #1 Recommended power toothbrush brand by Dental Professionals
- Power tip targets plaque along the gumline
- BrushSync™ mode-pairing & replacement reminders when used with a BrushSync™ compatible handle (DiamondClean Smart or ProtectiveClean)
- Contains: 6 Brush Heads
Product pages contain information provided by third-party sellers and other content providers. Despite our best efforts to make sure that information is accurate, we don’t guarantee it, and images, descriptions, specifications, or other attributes may be incomplete, out of date, unreliable or miscategorized. Before you buy, use or consume a product, you should always review nutritional, ingredient and allergen information and any warnings or instructions. We don’t guarantee the accuracy of nutritional labels or any other information on product packaging.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 55 reviews
Verified Purchase
Super product
I've had the same Sonic toothbrush for years and for a while, had difficulty finding replacement heads that fit. It says these replacement brushes fit all Sonic brands and they do for mine. Love my Sonic toothbrush!
Verified Purchase
These brishheads have saved my gums
[This review was collected as part of a promotion.] Excellent brush heads...does a great job cleaning without being to aggressive.I have had 5 gum surgeries and my dentist is thriolled with how clean my teeth are
Verified Purchase
A+ Dental Checkup
[This review was collected as part of a promotion.] I have been using Sonicare toothbrush for over 25 yrs. My dental checkups have been A+ as per my dentist. The dental hygienist has told me that I have very little plaque and tartar thanks to my Sonicare! I would not use any other toothbrush.
Popular products
Nabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk. $13.98 $0.30/oz
Sponsored$1398current price $13.98$0.30/ozNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk.
54364.7011 out of 5 Stars. 5436 reviews4.7011 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30134.7687 out of 5 Stars. 3013 reviews4.7687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPOM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll $24.98 Was $26.98 $0.01/sft
Instant Savings
Now$2498current price Now $24.98, Was $26.98$26.98$0.01/sft$2 offEnds Nov 18POM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll
188694.4647 out of 5 Stars. 18869 reviews4.4647 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMars Full Size Chocolate Candy Bars, Variety Pack, 30 pk. $22.48 Was $29.98 $0.75/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2248current price Now $22.48, Was $29.98$29.98$0.75/ea$7.50 offEnds Nov 02Mars Full Size Chocolate Candy Bars, Variety Pack, 30 pk.
8454.8544 out of 5 Stars. 845 reviews4.8544 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets) $38.98 Was $40.96
Now$3898current price Now $38.98, Was $40.96$40.96From $38.98$1.98 offMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
52284.6484 out of 5 Stars. 5228 reviews4.6484 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound $16.39 $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
60144.4774 out of 5 Stars. 6014 reviews4.4774 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk.
69204.7712 out of 5 Stars. 6920 reviews4.7712 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll $30.48 $0.01/sft
$3048current price $30.48$0.01/sftScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll
214394.4785 out of 5 Stars. 21439 reviews4.4785 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct. $16.58 $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165554.7943 out of 5 Stars. 16555 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozPepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk.
71724.8002 out of 5 Stars. 7172 reviews4.8002 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMarathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk $32.88 Was $33.88 $0.01/sft
Instant Savings
Now$3288current price Now $32.88, Was $33.88$33.88$0.01/sftFrom $32.88$1 offEnds Nov 18Marathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk
29114.641 out of 5 Stars. 2911 reviews4.641 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound $64.12 $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
41004.6337 out of 5 Stars. 4100 reviews4.6337 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz. $18.98 $0.05/foz
$1898current price $18.98$0.05/fozClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz.
112624.8257 out of 5 Stars. 11262 reviews4.8257 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRed Bull Energy 8.4 fl. oz., 24 pk. $38.18 Was $42.48 $0.19/foz
Instant Savings
Now$3818current price Now $38.18, Was $42.48$42.48$0.19/foz$4.30 offEnds Oct 31Red Bull Energy 8.4 fl. oz., 24 pk.
105984.6104 out of 5 Stars. 10598 reviews4.6104 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb. $20.98 Was $22.98 $0.05/oz
Now$2098current price Now $20.98, Was $22.98$22.98$0.05/oz$2 offMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb.
78024.7717 out of 5 Stars. 7802 reviews4.7717 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping