Ore-Ida Crispy Tater Tots, Frozen, 8 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- Ore-Ida Crispy Tater Tots offer an easy side dish for your meals
- Gluten free
- Made from the highest quality, Grade A potatoes grown in the U.S.
- Classic tots are perfect for dipping in ketchup
Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs., $14.97, $5.99/lb

Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs.


Members also considered
Nestle Drumstick Cone Variety Pack, Frozen 16 ct., $11.18, $0.70/ea
$1118current price $11.18$0.70/eaNestle Drumstick Cone Variety Pack, Frozen 16 ct.
66234.695 out of 5 Stars. 6623 reviews4.695 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz., $12.97, $0.27/oz
$1297current price $12.97$0.27/ozMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz.
16054.5788 out of 5 Stars. 1605 reviews4.5788 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFatBoy Premium Vanilla Ice Cream Sandwich, Frozen 18 ct., $10.48, $0.58/ea
$1048current price $10.48$0.58/eaFatBoy Premium Vanilla Ice Cream Sandwich, Frozen 18 ct.
62664.8086 out of 5 Stars. 6266 reviews4.8086 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOREO® Mini Dessert Sandwiches, Frozen, 24 ct., $9.66, $0.40/ea
$966current price $9.66$0.40/eaOREO® Mini Dessert Sandwiches, Frozen, 24 ct.
65154.8691 out of 5 Stars. 6515 reviews4.8691 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKit Kat Cones Variety Pack, Frozen, 16ct., $11.18, $0.70/ea
$1118current price $11.18$0.70/eaKit Kat Cones Variety Pack, Frozen, 16ct.
36254.6712 out of 5 Stars. 3625 reviews4.6712 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRed Baron Pepperoni Classic Crust Frozen Pizza, 61.81 oz., 3 pk., $11.98, $3.99/ea
$1198current price $11.98$3.99/eaRed Baron Pepperoni Classic Crust Frozen Pizza, 61.81 oz., 3 pk.
40594.6866 out of 5 Stars. 4059 reviews4.6866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJose Ole Beef Taquitos, Frozen 60 ct., $13.76, $0.23/ea
$1376current price $13.76$0.23/eaJose Ole Beef Taquitos, Frozen 60 ct.
27574.5832 out of 5 Stars. 2757 reviews4.5832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct., $10.58, $0.59/ea
$1058current price $10.58$0.59/eaHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct.
64384.8417 out of 5 Stars. 6438 reviews4.8417 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Swiss Cheese Croissant with Seasoning, Frozen, 8 ct., $12.64, $1.58/ea
$1264current price $12.64$1.58/eaMember's Mark Uncured Ham & Swiss Cheese Croissant with Seasoning, Frozen, 8 ct.
72544.7346 out of 5 Stars. 7254 reviews4.7346 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheeseburger Sliders, Frozen, 2.3 oz., 16 ct., $12.84, $0.80/ea
$1284current price $12.84$0.80/eaMember's Mark Cheeseburger Sliders, Frozen, 2.3 oz., 16 ct.
58764.6091 out of 5 Stars. 5876 reviews4.6091 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTru Fru Strawberries in White & Milk Chocolate, Frozen, 24 oz., $14.82, $0.62/oz
$1482current price $14.82$0.62/ozTru Fru Strawberries in White & Milk Chocolate, Frozen, 24 oz.
6694.8445 out of 5 Stars. 669 reviews4.8445 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStouffer's Signature Lasagna with Meat Sauce, Frozen 96 oz., $14.98, $0.16/oz
$1498current price $14.98$0.16/ozStouffer's Signature Lasagna with Meat Sauce, Frozen 96 oz.
48084.4578 out of 5 Stars. 4808 reviews4.4578 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Mango Chunks, Frozen, 4 lbs., $8.54, $2.13/lb
$854current price $8.54$2.13/lbMember's Mark Organic Mango Chunks, Frozen, 4 lbs.
2954.6136 out of 5 Stars. 295 reviews4.6136 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySmucker's Uncrustables Chocolate Flavored Hazelnut Spread Sandwiches, Frozen, 1.8oz, 18pk., $13.76
$1376current price $13.76Smucker's Uncrustables Chocolate Flavored Hazelnut Spread Sandwiches, Frozen, 1.8oz, 18pk.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySNICKERS Chocolate Caramel Peanut Butter Ice Cream Bars, Frozen, 2 oz., 24 ct., $12.36, $0.52/ea
$1236current price $12.36$0.52/eaSNICKERS Chocolate Caramel Peanut Butter Ice Cream Bars, Frozen, 2 oz., 24 ct.
26124.8572 out of 5 Stars. 2612 reviews4.8572 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Ore-Ida Tater Tots are a classic frozen potato snack that are perfect for any occasion. Made from grated potatoes, these bite-sized cylinders are crispy on the outside and fluffy on the inside. Whether you bake them, fry them or cook them in an air fryer, they're sure to be a crowd-pleaser. Enjoy them as a side dish, a snack or even as a topping for your favorite casserole. They make a delicious and easy side dish or snack, and can be baked or fried for a crispy and satisfying crunch. Ore-Ida Crispy Tater Tots make it easy to enjoy delicious seasoned potatoes at home. Crispy and golden, our Grade A Tater Tots are made from freshly peeled, delicious American grown potatoes. Our gluten-free Tater Tots offer a crispy outside with a fluffy inside for the perfect blend of textures to make the perfect addition to your next family meal. Toss these frozen Tater Tots on a baking sheet and cook them in the oven according to package instructions for perfect golden Tater Tots. An American classic, our easy Tater Tots are perfect for dipping. Serve them with burgers or get creative with loaded tots topped with cheese and bacon. Each bag of oven baked tots come sealed in an 8-pound package to help lock in flavor. Your family deserves the highest quality because if it's not Grade A, it's not Ore-Ida!
Specifications
- Keep frozen
- One 8 lb. bag of Ore-Ida Crispy Tater Tots
- Certified Kosher
- Zero trans fat per serving
- Net weight: 8 lbs.
Ingredients: Potatoes, Vegetable Oil Blend (Soybean and Cottonseed), Salt, Yellow Corn Flour, Dextrose, Sodium Acid Pyrophosphate (to Retain Natural Color), Dehydrated Onion, Sodium Acid Sulfate, Natural Flavor.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 681 reviews
Verified Purchase
Hundreds of Uses
I buy a can of Argentinian corned beef and mix with broken up tots in a 9x13 and can take huge batch of corned beef hash to church pot lucks and breakfast brunches. I make a quiche with these as the crust. I microwave til hot but soft as a baked potato replacement with chicken, steak or pot roast. Iconic when air fried till crispy with dipping sauce. Can't go wrong.
Verified Purchase
Ore-Ida tater tots
My family loves Ore-Ida tater tots. It tastes great. They work perfect in the air fryer. We have them often. I use them in breakfast casseroles. I only wish Sam's club would have them in stock all the time.
Verified Purchase
Outstanding!
Outstanding product and price. These are really amazing in the air fryer, definitely a family favorite.
Items you may like
Red's Grilled Chicken Burritos, Frozen, 10 ct., 50 oz., $14.87
$1487current price $14.87Red's Grilled Chicken Burritos, Frozen, 10 ct., 50 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheese and Pepperoni Mini Pizza Bagels, 72 ct., $9.87
$987current price $9.87Member's Mark Cheese and Pepperoni Mini Pizza Bagels, 72 ct.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEl Monterey Signature Angus Beef & Three Cheese Chimichangas, Frozen, 14 ct., 67.2 oz., $13.87
$1387current price $13.87El Monterey Signature Angus Beef & Three Cheese Chimichangas, Frozen, 14 ct., 67.2 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryVlasic Crispy Fried Dill Pickle Chips, Frozen, 40 oz., $13.84
$1384current price $13.84Vlasic Crispy Fried Dill Pickle Chips, Frozen, 40 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314184.4705 out of 5 Stars. 31418 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242023.8108 out of 5 Stars. 24202 reviews3.8108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHeinz Original Tomato Ketchup, 44 oz., 3 pk., $10.98, $0.08/oz
$1098current price $10.98$0.08/ozHeinz Original Tomato Ketchup, 44 oz., 3 pk.
314174.8431 out of 5 Stars. 31417 reviews4.8431 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423284.8563 out of 5 Stars. 42328 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk., $8.47, $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
36984.6812 out of 5 Stars. 3698 reviews4.6812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct., $46.97, $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51694.537 out of 5 Stars. 5169 reviews4.537 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple & Eve 100% Juice Variety Pack, 6.75 fl. oz., 36 pk., $11.98, $0.05/foz
$1198current price $11.98$0.05/fozApple & Eve 100% Juice Variety Pack, 6.75 fl. oz., 36 pk.
32304.7845 out of 5 Stars. 3230 reviews4.7845 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs., $24.94, $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
162864.771 out of 5 Stars. 16286 reviews4.771 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs., $20.97, $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25764.6836 out of 5 Stars. 2576 reviews4.6836 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct., $34.97, $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101054.6647 out of 5 Stars. 10105 reviews4.6647 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery