Ore-Ida Crispy Crinkles French Fries, Frozen 8 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- One 8 lb. bag of Ore-Ida Crispy Crinkles French Fried Potatoes
- Ore-Ida Crispy Crinkles French Fried Potatoes offer an easy side dish for your meals
- Gluten free French fries
- Made from the highest quality Grade A potatoes grown in the U.S.
- Classic crinkle fries are perfect for dipping in ketchup
Ore-Ida Crispy Tater Tots, Frozen, 8 lbs. $9.37 $1.17/lb

Ore-Ida Crispy Tater Tots, Frozen, 8 lbs.


Members also considered
Pillsbury Grands! Southern Homestyle Buttermilk Biscuits, Frozen, 38 ct. $7.68 $0.20/ea
Sponsored$768current price $7.68$0.20/eaPillsbury Grands! Southern Homestyle Buttermilk Biscuits, Frozen, 38 ct.
42324.7675 out of 5 Stars. 4232 reviews4.7675 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Fried Rice, Frozen, 9 oz., 6 ct. $12.68 $0.23/oz
$1268current price $12.68$0.23/ozMember's Mark Chicken Fried Rice, Frozen, 9 oz., 6 ct.
80724.4995 out of 5 Stars. 8072 reviews4.4995 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz. $12.97 $0.27/oz
$1297current price $12.97$0.27/ozMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz.
16114.5779 out of 5 Stars. 1611 reviews4.5779 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFatBoy Premium Vanilla Ice Cream Sandwich, Frozen 18 ct. $10.48 $0.58/ea
Sponsored$1048current price $10.48$0.58/eaFatBoy Premium Vanilla Ice Cream Sandwich, Frozen 18 ct.
62844.8082 out of 5 Stars. 6284 reviews4.8082 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNestle Drumstick Cone Variety Pack, Frozen 16 ct. $8.18 Was $11.18 $0.51/ea
Instant Savings
Now$818current price Now $8.18, Was $11.18$11.18$0.51/ea$3 offEnds Oct 28Nestle Drumstick Cone Variety Pack, Frozen 16 ct.
66314.6952 out of 5 Stars. 6631 reviews4.6952 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOREO® Mini Dessert Sandwiches, Frozen, 24 ct. $9.66 $0.40/ea
$966current price $9.66$0.40/eaOREO® Mini Dessert Sandwiches, Frozen, 24 ct.
65164.8686 out of 5 Stars. 6516 reviews4.8686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKit Kat Cones Variety Pack, Frozen, 16ct. $11.18 $0.70/ea
$1118current price $11.18$0.70/eaKit Kat Cones Variety Pack, Frozen, 16ct.
36424.6724 out of 5 Stars. 3642 reviews4.6724 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRed Baron Pepperoni Classic Crust Frozen Pizza, 61.81 oz., 3 pk. $9.48 Was $11.98 $3.16/ea
Instant Savings
Now$948current price Now $9.48, Was $11.98$11.98$3.16/ea$2.50 offEnds Nov 01Red Baron Pepperoni Classic Crust Frozen Pizza, 61.81 oz., 3 pk.
40594.6866 out of 5 Stars. 4059 reviews4.6866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJose Ole Beef Taquitos, Frozen 60 ct. $13.76 $0.23/ea
$1376current price $13.76$0.23/eaJose Ole Beef Taquitos, Frozen 60 ct.
27614.5838 out of 5 Stars. 2761 reviews4.5838 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct. $10.58 $0.59/ea
$1058current price $10.58$0.59/eaHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct.
64524.8413 out of 5 Stars. 6452 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Swiss Cheese Croissant with Seasoning, Frozen, 8 ct. $12.64 $1.58/ea
$1264current price $12.64$1.58/eaMember's Mark Uncured Ham & Swiss Cheese Croissant with Seasoning, Frozen, 8 ct.
72634.7343 out of 5 Stars. 7263 reviews4.7343 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheeseburger Sliders, Frozen, 2.3 oz., 16 ct. $12.84 $0.80/ea
$1284current price $12.84$0.80/eaMember's Mark Cheeseburger Sliders, Frozen, 2.3 oz., 16 ct.
58764.6091 out of 5 Stars. 5876 reviews4.6091 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySmucker's Uncrustables Chocolate Flavored Hazelnut Spread Sandwiches, Frozen, 1.8oz, 18pk. $13.76
$1376current price $13.76Smucker's Uncrustables Chocolate Flavored Hazelnut Spread Sandwiches, Frozen, 1.8oz, 18pk.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStouffer's Signature Lasagna with Meat Sauce, Frozen 96 oz. $14.98 $0.16/oz
$1498current price $14.98$0.16/ozStouffer's Signature Lasagna with Meat Sauce, Frozen 96 oz.
48194.4569 out of 5 Stars. 4819 reviews4.4569 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Mango Chunks, Frozen, 4 lbs. $8.54 $2.13/lb
$854current price $8.54$2.13/lbMember's Mark Organic Mango Chunks, Frozen, 4 lbs.
3004.6067 out of 5 Stars. 300 reviews4.6067 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Win at mealtime. Ore-Ida Crispy Crinkles French Fried Potatoes make it easy to enjoy delicious fries at home. Crispy and golden, our fries are made from freshly peeled, American grown Grade A potatoes. Ore-Ida believes in potatoes done perfectly and has since 1952. Since our humble beginnings over 60 years ago, Ore-Ida has brought you the very best potato dishes in America – from crispy, golden fries to the world famous tater tot potatoes, a notable Ore-Ida invention. The best food always starts with best ingredients, and we're lucky enough to be surrounded by the finest potato farms in the Pacific Northwest – the heart of potato growing country. Our gluten-free fries offer a crispy crinkle cut outside with a fluffy inside for a perfect blend of textures sure to make your next family meal a success. Simply toss our frozen fries on a baking sheet and prepare them in the oven according to package instructions for perfect golden fries, everytime. An American classic, Ore-Ida Crinkle Fries are perfect for dipping and sharing. Serve up traditional burgers and fries, or get creative with loaded fries topped with cheese and bacon. Perfect for large parties and get-togethers, each package of our crinkle cut fries comes sealed in an 8 pound bag that helps to lock in flavor. Your family and friends deserve only the highest quality food, and if it's not Grade A, it's not Ore-Ida!
Specifications
- Keep frozen
- Made with Grade-A potatoes
- Value-size bag
- Gluten free
- 0 g trans fat per serving
- Net weight: 8 lbs.
Ingredients: Potatoes, Vegetable Oil Blend (Soybean And Cottonseed), Salt, Annatto Color, Dextrose, Sodium Acid Pyrophosphate (To Retain Natural Color).
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,533 reviews
Verified Purchase
convenience
This 8lb bag of French fry's was a hit. My son loves some French fries. These are perfect to portion away in the freezer and I usually deep fry these. Its great because I can just fry a sandwich size bag at a time. Price was great too.
Verified Purchase
almost everyone Likes French Fries.
My roommate wanted these and always told me how good they are. Well I am a convetional person and I never liked the Crinkle fries......... Talk about a shock to my system These were Really good.........
Verified Purchase
Better than any Fast Food restaurant in the world.
These Ore-Ida Crispy Crinkles are very good. Much better than any fast food restaurant I've eaten at. Plus they are a much better value. I deep fry mine on a single layer at a time in a combination of Olive Oil, Bacon Grease. Plus whatever other meat that creates Oil/Grease. Sausage, Hamburger, etc. Then I dip them out with a Screen Spatula into a bowl lined with paper towels to absorb the extra grease. I fry them on high heat for about 10-15 minutes, turning them about every 3-5 mins.
Items you may like
Apple & Eve 100% Juice Variety Pack, 6.75 fl. oz., 36 pk. $11.98 $0.05/foz
Sponsored$1198current price $11.98$0.05/fozApple & Eve 100% Juice Variety Pack, 6.75 fl. oz., 36 pk.
32404.7849 out of 5 Stars. 3240 reviews4.7849 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cheese and Pepperoni Mini Pizza Bagels, 72 ct. $9.87
$987current price $9.87Member's Mark Cheese and Pepperoni Mini Pizza Bagels, 72 ct.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRed's Grilled Chicken Burritos, Frozen, 10 ct., 50 oz. $14.87
$1487current price $14.87Red's Grilled Chicken Burritos, Frozen, 10 ct., 50 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
Sponsored$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEl Monterey Signature Angus Beef & Three Cheese Chimichangas, Frozen, 14 ct., 67.2 oz. $13.87
$1387current price $13.87El Monterey Signature Angus Beef & Three Cheese Chimichangas, Frozen, 14 ct., 67.2 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryVlasic Crispy Fried Pickles 40 ounces $13.84
$1384current price $13.84Vlasic Crispy Fried Pickles 40 ounces
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245524.8631 out of 5 Stars. 24552 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242713.8122 out of 5 Stars. 24271 reviews3.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk. $5.97 $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78874.8032 out of 5 Stars. 7887 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs. $24.94 $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
163224.7707 out of 5 Stars. 16322 reviews4.7707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs. $20.97 $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25874.6846 out of 5 Stars. 2587 reviews4.6846 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs. $13.97 $4.66/lb
$1397current price $13.97$4.66/lbMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs.
101144.3071 out of 5 Stars. 10114 reviews4.3071 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs. $14.98 $4.28/lb
$1498current price $14.98$4.28/lbTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
78074.5138 out of 5 Stars. 7807 reviews4.5138 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery