OGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz.
Shipping

Highlights
- Includes 40 fl. oz. of OGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner
- Bergamot, Jasmine and vanilla scented for a refreshing scent
- Condition hair with nutrient infused biotin and collagen for volume and texture
- Use as needed to condition and volumize hair
- Sulfated surfactants free and parabens, phthalates, micorplastics and dye free
MONDAY Haircare SMOOTH Shampoo and Conditioner Set $21.87 $0.32/foz

MONDAY Haircare SMOOTH Shampoo and Conditioner Set


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69854.583 out of 5 Stars. 6985 reviews4.583 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36164.8155 out of 5 Stars. 3616 reviews4.8155 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
92454.7404 out of 5 Stars. 9245 reviews4.7404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42994.7285 out of 5 Stars. 4299 reviews4.7285 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50134.8197 out of 5 Stars. 5013 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26594.7507 out of 5 Stars. 2659 reviews4.7507 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60794.6521 out of 5 Stars. 6079 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Always Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33524.6348 out of 5 Stars. 3352 reviews4.6348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct. $14.98 $1.87/ea
$1498current price $14.98$1.87/eaColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.
11894.5526 out of 5 Stars. 1189 reviews4.5526 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Discover Bouncy and Supple Hair
Get 72+ hours of volume & body with OGX Thick & Full + Biotin & Collagen Volumizing Conditioner. This conditioner from the #1 Hair Repair Brand* leaves hair full & healthy. Our new & improved formula protects hair from excessive loss of lipids & proteins which creates frizz & breakage. It gives you healthy hair in 1 wash & protects hair against damage by strengthening your strands.
Nutrient-Infused Formula
Now with LipiPro Shield (TM) Technology, the texturizing conditioner provides 2x more protein & lipid protection** for healthy hair. The nutrient-infused formula with biotin & collagen delivers 72+ hours of volume & body plus the scents of bergamot, jasmine & vanilla enhance your hair routine and leave your locks smelling irresistibly good every time you lather up.
Enjoy an All-Around Sensory Experience
After shampooing, apply generously to hair, wait 3-5 minutes & rinse, to enjoy a well-conditioned and volumized feel. It has been carefully formulated to be without sulfated surfactants, parabens, phthalates, microplastics, & dyes and is suitable for all hair types and safe for color treated hair. *JJCI calculations based on Scantrack for Hair Care category for the 52 weeks ending 12/02/2023 time period, for the total U.S. marketing, xAOC. Copyright © 2023, Nielsen Consumer LLC**vs. non-conditioning shampoo, with continuous use.
Complete your routine with matching shampoo
Specifications
- Includes: 40 fluid ounce bottle OGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner
- Scent: Bergamot, Jasmine and Vanilla
- Product Use: Hair Care
- Free From: Sulfated Surfactants, Parabens, Phthalates, Microplastics and Dyes
Directions: After shampooing, apply conditioner generously to hair, working through to ends. Wait 3-5 minutes. Rinse hair thoroughly.
Ingredients: Water (Aqua), Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Chloride, Glycerin, Biotin, Hydrolyzed Collagen, Dimethicone, Stearamidopropyl Dimethylamine, Isopropyl Myristate, Isopropyl Alcohol, Coco-Caprylate/Caprate, Steareth-20, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Sodium Benzoate, Fragrance (Parfum)
Warning: Use only as directed. Avoid contact with eyes. If contact occurs, rinse immediately. Keep away from children. For best results use in conjunction with other OGX hair products. Questions? ogxbeauty.com
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 32 reviews
Verified Purchase
OGX shampoo and conditioner
OGX shampoo and conditioner are wonderful! Replacing salon products I've used for years. Better results and so much cheaper. My hair is healthier now!
Verified Purchase
Compliments from my hair stylist
I purchased this in smaller squeeze bottles for many years. Having the pump is far better. My hair stylist tells me how healthy my hair is. That says a lot.
We're thrilled to hear how well this is working for you! Thanks so much for sharing!
Verified Purchase
Excellent buy
Great quality, family size, would definitely buy again specifically when they offer it at a discounted member price.
Thank you for the fantastic feedback! It means a lot to us, and we are grateful for amazing customers like you. Wishing you an amazing day ahead! With love, OGX Beauty
Items you may like
Strawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAussie Kids Moist Shampoo, Conditioner and Detangler Kit
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Aussie Kids Moist Shampoo, Conditioner and Detangler Kit
784.6923 out of 5 Stars. 78 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz. $29.99 $1.58/oz
$2999current price $29.99$1.58/ozNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz.
Available for ShippingShippingGarnier Whole Blends Honey Treasures Repairing Shampoo, 40 fl. oz. $10.48 $0.26/foz
$1048current price $10.48$0.26/fozGarnier Whole Blends Honey Treasures Repairing Shampoo, 40 fl. oz.
58574.6942 out of 5 Stars. 5857 reviews4.6942 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173854.8553 out of 5 Stars. 17385 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChristophe Robin Cleansing Volume Paste with Pure Rassoul Clay and Rose Extracts, 8.33 fl. oz. $42.98 $5.16/foz
$4298current price $42.98$5.16/fozChristophe Robin Cleansing Volume Paste with Pure Rassoul Clay and Rose Extracts, 8.33 fl. oz.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLiving Proof Restore Shampoo, Choose Size $54.98 $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Restore Shampoo, Choose Size
Available for ShippingShippingLiving Proof Perfect hair Day Conditioner, Choose Size $54.98 $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Perfect hair Day Conditioner, Choose Size
34 out of 5 Stars. 3 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShark SpeedStyle Pro Hair Dryer System $229.98
$22998current price $229.98Shark SpeedStyle Pro Hair Dryer System
1404.4786 out of 5 Stars. 140 reviews4.4786 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingK18 Leave-in Molecular Repair Hair Mask, 1.7 fl. oz. $39.92 Was $49.98
Now$3992current price Now $39.92, Was $49.98$49.98$10.06 offK18 Leave-in Molecular Repair Hair Mask, 1.7 fl. oz.
153.9333 out of 5 Stars. 15 reviews3.9333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingR+Co Outer Space Flexible Hairspray, 9.5 oz. $26.98
$2698current price $26.98R+Co Outer Space Flexible Hairspray, 9.5 oz.
Available for ShippingShipping