Neutrogena Stubborn Acne Blemish Patches, 24 ct., 3 pk.
Shipping

Highlights
- Includes (3) 24 patch packs of Stubborn Acne Blemish Patches
- Acne blemish hydrocolloid patches for optimal healing
- Acne blemish patches absorbe fluid and reduce blemish size
- Use as needed, and leave on for 8 hours or overnight
- Patches are allergy tested, derm tested, and non medicated
Saturday Skin Glowy Skin AM+PM Essentials Skincare Set, 3 pcs. $35.94

Saturday Skin Glowy Skin AM+PM Essentials Skincare Set, 3 pcs.


Members also considered
Caress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk. $11.96 $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16184.6842 out of 5 Stars. 1618 reviews4.6842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69884.582 out of 5 Stars. 6988 reviews4.582 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
Sponsored$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50144.8197 out of 5 Stars. 5014 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23334.7703 out of 5 Stars. 2333 reviews4.7703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
93514.7424 out of 5 Stars. 9351 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42584.7264 out of 5 Stars. 4258 reviews4.7264 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22794.7692 out of 5 Stars. 2279 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60804.6521 out of 5 Stars. 6080 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Effective Acne Solution
Neutrogena Stubborn Acne Ultra-Thin Blemish Patches are designed to effectively remove impurities from the skin, helping popped pimples appear smaller and flatter with just a single use. Clinically tested, these patches have shown impressive results, with over 90% of users witnessing a noticeable reduction in pimple size by the next day. These hydrocolloid blemish patches, recommended by dermatologists, are easy to use and begin to turn white as they absorb fluids, visibly indicating their effectiveness.
Protection and Healing
The non-medicated, ultra-thin blemish patches provide an optimal healing environment, shielding pimples from being picked. This protective feature reduces the risk of post-acne marks, promoting a smoother, clearer complexion. Allergy-tested and fluid-absorbing, these patches are perfectly sized to target single pimples, making them ideal for treating small facial blemishes along the chin, nose, and forehead.
Simple and Convenient Usage
To use these Neutrogena Stubborn Acne Ultra-Thin Blemish Patches, simply clean your skin thoroughly and allow it to dry. Carefully apply the patch over the blemish and leave it on for eight hours or overnight. To remove, gently loosen one end of the patch and stretch it along the skin slowly. These patches offer a convenient and effective solution for stubborn acne, helping you maintain a clean and healthy complexion.
Specifications
- Includes: (3) 24 patch boxes Neutrogena Stubborn Acne Blemish Patches
- Scent: Fragrance Free
- Product Use: Use as needed to clear up blemishes and reduce risk of post-acne marks
Directions:
APPLY PATCH Separate one dot, then carefully peel off patch and apply directly to the acne blemish on skin, avoiding the eyes.
WATCH IT WORK Use each patch for at least 8 hours or overnight. Patch starts to turn white after it absorbs fluid from acne blemishes.
REMOVE PATCH To remove, carefully loosen one end of the patch by stretching it along the skin slowly. Do not pull upward.
Application Tips: Cleanse and dry skin prior to use. To make sure the patch sticks well, avoid using other products before applying. Use face moisturizer after applying patch.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 394 reviews
Verified Purchase
Good for teens!
It works well. Using it for teenage a couple of days, the symptom is disappeared and no ink mark left.
Verified Purchase
Great product
These work wonders and they don't fall off of your face easily
Verified Purchase
Overnight Repair for Troubled Skin & Complexions
These little Neutrogena wonders really work! Highly recommended.
Items you may like
RoC Line Smoothing 2-Step Retinol Peel Pads, 36 ct. $31.98 Was $39.98 $0.89/ea
Instant Savings
Now$3198current price Now $31.98, Was $39.98$39.98$0.89/ea$8 offEnds Oct 13RoC Line Smoothing 2-Step Retinol Peel Pads, 36 ct.
Available for ShippingShippingRoC Retinol Correxion Line Smoothing Triple Serum Duo, 1 fl. oz., 2 pk. $39.88
$3988current price $39.88RoC Retinol Correxion Line Smoothing Triple Serum Duo, 1 fl. oz., 2 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLa Mer The Eye Concentrate, 0.5 oz. $158.98
$15898current price $158.98La Mer The Eye Concentrate, 0.5 oz.
Available for ShippingShippingShiseido Ultimune Power Infusing Concentrate, 2.5 oz. $59.98 $23.99/oz
$5998current price $59.98$23.99/ozShiseido Ultimune Power Infusing Concentrate, 2.5 oz.
Available for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1940664.8416 out of 5 Stars. 194066 reviews4.8416 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
628104.8196 out of 5 Stars. 62810 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrunk Elephant Bronzi Anti-Pollution Sunshine Drops, 1 fl. oz. $31.98
$3198current price $31.98Drunk Elephant Bronzi Anti-Pollution Sunshine Drops, 1 fl. oz.
143.8571 out of 5 Stars. 14 reviews3.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping7Elements Dead Sea Facial Mud Mask, 6.88 oz., 2 pk. $19.98
$1998current price $19.987Elements Dead Sea Facial Mud Mask, 6.88 oz., 2 pk.
134.6923 out of 5 Stars. 13 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTatcha The Essence, 5 fl. oz. $82.58 $16.52/foz
$8258current price $82.58$16.52/fozTatcha The Essence, 5 fl. oz.
Available for ShippingShippingDr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz. $47.98 $28.22/foz
$4798current price $47.98$28.22/fozDr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz.
Available for ShippingShippingDrunk Elephant B-Hydra Intensive Hydration Serum, 1.69 fl. oz. $36.98
$3698current price $36.98Drunk Elephant B-Hydra Intensive Hydration Serum, 1.69 fl. oz.
Available for ShippingShippingEstee Lauder Advanced Night Repair Synchronized Multi-Recovery Complex, 1.7 fl. oz. $56.98 $33.52/foz
$5698current price $56.98$33.52/fozEstee Lauder Advanced Night Repair Synchronized Multi-Recovery Complex, 1.7 fl. oz.
284.7 out of 5 Stars. 28 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping