In 1000+ people's carts

Nesquik Chocolate Powder Drink Mix 44.9 oz.

|3,636 ratings
Item # 980248900
Current price is $10.48
$0.23/oz
Prices may vary in club and online
How do you want your item?

Shipping

Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Sam's credit card
Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details

Smart summary

Generated by AI
  • Product Volume: One 44.9 ounce container of Nesquik Chocolate Flavored Powder Drink Mix provides a generous supply for consistently enjoying classic chocolate beverages.
  • Classic Taste: The original Nesquik taste has been reinstated, ensuring a familiar and much-loved chocolate flavor for every drink preparation.
  • Clean Ingredients: Formulated without any artificial sweeteners, artificial flavors, or artificial colors, promoting a more natural drinking experience.
  • No HFCS: This chocolate milk powder is made without high fructose corn syrup, focusing on a simpler and more desired ingredient profile.
  • Easy Customization: Simply add the powder to cold milk, allowing for effortless adjustment of chocolate intensity to suit individual taste preferences.
  • Nourishing Start: Offers a nourishing and delicious beverage option, perfectly suited for breakfast to help children get ready and energized for their day.
We also recommend

Karma Probiotic Stick Packs, Variety Pack, 18 Count, $19.98, $1.11/ea

Karma Probiotic Stick Packs, Variety Pack, 18 Count
current price $19.98
$1.11/ea

Karma Probiotic Stick Packs, Variety Pack, 18 Count

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews
Sponsored
nesquik chocolate powder drink mix 44.9 oz. Front-facing 44.9 oz yellow plastic canister of Nesquik chocolate flavored powder with large rabbit mascot, brown label band reading "Chocolate flavor," badges stating "made with real cocoa" and "no artificials," visible nutrition panel on the side against a white background; common drink mix for making chocolate milk and suitable for adding chocolate flavor to smoothies.
Nesquik Chocolate Powder Drink Mix 44.9 oz.
Hero image 0 of Nesquik Chocolate Powder Drink Mix 44.9 oz., 0 of 9

About this item

Product details

Nesquik Chocolate Powder Drink Mix added to milk makes an irresistibly delicious and nutritious drink. Now back to its classic formula, this Nesquik chocolate milk powder also contains no artificial sweeteners, flavors or colors. Plus, this chocolate milk mix is made with real cocoa powder and no high fructose corn syrup for a nourishing drink that doesn't sacrifice on flavor. Chocolate Nesquik is perfect at breakfast to get kids ready for the day. The chocolate drink powder lets you choose how chocolatey you want your beverage to be. Just add two tablespoons of the Nesquik powder to a glass of cold milk for classic chocolate milk.
info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it. 

Specifications

Ingredients: sugar, cocoa processed with alkali, less than 2% of soy lecithin, carrageenan, salt, natural flavor, spice.

Member ratings & reviews

4.9 out of 5 stars
stars
3,636 ratings636 reviews
Write a review
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |

Showing 1-3 of 636 reviews

Apr 15, 2023
Reviewer name: Jet
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Smooth

Nesquik chocolate is pretty smoothe, I both this product because I couldn't get the nestle milo, no regrets. I usually mix half the container with a can of nido one plus and some malt. I give this mix to my 15 month old son every day. I actually grew up on this stuff 😊He loves it and so do I. It's very nutritious. I would gladly recommend this product to anyone.

Helpful?5WN8OXM0KZ5T2800070880
Aug 17, 2024
Reviewer name: Carmen
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Delicioso!

My son's daily drink all year round, we love it. Very delicious, specifically in a cold weather

Helpful?5WN8OXM0KZ5T2800070880
Nov 18, 2021
Reviewer name: TejasJack
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

The great taste us back

I stopped buying Nestle Quick years ago when they changed the name and also the flavor of the mix. I was going down the aisle at my local grocery store and saw the new package that said "Classic taste is back." and decided to give it a try to see if that was true. To my enjoyment it turned out that they had gone back to the old formula and it now tastes great again. Hallelujah My old childhood flavor is back.

Helpful?5WN8OXM0KZ5T2800070880