MONDAY Haircare SMOOTH Shampoo and Conditioner Set
Shipping

Highlights
- Includes a generous 68 fl. oz. set
- Specifically designed for curly and frizzy hair
- Enriched with Wheat Protein, Coconut Oil, and Avocado Oil
- Free from parabens and sulfates
- Dermatologically tested for safety
- Infused with a pleasant Gardenia scent
MONDAY Haircare ORIGINAL Dry Shampoo Trio, 5.1 oz., 3 pk., $14.98, $0.98/oz

MONDAY Haircare ORIGINAL Dry Shampoo Trio, 5.1 oz., 3 pk.


Members also considered
NatureWell Living For Good Shampoo & Conditioner, 24 fl. oz., 2 pk., $29.98, $0.62/foz
Sponsored$2998current price $29.98$0.62/fozNatureWell Living For Good Shampoo & Conditioner, 24 fl. oz., 2 pk.
423.2857 out of 5 Stars. 42 reviews3.2857 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23314.7701 out of 5 Stars. 2331 reviews4.7701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Shampoo, 40 fl. oz., $14.98, $0.37/foz
$1498current price $14.98$0.37/fozOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Shampoo, 40 fl. oz.
3404.3794 out of 5 Stars. 340 reviews4.3794 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20664.7657 out of 5 Stars. 2066 reviews4.7657 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAussie Kids Moist Shampoo, Conditioner and Detangler Kit
Members-only priceAussie Kids Moist Shampoo, Conditioner and Detangler Kit
784.6923 out of 5 Stars. 78 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Experience the Magic of MONDAY Haircare
Introducing MONDAY Haircare's award-winning SMOOTH Shampoo and Conditioner. This exceptional duo is formulated with active ingredients like Wheat Protein and gentle naturals such as Coconut Oil and Avocado Oil. It's designed to provide soft shape and shine for all hair types, making it especially beneficial for those with curly, wavy, frizzy, or typically hard-to-manage hair.
Active Ingredients for Healthy Hair
Wheat Protein is a key ingredient in this formula, known for its ability to lock in moisture and help prevent frizz. Avocado Oil, rich in triglycerides, works to create a protective barrier for the hair, ensuring it stays healthy and vibrant. These active ingredients work together to provide a smooth, shiny finish to your hair, making every day a good hair day!
Safe and Ethical Haircare
MONDAY Haircare's SMOOTH Shampoo and Conditioner is not just effective, but also safe and ethical. The formula is pH balanced, dermatologically tested, and free from parabens and sulfates. Moreover, MONDAY Haircare is approved as cruelty-free under the Leaping Bunny programme and is PETA certified as a brand that does not test on animals. With MONDAY, you can enjoy beautiful hair while respecting animal welfare.
Specifications
- Size: 68 fl. oz
- Scent: Gardenia Scented
- Product Use: Haircare
Directions: SHAMPOO DIRECTIONS: Apply to wet hair, gently lather and rinse. Follow with MONDAY Haircare Conditioner. CONDITIONER DIRECTIONS: Apply to wet hair, gently massage and rinse. Use following MONDAY Haircare Shampoo.
Ingredient List: SMOOTH SHAMPOO INGREDIENTS: WATER (AQUA), DISODIUM LAURETH SULFOSUCCINATE, SODIUM C14-16 OLEFIN SULFONATE, COCAMIDE MEA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCAMIDOPROPYL HYDROXYSULTAINE, GLYCERIN, PEG-7 GLYCERYL COCOATE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, COCOS NUCIFERA (COCONUT) OIL, TOCOPHERYL ACETATE, CITRIC ACID, SODIUM CHLORIDE, DECYL GLUCOSIDE, SODIUM METHYL LAUROYL TAURATE, SODIUM LAUROYL SARCOSINATE, POLYQUATERNIUM-7, GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE, DIMETHICONE, SODIUM BENZOATE, PEG-120 METHYL GLUCOSE DIOLEATE, BIS-AMINOPROPYL DIMETHICONE, GLYCOL DISTEARATE, TRIISOSTEARIN, SODIUM PCA, PROPYLENE GLYCOL, BENZYL ALCOHOL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, PHENOXYETHANOL, TETRADECENE, SODIUM LAURATE, SODIUM SULFATE, BHT, SODIUM METHYLTAURATE, DISODIUM EDTA, HEXYL CINNAMAL, ISOLAURETH-6, HEXADECENE, SODIUM SULFITE, SODIUM CITRATE, GLYCOL STEARATE, LINALOOL, PARFUM (FRAGRANCE) SMOOTH CONDITIONER INGREDIENTS: AQUA (WATER), CETEARYL ALCOHOL, GLYCERIN, BEHENTRIMONIUM CHLORIDE, AMODIMETHICONE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, COCOS NUCIFERA (COCONUT) OIL, PANTHENOL, TOCOPHERYL ACETATE, CITRIC ACID, GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE, HYDROXYETHYLCELLULOSE, TETRASODIUM EDTA, ISODODECANE, SODIUM PCA, STEARAMIDOPROPYL DIMETHYLAMINE, SODIUM BENZOATE, ETHYLHEXYLGLYCERIN, PHENOXYETHANOL, BENZYL ALCOHOL, CETRIMONIUM CHLORIDE, ISOPROPYL ALCOHOL, TRIDECETH-12, HEXYL CINNAMAL, PARFUM (FRAGRANCE)
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 369 reviews
I discovered this while staying with a friend and immediately ordered them for myself. I have thick, coarse hair and with just one time of using Monday, my hair transformed to silky-soft with minimal tangles. It is a truly an unbelieveable product at a fantastic price point. 10/10!
Verified Purchase
Not bad at all!
The Monday Haircare Shampoo & Conditioner effectively addresses the needs of my 4C curl type, providing significant hydration to both my hair and scalp.
Great scent, high quality
[This review was collected as part of a promotion.] I tried this shampoo and conditioner for the first time the last couple weeks and I love it! The scent is so nice, it feels luxurious like a spa, and it leaves my hair feeling super smooth but not greasy at all. I can go easily between washes when using this while some other shampoos and conditioners result in greasy hair after just 1 day.
Other popular items in Shampoo & Conditioner
Old Spice Swagger 2-in-1 Shampoo and Conditioner, 39.9 fl. oz., $8.84, Was $10.84, $0.22/foz
Instant Savings
SponsoredNow$884current price Now $8.84, Was $10.84$10.84$0.22/foz$2 offEnds Oct 16Old Spice Swagger 2-in-1 Shampoo and Conditioner, 39.9 fl. oz.
4054.6938 out of 5 Stars. 405 reviews4.6938 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLiving Proof Restore Conditioner, 33.8 fl. oz., $54.98, $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Restore Conditioner, 33.8 fl. oz.
Available for ShippingShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz., $14.98, $0.37/foz
$1498current price $14.98$0.37/fozOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz.
1984.4192 out of 5 Stars. 198 reviews4.4192 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz., $29.99, $1.58/oz
$2999current price $29.99$1.58/ozNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz.
Available for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742884.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314354.4705 out of 5 Stars. 31435 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242633.8119 out of 5 Stars. 24263 reviews3.8119 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryR+Co Television Perfect Hair Conditioner, 8.5 fl. oz., $26.98
$2698current price $26.98R+Co Television Perfect Hair Conditioner, 8.5 fl. oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Coconut Moisture & Shine Shampoo, 33 fl. oz., $14.98
$1498current price $14.98NatureWell Coconut Moisture & Shine Shampoo, 33 fl. oz.
73 out of 5 Stars. 7 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLiving Proof No Frizz Conditioner, 33.8 fl. oz., $54.98, $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof No Frizz Conditioner, 33.8 fl. oz.
Available for ShippingShippingLiving Proof Perfect hair Day Conditioner, Choose Size, $54.98, $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Perfect hair Day Conditioner, Choose Size
34 out of 5 Stars. 3 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLiving Proof Restore Shampoo, Choose Size, $54.98, $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Restore Shampoo, Choose Size
Available for ShippingShipping