Michelin Defender2 - 235/55R20 102H Tire
Pickup

Highlights
- All season
- Cars, minivans, light truck, SUV and crossover
- 80,000 Mile Manufacturer's Limited Warranty
- Locking 3-D sipes that provide hundreds of biting edges for extra grip
- Completely redesigned to offer increased tread life
- Find better visibility this fall with fresh wipers. Click here to shop now.


Members also considered
GBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R14 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $160.77 $160.77/ea
$16077current price $160.77$160.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R14 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
94.8889 out of 5 Stars. 9 reviews4.8889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Sawtooth 18X8.50-8 Golf Cart Tire on 8x7 Almond, 4-4, Steel Wheel $52.77 $52.77/ea
$5277current price $52.77$52.77/eaGreenball Greensaver Sawtooth 18X8.50-8 Golf Cart Tire on 8x7 Almond, 4-4, Steel Wheel
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel - 25X8.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $103.77 $103.77/ea
$10377current price $103.77$103.77/eaGBC Powersports Mongrel - 25X8.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Transmaster STR - ST205/75R14 LRD 105N Special Trailer Radial Tire $70.88 $70.88/ea
$7088current price $70.88$70.88/eaGreenball Transmaster STR - ST205/75R14 LRD 105N Special Trailer Radial Tire
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Dirt Commander 2.0 - 33X10.00R15 8-Ply Rated ATV/UTV Tire $138.77 $138.77/ea
$13877current price $138.77$138.77/eaGBC Powersports Dirt Commander 2.0 - 33X10.00R15 8-Ply Rated ATV/UTV Tire
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire $13.77 $13.77/ea
$1377current price $13.77$13.77/eaGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire
753.92 out of 5 Stars. 75 reviews3.92 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Plus G/T - 215/60-8 Golf Cart Tire $45.77 $45.77/ea
$4577current price $45.77$45.77/eaGreenball Greensaver Plus G/T - 215/60-8 Golf Cart Tire
84.625 out of 5 Stars. 8 reviews4.625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Sawtooth - 18X8.50-8 Golf Cart Tire $35.77 $35.77/ea
$3577current price $35.77$35.77/eaGreenball Greensaver Sawtooth - 18X8.50-8 Golf Cart Tire
784.5513 out of 5 Stars. 78 reviews4.5513 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $153.77 $153.77/ea
$15377current price $153.77$153.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Rib - 16X6.50-8 Lawn & Garden Tire $21.77 $21.77/ea
$2177current price $21.77$21.77/eaGreenball Rib - 16X6.50-8 Lawn & Garden Tire
394.5897 out of 5 Stars. 39 reviews4.5897 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Sawtooth - 4.10/3.50-4 Lawn & Garden Tire $12.77 $12.77/ea
$1277current price $12.77$12.77/eaGreenball Sawtooth - 4.10/3.50-4 Lawn & Garden Tire
144.1429 out of 5 Stars. 14 reviews4.1429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Rib - 15X6.00-6 Lawn & Garden Tire $19.77 $19.77/ea
$1977current price $19.77$19.77/eaGreenball Rib - 15X6.00-6 Lawn & Garden Tire
314.0968 out of 5 Stars. 31 reviews4.0968 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Dirt Commander - 26X9.00-12 ATV/UTV 8-Ply Rated Tire $99.77 $99.77/ea
$9977current price $99.77$99.77/eaGBC Powersports Dirt Commander - 26X9.00-12 ATV/UTV 8-Ply Rated Tire
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 33X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $175.77 $175.77/ea
$17577current price $175.77$175.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 33X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
64.1667 out of 5 Stars. 6 reviews4.1667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Ultra Turf Lawn & Garden - 18x8.50-8 Lawn & Garden Tire $39.77 $39.77/ea
$3977current price $39.77$39.77/eaGreenball Ultra Turf Lawn & Garden - 18x8.50-8 Lawn & Garden Tire
74.7143 out of 5 Stars. 7 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Before purchasing tires, make sure to use our Tire Finder to select the right fit for your vehicle.
Get peace of mind to keep you in drive. The Michelin Defender2 all-season tire is our longest-lasting tire for miles of uncompromised safety performance–because life never stops moving. We redesigned the Defender2 tire to meet the needs of today's larger, more powerful vehicles. The Michelin Defender2 tire now offers the increased tread life that today's families expect.
Engineered to outlast, the Defender2 tire can deliver 2 years of additional tread life compared to three leading competitive tires, outlasting them by up to 25,000 miles on a treadwear test.[1] This durable tire features Locking 3-D Sipes that provide extra grip from hundreds of biting edges. That extra grip translates to stopping distances that are better than three leading competitive tires on wet and dry pavement.[2] The Defender 2 tire is designed with MaxTouch 2.0 technology to offer a smooth ride that is as comfortably quiet as your first mile.
Because performance and safety matter to you, Michelin makes tires to last and backs the Michelin Defender2 tire with an 80,000-mile manufacturer's treadwear limited warranty[3] in addition to the 6-year standard manufacturer's limited warranty.[4] Before purchasing tires, make sure to use our Tire Finder to select the right fit for your vehicle.
The Michelin Defender2 Tire is Our Longest-lasting Tire
Completely redesigned to offer increased tread life, this all-season tire also delivers stopping power so you can drive with confidence even in bad weather conditions.
Engineered to Outlast
The Michelin Defender2 tire can offer two years of additional treadlife compared to three leading competitive tires, outlasting them by up to 25,000 miles on a treadwear test. [1]
Bring Peace of Mind to Your Drive
Bring peace of mind to your drive with the dependable MICHELIN Defender2 tire. This safe tire features Locking 3-D Sipes that provide hundreds of biting edges for extra grip to deliver better stopping distances than three leading competitive tires on wet and dry pavement. [2]
A Better Fit - The Michelin Guarantee
The Michelin Defender2 tire is designed for vehicles such as the Toyota Camry, Chevrolet Equinox, Honda Accord, Toyota Sienna, Honda CR-V and more. The Michelin Defender2 tire is backed by an 80,000-mile manufacturer's treadwear limited warranty [3] and a 6-year standard limited warranty. [4]
Specifications
| Product Details | |
| Tire Size: | 235/55R20 |
| Service Description: | 102H |
| Sidewall: | Black Sidewall |
| Material # or MSPN: | 50833 |
| Rim Width (min. to max.): | 6.5 - 8.5 |
| Section Width: | 9.6 |
| Overall Diameter: | 30.1 |
| Tread Depth (32nds): | 10.5 |
| RPM: | 690 |
| Max Load (lbs.): | 1874 lbs @ 51 psi |
| UTQG Rating | |
| Treadwear: | 840 |
| Traction: | B |
| Temperature: | B |
Warnings and disclaimers
Disclaimer
With the purchase of 4 tires, the Tire Installation Package ($20 per tire) includes:
- Free Installation for Plus, when you buy 4 tires
- Tire Mounting
- Free Lifetime Rotation & Balance
- Free Lifetime Flat Repair
- 5 years Road Hazard Protection (Excluding New York State)
- 4 years of 24-hour Roadside Assistance
***Road hazard protection not available in New York for new tire purchase after 2/28/2422
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,066 reviews
Great Tires
These are the 10th set of Michelin Tires I have owned. Most of the sets were for my trucks and were awesome tires. They are more expensive than regular tires but I definitely believe that you get what you pay for. I would rather pay a little more upfront and get more than 80,000 miles than to repeat buying more sets of tires that don't last.
Love my new Defender 2 tires
I love my new Michelin Defender 2 tires! I now have them installed on both of my vehicles. They are much quieter than the OEM tires put on by the car manufacturers. They handle great, grip the road confidently on both wet and dry pavement. They provide a smooth and comfortable ride and with an 80,000 mi treadwear warranty I look forward to having them for a long time. They look great on both of my vehicles. I am very pleased with this purchase and the overall quality and value these tires provide.
Replaced original equipment tirres on our Subaru Outback. These tires were recommended by our service people and I think they gave us good information. They seem to ride smoother and quieter than original tires and if the expected treadwear is as we were informed we will be extremely happy with them. I feel that they are a great tire for the price.
Items you may like
BlueDEF Diesel Exhaust Fluid (2.5 gal.)
Members-only priceBlueDEF Diesel Exhaust Fluid (2.5 gal.)
13044.7814 out of 5 Stars. 1304 reviews4.7814 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color $17.78 $0.49/ea
$1778current price $17.78$0.49/eaMore options from $17.48Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
6434.8227 out of 5 Stars. 643 reviews4.8227 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles $97.98 Was $110.98 $16.33/ea
Instant Savings
Now$9798current price Now $97.98, Was $110.98$110.98$16.33/ea$13 offEnds Oct 19Shell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles
7994.7997 out of 5 Stars. 799 reviews4.7997 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPeak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28" $10.88
$1088current price $10.88Peak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28"
33424.3731 out of 5 Stars. 3342 reviews4.3731 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryShell Rotella T6 5W-40 Synthetic Heavy-Duty Diesel Engine Oil, 3-pack/1 gallon bottles $89.98 $29.99/ea
$8998current price $89.98$29.99/eaShell Rotella T6 5W-40 Synthetic Heavy-Duty Diesel Engine Oil, 3-pack/1 gallon bottles
10654.8272 out of 5 Stars. 1065 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSTANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power $97.98
$9798current price $97.98STANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power
3194.3072 out of 5 Stars. 319 reviews4.3072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 48 H6 $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 48 H6
2654.5321 out of 5 Stars. 265 reviews4.5321 out of 5 starsAvailable for PickupPickupMember's Mark Commercial Tarp with Reinforced Corners, Blue/Gray 16' x 12' $15.48
$1548current price $15.48Member's Mark Commercial Tarp with Reinforced Corners, Blue/Gray 16' x 12'
1214.7355 out of 5 Stars. 121 reviews4.7355 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMobil 1 5W-30 6 pk, 1 quart bottles $43.98 $7.33/qt
$4398current price $43.98$7.33/qtMobil 1 5W-30 6 pk, 1 quart bottles
17074.877 out of 5 Stars. 1707 reviews4.877 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMobil 1 5W-30 High Mileage Advanced Full Synthetic Motor Oil 6 pack, 1-quart bottles $43.98 $7.33/qt
$4398current price $43.98$7.33/qtMobil 1 5W-30 High Mileage Advanced Full Synthetic Motor Oil 6 pack, 1-quart bottles
9964.8584 out of 5 Stars. 996 reviews4.8584 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChannellock 225pc Professional Mechanic's Tool Set SAE & Metric Ratcheting Wrenches 1/4, 3/8, 1/2 inch Drive Sizes $119.98
$11998current price $119.98Channellock 225pc Professional Mechanic's Tool Set SAE & Metric Ratcheting Wrenches 1/4, 3/8, 1/2 inch Drive Sizes
834.5301 out of 5 Stars. 83 reviews4.5301 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMobil 1 0W-20 Advanced Fuel Economy Motor Oil 6 pack, 1-quart bottles $43.98 $7.33/qt
$4398current price $43.98$7.33/qtMobil 1 0W-20 Advanced Fuel Economy Motor Oil 6 pack, 1-quart bottles
14474.8625 out of 5 Stars. 1447 reviews4.8625 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping