Mermaid Half Sheet Cake
Bakery, in club pickup

Highlights
- Half sheet cake serves 36-48 people
- White or chocolate cake with icing
- Made fresh in club
- Design may vary
- Great for birthdays, themed parties and celebrations
The Rustik Oven Sourdough Bread, 16 oz. $4.28 $0.27/oz

The Rustik Oven Sourdough Bread, 16 oz.


Members also considered
King's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
Sponsored$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120144.832 out of 5 Stars. 12014 reviews4.832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chocolate Chunk Cookies, 18 ct. $7.48 $0.42/ea
$748current price $7.48$0.42/eaMember's Mark Chocolate Chunk Cookies, 18 ct.
166074.7635 out of 5 Stars. 16607 reviews4.7635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
82024.6932 out of 5 Stars. 8202 reviews4.6932 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk. $7.18 $0.20/oz
Sponsored$718current price $7.18$0.20/ozDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk.
59524.6751 out of 5 Stars. 5952 reviews4.6751 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mini Candy Cookies, 36 ct. $7.78 $0.22/ea
$778current price $7.78$0.22/eaMember's Mark Mini Candy Cookies, 36 ct.
36234.3285 out of 5 Stars. 3623 reviews4.3285 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breakfast Platter, Five Flavor Assortment, 40 ct. $20.93 $0.52/ea
$2093current price $20.93$0.52/eaMember's Mark Breakfast Platter, Five Flavor Assortment, 40 ct.
22004.1445 out of 5 Stars. 2200 reviews4.1445 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Danish Variety Pack, 4 ct. $5.98 $1.50/ea
$598current price $5.98$1.50/eaMember's Mark Danish Variety Pack, 4 ct.
5873.7036 out of 5 Stars. 587 reviews3.7036 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cream Cheese Danish, 4 ct. $5.98 $1.50/ea
$598current price $5.98$1.50/eaMember's Mark Cream Cheese Danish, 4 ct.
3523.8778 out of 5 Stars. 352 reviews3.8778 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Iced Cinnamon Rolls, 8 ct. $9.62 $1.20/ea
$962current price $9.62$1.20/eaMember's Mark Iced Cinnamon Rolls, 8 ct.
8253.5782 out of 5 Stars. 825 reviews3.5782 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Gourmet Brownie Tray, 24 ct. $20.93 $0.87/ea
$2093current price $20.93$0.87/eaMember's Mark Gourmet Brownie Tray, 24 ct.
12004.3 out of 5 Stars. 1200 reviews4.3 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Holiday Cookie Tray, 60 ct. $19.93 $0.33/ea
$1993current price $19.93$0.33/eaMember's Mark Holiday Cookie Tray, 60 ct.
18884.3374 out of 5 Stars. 1888 reviews4.3374 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 4" Assorted Mini Pies, 6 ct. $10.74 $1.79/ea
$1074current price $10.74$1.79/eaMember's Mark 4" Assorted Mini Pies, 6 ct.
3504.4 out of 5 Stars. 350 reviews4.4 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fall Assorted Donut Tray, 20 ct. $17.64 $0.88/ea
$1764current price $17.64$0.88/eaMember's Mark Fall Assorted Donut Tray, 20 ct.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupMember's Mark Un-Iced White Cupcakes, Frozen, Case, 150 ct. $37.16 $0.25/ea
$3716current price $37.16$0.25/eaMember's Mark Un-Iced White Cupcakes, Frozen, Case, 150 ct.
75 out of 5 Stars. 7 reviews5 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Gourmet Brownie Tray, Frozen, Case, 96 ct. $71.32 $0.74/ea
$7132current price $71.32$0.74/eaMember's Mark Gourmet Brownie Tray, Frozen, Case, 96 ct.
64.8333 out of 5 Stars. 6 reviews4.8333 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Introducing our enchanting Mermaid Half Sheet Cake—a delightful confection designed to submerge your celebrations in a magical underwater world! This culinary masterpiece effortlessly combines oceanic elegance and taste, making it the centerpiece of any mermaid-themed event. Crafted to serve up to 48 sea-lovers, this generous cake ensures that no guest is left without a delectable slice of undersea perfection.
Sea-Inspired Splendor
Adorned with meticulously handcrafted mermaid and sea-themed decorations, our Half Sheet Cake boasts a stunning visual appeal that captures the essence of beauty and celebration beneath the waves. Each decoration is carefully shaped and colored to mimic the wonders of the deep sea, adding a touch of aquatic allure to your special occasion.
Flavors from the Depths
Beyond its mesmerizing appearance, this cake promises an indulgent symphony of flavors that will enthrall your taste buds. Baked to perfection, every bite unveils a harmonious blend of moist cake layers and luscious filling. Whatever flavor you choose, this cake is sure to satisfy every palate and have everyone swimming back for more.
Fin-tastic for Any Occasion
From intimate mermaid gatherings to grand undersea festivities, our Mermaid Half Sheet Cake effortlessly adapts to the spirit of your event. Whether it's a magical birthday celebration or a lively themed party, this cake serves as both a symbol of your joy and a treat that brings people together for an unforgettable time. Dive into the enchanting world of mermaids with our Mermaid Half Sheet Cake!
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
Ingredients:
White cake - Sugar, bleached enriched wheat flour (flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), water, soybean oil, eggs, egg whites, high fructose corn syrup. Contains 2% or less of each of the following: milk protein concentrate, salt, cornstarch, wheat starch, whey, sodium acid pyrophosphate, nonfat milk, baking soda, natural and artificial flavor, soy lecithin, mono- and diglycerides, cellulose gum, gum arabic, isolated soy protein, lactose, palm oil, monocalcium phosphate, xanthan gum, guar gum, polyglycerol esters of fatty acids, propylene glycol mono- and diesters of fats and fatty acids, yellow corn flour, datem, sodium aluminum phosphate, aluminum sulfate.
Allergy Information: Contains eggs, milk, soy, wheat. Manufactured in a shared facility with: walnuts, coconut.
Chocolate cake - Sugar, bleached enriched wheat flour (flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), water, soybean oil, eggs, egg whites, cocoa (processed with alkali), high fructose corn syrup. Contains 2% or less of each of the following: natural and artificial flavor, food starch-modified, salt, baking soda, sodium acid pyrophosphate, soy lecithin, calcium sulfate, mono- and diglycerides, cellulose gum, xanthan gum, polyglycerol esters of fatty acids, monocalcium phosphate, propylene glycol mono- and diesters of fats and fatty acids, datem, sodium aluminum phosphate, aluminum sulfate, sodium benzoate (preservative).
Allergy Information: Contains eggs, milk, soy, wheat. Manufactured in a shared facility with: walnuts, coconut.
Marble cake - Sugar, bleached enriched wheat flour (flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), water, soybean oil, eggs, egg whites, high fructose corn syrup. Contains 2% or less of each of the following: cocoa (processed with alkali), salt, milk protein concentrate, cornstarch, natural and artificial flavor, sodium acid pyrophosphate, baking soda, wheat starch, soy lecithin, whey, nonfat milk, food starch-modified, mono- and diglycerides, cellulose gum, monocalcium phosphate, calcium sulfate, xanthan gum, sodium aluminum phosphate, gum arabic, isolated soy protein, lactose, palm oil, polyglycerol esters of fatty acids, guar gum, propylene glycol mono- and diesters of fats and fatty acids, aluminum sulfate, yellow corn flour, datem, yellow 5, yellow 6, sodium benzoate (preservative).
Allergy Information: Contains eggs, milk, soy, wheat. Manufactured in a shared facility with: walnuts, coconut.
Cakes & cupcake orders can be picked up the Bakery area within the club.
Warnings and disclaimers
Disclaimer
WARNING: CHOKING HAZARD – Small parts. Not for children under 3 years
CAUTION: Gum paste is not edible due to hard, brittle texture and/or wires in some products, but is safe for food contact. DO NOT EAT.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 52 reviews
Perfectly decorated
They outdid themselves, cake turned out so beautifully, I asked them to make it special for a prom and they didn’t disappoint, they understood stood the assignment , would recommend and would purchase again, everyone at the event was surprised to hear it came from Sam’s club . Reaction was - Sam’s club did that no way- everything about it was stunning and delicious.
Verified Purchase
Mermaid Sheet Cake
It was a beautiful cake and just what I expected it to be. My daughter had a Bubble Guppies themed birthday and we had additional decorations for the mermaid cake. It was also delicious, everyone asked where I got the cake because it was so good.
Great Job!!
The cake was perfect. They accommodated my request for extra sea creatures and did an incredible job on the decorating, and the cake was delicious! It made my daughter's birthday extra special!!
Items you may like
Hostess Cinnamon Streusel Coffee Cake, 1.44 oz., 32 pk. $9.98 $0.31/ea
Sponsored$998current price $9.98$0.31/eaHostess Cinnamon Streusel Coffee Cake, 1.44 oz., 32 pk.
17324.6865 out of 5 Stars. 1732 reviews4.6865 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Plain Sliced Bagels, 6 ct. $3.82 $0.64/ea
$382current price $3.82$0.64/eaMember's Mark Plain Sliced Bagels, 6 ct.
7724.3044 out of 5 Stars. 772 reviews4.3044 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Southern Style Biscuits 2 oz., 24 pk. $6.98 $0.15/oz
$698current price $6.98$0.15/ozPillsbury Southern Style Biscuits 2 oz., 24 pk.
17584.6064 out of 5 Stars. 1758 reviews4.6064 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
Sponsored$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Everything Sliced Bagels, 6 ct. $3.82 $0.64/ea
$382current price $3.82$0.64/eaMember's Mark Everything Sliced Bagels, 6 ct.
7194.5 out of 5 Stars. 719 reviews4.5 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark French Baguette, 2 ct. $4.46 $2.23/ea
$446current price $4.46$2.23/eaMember's Mark French Baguette, 2 ct.
30374.4011 out of 5 Stars. 3037 reviews4.4011 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.) $15.87 $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110294.7305 out of 5 Stars. 11029 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fall Cutout Cookies, 15 ct. $10.92 $0.73/ea
$1092current price $10.92$0.73/eaMember's Mark Fall Cutout Cookies, 15 ct.
6884.4 out of 5 Stars. 688 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAunt Millie's Hot Dog Buns, 16 ct. $3.18 $0.13/oz
$318current price $3.18$0.13/ozAunt Millie's Hot Dog Buns, 16 ct.
9344.5578 out of 5 Stars. 934 reviews4.5578 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Sliced Brioche Slider Buns, 24 ct. $5.98 Was $6.98 $0.25/ea
Instant Savings
Now$598current price Now $5.98, Was $6.98$6.98$0.25/ea$1 offEnds Oct 12Member's Mark Sliced Brioche Slider Buns, 24 ct.
32274.6979 out of 5 Stars. 3227 reviews4.6979 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Sliced Sourdough, 23 oz. $3.96 $0.17/oz
$396current price $3.96$0.17/ozMember's Mark Sliced Sourdough, 23 oz.
2483.875 out of 5 Stars. 248 reviews3.875 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery