Member's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
Shipping

Highlights
- Box contains 2 rolls of 13 gallon trash bags, total 200 trash bags
- Power Flex Technology flexes to expand around waste contents
- Expand and Grip Drawstring keeps bags secure on your trash can
- Enhanced top is proven to be 2x stronger than the leading national brand
- Leak Protection Seals to prevent side-seam failures
Glad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct., $21.48, $0.18/ea

Glad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct.
Members who viewed this also viewed
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197604.7977 out of 5 Stars. 19760 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct.
77834.8613 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8613 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box, $17.94, $0.01/ea
Sponsored$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131084.676 out of 5 Stars. 13108 reviews4.676 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937864.8417 out of 5 Stars. 193786 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Lavender, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Lavender, 200 ct.
77834.8207 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8207 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423674.8563 out of 5 Stars. 42367 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434404.8217 out of 5 Stars. 43440 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Ultra Strong Kitchen Drawstring Trash Bags, Fabuloso Scent 13 gal., 130 ct., $19.98, $0.15/ea
$1998current price $19.98$0.15/eaHefty Ultra Strong Kitchen Drawstring Trash Bags, Fabuloso Scent 13 gal., 130 ct.
17354.6403 out of 5 Stars. 1735 reviews4.6403 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct., $19.98, Was $20.98, $0.22/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.22/ea$1 offMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct.
4094.8362 out of 5 Stars. 409 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGlad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct., $21.48, $0.18/ea
$2148current price $21.48$0.18/eaGlad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct.
56974.7367 out of 5 Stars. 5697 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98, $0.13/oz
$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113564.7401 out of 5 Stars. 11356 reviews4.7401 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct., $22.88, $0.25/ea
$2288current price $22.88$0.25/eaHefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct.
88094.7944 out of 5 Stars. 8809 reviews4.7944 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278314.8294 out of 5 Stars. 27831 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member Tested. Member Approved.
325 members put these bags through the realities of home life like trash day, kitchen cleanups and weekend projects.
Their feedback led to improvements that 100 more members tested and praised for standing up to everyday messes, having room for bigger cleanups, and keeping things fresh.
Want to help shape future Member's Mark products? Join the Member's Mark Community and share your voice. Click here to join today!
Member's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent
Expect more with Member's Mark Power Flex Tall Kitchen Trash Bags. These tall kitchen garbage bags have a remarkably rugged build to accommodate all of your kitchen trash, with a fresh scent that tackles tough odors.
How are Member's Mark Power Flex Tall Kitchen Trash Bags Different than Leading Brands?
Member's Mark Power Flex Tall Kitchen Trash Bags are engineered to be as tough as you need them to be, with proprietary technology that's been proven to be twice as strong as the leading national brand. Power Flex technology enhances flexibility to expand around contents, so you can fit more trash inside each bag without straining or causing breakage. Innovative seals along the sides safeguard against leakage. They're also backed by our 100 percent quality guarantee; if for any reason you're unsatisfied, simply contact us for a full refund or replacement.
Engineered to Eliminate Odors
Food trash can get smelly. That's why Member's Mark Power Flex Tall Kitchen Trash Bags, 13 gallon size, are infused with a crisp, Fresh Clean scent to eliminate tough odors. The fragrance is built into each bag for long-lasting freshness until you're ready to take out the trash. And if you prefer the unscented version, just select our Original trash bag.
Will Member's Mark Power Flex Tall Kitchen Trash Bags Fit My Trash Can?
Member's Mark tall kitchen bags are designed to easily fit most kitchen trash cans, including taller-sized, step-on style models. Elastic drawstrings expand for a tight lock around your trash can as well as empower worry-free carrying from can to curb.
Drawstring Bags Ideal for More than Just Trash
With their incredibly durable build, Member's Mark tall kitchen drawstring bags can be used for a lot more than kitchen trash. They're equally ideal for storing clothing for laundry day or donations as well as fantastic for use in office settings. With 200 bags per box, you'll never be in short supply.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size | 13 Gallon |
| Quantity | 200 Trash Bags |
| Trash Can Type | Tall Kitchen Trash Can |
| Scent | Fresh Scent |
| Closure Type | Drawstring |
| Features | Power Flex Technology flexes to expand around waste contents. Leak Protection Seals to prevent side-seam failures. |
| Color | White |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,248 reviews
Verified Purchase
Great Trashbags
We purchase these about once per year. We have been doing this for about 10 years. Always excellent quality ~Always about the same price ~ Always in stock. Thanks!
Verified Purchase
Way better than the national brand bags
I started buying the Member's Mark Power Flex bags after suffering a few blowouts from the national brand flex bags (the bags were not remotely stuffed full at the time, but what a mess). I figured the MM bags couldn't be any worse and would save me money, so I tried them and have been so happy. Not a single blowout in the many years I've been using them, and the scent actually works to keep the garbage odors at bay (for awhile, anyway). Very glad I gave these bags a try.
Verified Purchase
Kitchen Trash Bags
The scent is refreshing and the quality of the bags is very good. This product fits my 13-gallon trash can perfectly. I have used these bags for several years.
Other popular items in Locked in Value Summer Essentials
Goodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
SponsoredMembers-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
17274.6914 out of 5 Stars. 1727 reviews4.6914 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDuracell AGM Automotive Battery, Group Size 47 H5, $199.88
$19988current price $199.88Duracell AGM Automotive Battery, Group Size 47 H5
994.6162 out of 5 Stars. 99 reviews4.6162 out of 5 starsAvailable for PickupPickupMember’s Mark Hotel Premier Collection 700-Thread-Count Solid Egyptian Cotton Sheet Set, Assorted Sizes, $79.98
$7998current price $79.98More options from $59.98Member’s Mark Hotel Premier Collection 700-Thread-Count Solid Egyptian Cotton Sheet Set, Assorted Sizes
35574.5507 out of 5 Stars. 3557 reviews4.5507 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryZiploc Brand Sandwich Bags with EasyGuide Texture, Grip ’n Seal Technology, 580 ct., $12.98, $0.02/ea
Sponsored$1298current price $12.98$0.02/eaZiploc Brand Sandwich Bags with EasyGuide Texture, Grip ’n Seal Technology, 580 ct.
71734.7587 out of 5 Stars. 7173 reviews4.7587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDuracell Automotive Battery, Group Size 86, $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 86
244.9583 out of 5 Stars. 24 reviews4.9583 out of 5 starsAvailable for PickupPickupSimilac 360 Total Care Sensitive Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
Members-only priceSimilac 360 Total Care Sensitive Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
3824.7435 out of 5 Stars. 382 reviews4.7435 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Antimicrobial Diamond Scraper Entrance Mat, Choose Size and Color, $15.98
$1598current price $15.98More options from $13.56Member's Mark Antimicrobial Diamond Scraper Entrance Mat, Choose Size and Color
13114.8116 out of 5 Stars. 1311 reviews4.8116 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDuracell Marine Deep Cycle Battery, Group Size 27, $99.32
$9932current price $99.32Duracell Marine Deep Cycle Battery, Group Size 27
123.8143 out of 5 Stars. 12 reviews3.8143 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDuracell Commercial Battery, Group Size 31PA, $126.12
$12612current price $126.12Duracell Commercial Battery, Group Size 31PA
103.8 out of 5 Stars. 10 reviews3.8 out of 5 starsAvailable for PickupPickupMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct., $13.78, $0.09/ea
$1378current price $13.78$0.09/eaMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct.
137174.8519 out of 5 Stars. 13717 reviews4.8519 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz., $8.98, $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.
23014.7049 out of 5 Stars. 2301 reviews4.7049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs., $25.48, $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100624.7714 out of 5 Stars. 10062 reviews4.7714 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs., $54.98, Was $57.98, $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77604.7807 out of 5 Stars. 7760 reviews4.7807 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314354.4705 out of 5 Stars. 31435 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery