Bone-In Pork Boston Butt, Case, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- All-natural fresh pork butt
- Features fat of 1/8" thickness
- 1 pork butt per bag - 8 bags per case
- Comes in vacuum-wrapped packaging
- Ideal for use in restaurants, catering and food service
Case Sale item image not to scale. Please refer to unit and case sale weights to determine actual size.


Members who viewed this also viewed
Bush's Original Baked Beans 117 oz. $8.58 $0.07/oz
Sponsored$858current price $8.58$0.07/ozBush's Original Baked Beans 117 oz.
21004.7214 out of 5 Stars. 2100 reviews4.7214 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Bone In Pork Boston Butt, Vacuum Pack, priced per pound $22.30 $2.48/lb
$2230current price $22.30avg. price$2.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone In Pork Boston Butt, Vacuum Pack, priced per pound
28894.7182 out of 5 Stars. 2889 reviews4.7182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Boneless Pork Loins, Case, priced per pound $112.62 $2.34/lb
$11262current price $112.62avg. price$2.34/lbFinal cost by weightWhole Boneless Pork Loins, Case, priced per pound
1164.7241 out of 5 Stars. 116 reviews4.7241 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPork Spare Ribs, Case, priced per pound $125.95 $2.84/lb
$12595current price $125.95avg. price$2.84/lbFinal cost by weightPork Spare Ribs, Case, priced per pound
4434.7156 out of 5 Stars. 443 reviews4.7156 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound $128.66 $7.14/lb
$12866current price $128.66avg. price$7.14/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound
2084.4567 out of 5 Stars. 208 reviews4.4567 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPork Loin Back Ribs, Case, priced per pound $180.86 $3.34/lb
$18086current price $180.86avg. price$3.34/lbFinal cost by weightPork Loin Back Ribs, Case, priced per pound
11254.6516 out of 5 Stars. 1125 reviews4.6516 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Whole Bone In Pork Loin Back Ribs, Vacuum Pack, priced per pound $24.36 $3.48/lb
$2436current price $24.36avg. price$3.48/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Bone In Pork Loin Back Ribs, Vacuum Pack, priced per pound
57694.6615 out of 5 Stars. 5769 reviews4.6615 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Whole Boneless Pork Loin, Vacuum Pack, priced per pound $21.68 $2.48/lb
$2168current price $21.68avg. price$2.48/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Boneless Pork Loin, Vacuum Pack, priced per pound
34604.8087 out of 5 Stars. 3460 reviews4.8087 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound $64.12 $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
41004.6344 out of 5 Stars. 4100 reviews4.6344 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryUSDA Choice Angus Beef Whole Brisket, Case, priced per pound $419.45 $5.64/lb
$41945current price $419.45avg. price$5.64/lbFinal cost by weightUSDA Choice Angus Beef Whole Brisket, Case, priced per pound
1734.2948 out of 5 Stars. 173 reviews4.2948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound $101.32 $6.47/lb
$10132current price $101.32avg. price$6.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound
11264.3641 out of 5 Stars. 1126 reviews4.3641 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery80%/20% Ground Chuck Chub, Case, priced per pound $418.42 $4.97/lb
$41842current price $418.42avg. price$4.97/lbFinal cost by weight80%/20% Ground Chuck Chub, Case, priced per pound
484.5625 out of 5 Stars. 48 reviews4.5625 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupWhole Beef Chuck Roll, Case, priced per pound $530.90 $6.97/lb
$53090current price $530.90avg. price$6.97/lbFinal cost by weightWhole Beef Chuck Roll, Case, priced per pound
184.3333 out of 5 Stars. 18 reviews4.3333 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupMember's Mark Pork Belly, Cryovac, priced per pound $24.73 $3.97/lb
$2473current price $24.73avg. price$3.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Pork Belly, Cryovac, priced per pound
7984.5652 out of 5 Stars. 798 reviews4.5652 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound $61.60 $5.72/lb
$6160current price $61.60avg. price$5.72/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound
23144.6046 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
This case sale of pork Boston butt features a huge amount of Boston pork butt for all your tried and true dishes like pork butt roast. This cut of pork comes from the upper shoulder area of the front leg and can contain the blade bone. There are many uses for pork butt, including pulled pork for a tasty Southern barbeque dish.
Is a Case Sale of Pork Boston Butt Ideal for Restaurant Use?
This case of boneless pork butt is the ideal option for any foodservice application. With a large amount of pork butt, you get a great price for a substantial amount of food for a busy kitchen. There are several ways to prepare pork butt including roasting, cutting into steaks, stewing, braising or making homemade sausages or ground pork. It's a versatile ingredient that will shine in a restaurant or catering situation.
What Can Be Made From Pork Boston Butt?
Boston pork butt can be made into all sorts of barbeque dishes, but that isn't the only way it will shine. There are hundreds of great pork butt recipes such as pork tacos, kimchi stew, pork pies, garlic sausages and delicious Puerto Rican pernil. Pernil is a tender pork dish with a crispy skin that offers great contrast and makes a tasty dish for a crowd. This cut of meat can be used in several ways to experiment and come up with new recipes for your customers and friends.
Pork Butt Has Several Names
Some people call this cut of meat pork butt, while others refer to it at Boston pork butt and some call it pork shoulder. No matter what you choose to call it, it's a meat that kids and adults alike enjoy and will appreciate having on the menu.
The Member’s Mark Brand
The Member’s Mark brand is a division of Sam’s Club and is made up of a team of trained chefs, food experts, package engineers and more. Customers can find a wide array of items that are kosher, organic, fair trade and wrapped with eco-friendly packaging. The line is constantly evolving to fit the needs of today’s consumer and what they want.
For the Pork Shoulder Blade Steaks Tray, click here. For the Pork Bone-In Country Ribs Tray, click here. For the Pork Boston Butt, click here.
Case Sale Orders
- Order requires 24 hour advance notice, although the item may be available for pick-up sooner
- Given the nature of the item, online pricing, quantity and/or availability may change without notice and is subject to market demands
- Payment information may be provided either online or in-club, but final payment will always be in-club at time of pick up
- Item may be rejected prior to final payment in-club for any reason and after purchase will be subject to the Sam's Club® Return/Refund Policy
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep refrigerated/frozen
- Shelf date from pack date: 21 days
- Bulk, wholesale, case
- 1 piece per bag, 8 bags per case
Ingredients: pork
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 114 reviews
Verified Purchase
Great for sausage
Every year we make sausage and Sopressatta and this meat is great! It has a good fat content, no bone fragments, and it is CONSITANT! We usually have to trim about 5% of the fat off, which is always better than having to buy pork fat to add. And for the last 3 years no one can beat the price! These would make great pork steaks too!
Verified Purchase
Great Quality
All the shoulders were 8.2 to 8.5 lbs I used them for an open house and they loved the food. Only issue I have is when I order online they tend to cancel my order and make me go in and aske the butcher for a case.
Verified Purchase
Perfect purchase !!
Absolutely the best purchase you can make for the highest quality, (prime reserve), and the lowest per pound price anywhere..... I will definitely be purchasing more items by the case !!!
Items you may like
Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozPepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk.
71534.8004 out of 5 Stars. 7153 reviews4.8004 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPhiladelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk. $6.28 Was $7.28 $1.57/ea
Instant Savings
Now$628current price Now $6.28, Was $7.28$7.28$1.57/ea$1 offEnds Dec 31Philadelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk.
186904.8857 out of 5 Stars. 18690 reviews4.8857 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFIJI Natural Artesian Water, 16.9 fl. oz., 24 pk. $21.98 $0.05/foz
Sponsored$2198current price $21.98$0.05/fozFIJI Natural Artesian Water, 16.9 fl. oz., 24 pk.
56084.7898 out of 5 Stars. 5608 reviews4.7898 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk. $6.98 $0.01/foz
$698current price $6.98$0.01/fozIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk.
64934.8486 out of 5 Stars. 6493 reviews4.8486 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySweet Baby Ray's Barbecue Sauce, 40 oz., 2 pk. $6.98 $0.09/oz
$698current price $6.98$0.09/ozSweet Baby Ray's Barbecue Sauce, 40 oz., 2 pk.
69594.8608 out of 5 Stars. 6959 reviews4.8608 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz. $5.54 $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73904.8633 out of 5 Stars. 7390 reviews4.8633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Light Brown Sugar, 7 lbs. $6.98 $0.06/oz
$698current price $6.98$0.06/ozMember's Mark Light Brown Sugar, 7 lbs.
49274.822 out of 5 Stars. 4927 reviews4.822 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245524.8631 out of 5 Stars. 24552 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128934.7744 out of 5 Stars. 12893 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz. $10.83 $0.18/foz
$1083current price $10.83$0.18/fozMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz.
103184.7611 out of 5 Stars. 10318 reviews4.7611 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct. $19.98 $0.11/ea
$1998current price $19.98$0.11/eaFrom $19.98Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct.
106164.8476 out of 5 Stars. 10616 reviews4.8476 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSNICKERS Chocolate Caramel Peanut Butter Ice Cream Bars, Frozen, 2 oz., 24 ct. $9.86 Was $12.36 $0.41/ea
Instant Savings
Now$986current price Now $9.86, Was $12.36$12.36$0.41/ea$2.50 offEnds Oct 19SNICKERS Chocolate Caramel Peanut Butter Ice Cream Bars, Frozen, 2 oz., 24 ct.
26144.8573 out of 5 Stars. 2614 reviews4.8573 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk. $11.92 $0.28/oz
$1192current price $11.92$0.28/ozPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk.
18734.4501 out of 5 Stars. 1873 reviews4.4501 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHidden Valley Original Ranch Dressing, 40 oz., 2 pk. $12.48 $0.16/oz
$1248current price $12.48$0.16/ozHidden Valley Original Ranch Dressing, 40 oz., 2 pk.
209384.8749 out of 5 Stars. 20938 reviews4.8749 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping