Member's Mark Men's Favorite Long Sleeve T-Shirt

Highlights
- Customer-favorite long-sleeve tee made for everyday comfort
- Soft, peached fabric finish for a smooth, luxurious feel
- Lightweight, breathable, and designed with enhanced stretch
- Tailored active fit for easy movement and a polished look
- Durable construction that keeps its shape after multiple washes


Members who viewed this also viewed
Green Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Belle Kids Prestige Gown Costume $44.98
$4498current price $44.98Disney Belle Kids Prestige Gown Costume
204.95 out of 5 Stars. 20 reviews4.95 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Frozen 2 Snow Queen Elsa Children's Prestige Costume Gown $44.98
$4498current price $44.98Disney Frozen 2 Snow Queen Elsa Children's Prestige Costume Gown
12 out of 5 Stars. 1 reviews2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Baby 3-Pack Sleep & Play $12.81 Was $14.98
Now$1281current price Now $12.81, Was $14.98$14.98$2.17 offMember's Mark Baby 3-Pack Sleep & Play
2464.5163 out of 5 Stars. 246 reviews4.5163 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPokémon Eevee Child Deluxe Costume $26.98
$2698current price $26.98Pokémon Eevee Child Deluxe Costume
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFreddy Five Nights at Freddy's Children's Costume with Accessories $22.98
$2298current price $22.98Freddy Five Nights at Freddy's Children's Costume with Accessories
24.5 out of 5 Stars. 2 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReebok Men's 8-Pack Cushion Low-Cut Sock $10.98
$1098current price $10.98Reebok Men's 8-Pack Cushion Low-Cut Sock
6734.4829 out of 5 Stars. 673 reviews4.4829 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingVIZIO 100" Class Quantum Series QLED Smart TV, QuickFit™ $1,498.00
$1,49800current price $1,498.00VIZIO 100" Class Quantum Series QLED Smart TV, QuickFit™
3634.5207 out of 5 Stars. 363 reviews4.5207 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242853.8121 out of 5 Stars. 24285 reviews3.8121 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBluey Toddler Deluxe Costume $22.98
$2298current price $22.98Bluey Toddler Deluxe Costume
204.8 out of 5 Stars. 20 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Women's Travel Jogger $12.98
$1298current price $12.98Member's Mark Women's Travel Jogger
17184.7031 out of 5 Stars. 1718 reviews4.7031 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHanes Men's 8-Pack Best Brief $14.98
$1498current price $14.98Hanes Men's 8-Pack Best Brief
13164.5152 out of 5 Stars. 1316 reviews4.5152 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBluey Bingo Tutu Toddler Deluxe Costume $22.98
$2298current price $22.98Bluey Bingo Tutu Toddler Deluxe Costume
134.6154 out of 5 Stars. 13 reviews4.6154 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDiamond Cut Hoop Earrings in Sterling Silver $62.00
$6200current price $62.00Options from $62.00 – $99.00Diamond Cut Hoop Earrings in Sterling Silver
22.5 out of 5 Stars. 2 reviews2.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Thoughtfully Crafted Fabric Blend
This long sleeve tee is made from a carefully designed blend of 45% recycled polyester, 44% polyester, and 11% spandex. The fabric features a soft, peached finish that feels incredibly smooth against the skin, offering a luxurious touch while maintaining durability. With nearly half the material sourced from recycled polyester, this tee is a more sustainable choice for eco-conscious fashion enthusiasts.
Lightweight and Breathable Comfort
Designed for everyday wear, this tee is lightweight and breathable, making it perfect for light workouts, weekend outings, or casual daily activities. The active fit provides a tailored silhouette that stays close to the body without restricting movement, ensuring both comfort and style in every situation.
Enhanced Stretch and Durability
The addition of spandex gives this tee a gentle stretch, allowing ease of motion whether you're on the go or relaxing. Ribbed collar and cuffs add structure and durability, ensuring the shirt maintains its polished look even after multiple wears and washes.
A Modern Essential
Combining comfort, style, and responsibility, this long sleeve tee is a versatile wardrobe staple. Whether layered or worn on its own, it delivers a polished, athletic look that’s perfect for any occasion. Experience the blend of functionality and modern design with this must-have piece.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 28 reviews
Lovely
Great, very comfortable, not too tight, nice stretchy fabric, doesn't seem to crease too easily while still seeming to be breathable, unlike some similar natural fabrics. Love the little zipper pocket on the side.
Everyday use type of long sleece
Long sleeve shirt with a soft blend materials. The fit is close to size keeps me warm with layering during the cold months. Could see a good use as a daily wear type of long sleeve shirt. I did notice a small size change after a few wash and dry cycles, nothing too drastic .
Good quality and color variety
Good quality shirt that’s available in multiple colors. I have the teal one and it matches well with any color of jeans, most khakis, and shorts. It’s lightweight enough that it can be warn in warmer temperatures with shorts, or can be a second layer if it’s colder. My height is 5’5, and I liked that the shirt was not exceptionally long like a lot of other shirts. Overall, it’s a nice addition to my wardrobe.
Top sellers
Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10874.7314 out of 5 Stars. 1087 reviews4.7314 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88524.8368 out of 5 Stars. 8852 reviews4.8368 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245684.8631 out of 5 Stars. 24568 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113814.6277 out of 5 Stars. 11381 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98104.689 out of 5 Stars. 9810 reviews4.689 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
121114.563 out of 5 Stars. 12111 reviews4.563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery