Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct.
Shipping

Highlights
- Premium heavyweight plastic serving tongs
- Heavy duty, durable plastic construction
- Disposable for easy clean-up and hygiene
- Reusable with simple hand wash method
- 12-count pack ideal for all occasions
Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct., $13.98, $0.19/ea

Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct.
Members also considered
Member's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct., $31.78, $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk., $5.88, $1.96/ea
$588current price $5.88$1.96/eaMember's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk.
2364.7585 out of 5 Stars. 236 reviews4.7585 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct., $20.78, $1.73/ea
$2078current price $20.78$1.73/eaMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
22694.7572 out of 5 Stars. 2269 reviews4.7572 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk., $11.18, $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
69944.8051 out of 5 Stars. 6994 reviews4.8051 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct., $15.48, $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk., $10.78, $1.08/ea
$1078current price $10.78$1.08/eaMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.
6184.7621 out of 5 Stars. 618 reviews4.7621 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk., $7.97, $3.98/ea
$797current price $7.97$3.98/eaMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
4494.7216 out of 5 Stars. 449 reviews4.7216 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct., $14.48, $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk., $12.64, $0.04/ea
$1264current price $12.64$0.04/eaMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk.
11464.7068 out of 5 Stars. 1146 reviews4.7068 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member's Mark™ brings to your table a pack of 12 Count Heavyweight Plastic Serving Tongs, designed meticulously to offer practicality, durability, and sophistication all in one package. Ideal for catered events, parties, barbecues, or everyday home use, these tongs make serving an absolute breeze.
Every tong in this pack is crafted from high-grade, sturdy plastic, ensuring they hold up reliably to regular use. They are heavyweight and balanced, ensuring a firm and comfortable grip for serving a wide range of food items, from salads and pasta to barbecued meats and roasted vegetables. Despite being disposable, they possess a robustness that prevents breakage, even when used with heavier food items, proving their unrivalled durability.
The Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs exhibit a beautiful design that makes them perfect for both casual and formal events. Their sleek and streamlined appearance, coupled with a clear, neutral hue, allows them to effortlessly blend with any party theme or table setting, adding a touch of elegance to your meals.
Moreover, these tongs prioritize user convenience, being disposable to save time and effort spent on cleaning after a bustling event. Their quick disposal also promotes good hygiene and reduces the risk of cross-contamination, particularly beneficial for larger public events.
Despite their disposable nature, their durability and design make them reusable for those interested in a more sustainable approach. Simply rinse them off and they're ready for another use.
The 12-count pack ensures you have plenty of serving utensils on hand for any occasion. It eliminates the need for unnecessary refills, providing a hassle-free experience for the hosts.
Member's Mark 12 Count Heavyweight Plastic Serving Tongs strike a perfect balance between function and form, disposable convenience and lasting durability. They are the ideal serving companion that makes any event or meal more enjoyable and less stressful.
Specifications
- 12 black tongs
- Size: 6.3"
- Suitable for both hot and cold food
- Reusable and recyclable
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 77 reviews
Verified Purchase
Perfect for finger foods
These tongs are perfect for tailgating finger foods. They are smaller and don’t take up a lot of room and you don’t have to worry about losing them.
Verified Purchase
Serving Tongs Used at buffet-style food events
We use the Member's Mark Plastic Serving Tongs daily when catering buffet-style food events. Keeping our customers' mitts off the food helps to control the spread of germs. Food Safety is important, and these plastic serving tongs are essential!
Verified Purchase
Great product
Made it through the party and none brooe
Other popular items in Restaurant Supplies
Dixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Airpot with Lever (2.2 L), $21.98
$2198current price $21.98Member's Mark Stainless Steel Airpot with Lever (2.2 L)
5724.6521 out of 5 Stars. 572 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack, $11.47
$1147current price $11.47Member's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack
3484.6351 out of 5 Stars. 348 reviews4.6351 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan, $37.98
$3798current price $37.98Member's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan
1704.7765 out of 5 Stars. 170 reviews4.7765 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct., $38.98
$3898current price $38.98More options from $27.98WinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct.
964.4167 out of 5 Stars. 96 reviews4.4167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
Members-only priceDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
61994.5691 out of 5 Stars. 6199 reviews4.5691 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk., $29.98, $0.30/ea
$2998current price $29.98$0.30/eaPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk.
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct., $18.78, $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct.
41454.7754 out of 5 Stars. 4145 reviews4.7754 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct., $18.78, $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct.
17144.7071 out of 5 Stars. 1714 reviews4.7071 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct., $22.94, $0.05/ea
$2294current price $22.94$0.05/eaMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct.
4084.8456 out of 5 Stars. 408 reviews4.8456 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct., $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938344.8417 out of 5 Stars. 193834 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128904.7744 out of 5 Stars. 12890 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery