Member's Mark Harrison Fabric Sofa
Shipping

Highlights
- Warranty: 1 year
- Fabric: Sustain Performance Fabric
- Cushions: High-density foam
- Leg Material: Solid wood
- Pillows: 2 included
This item does not qualify for in home delivery, installation, room of choice, unboxing, or haul away services.
- Cleanable, durable, and trusted Sustain Performance Fabric for everyday use
- Premium high-density foam seat cushions for supportive comfort and durability
- Ultra-deep cushions with fiber-filled construction for relaxed lounging
- Fiber filled with muslin channeled jackets to help minimize sagging
- Padded track arms and clean lines for a classic modern silhouette
- Solid wood legs for stable support
- Includes two accent pillows
- 1 Year Manufacturer Warranty


Members also considered
ZINUS Night Therapy Medium 8" Green Tea Memory Foam Mattress $149.98
Sponsored$14998current price $149.98Options from $149.98 – $299.98ZINUS Night Therapy Medium 8" Green Tea Memory Foam Mattress
8814.5165 out of 5 Stars. 881 reviews4.5165 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSerta Mid-Back Office Chair With Mesh Accents And Memory Foam $119.00
$11900current price $119.00Serta Mid-Back Office Chair With Mesh Accents And Memory Foam
25984.5754 out of 5 Stars. 2598 reviews4.5754 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush) $299.98
$29998current price $299.98More options from $199.98Member's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush)
34514.3109 out of 5 Stars. 3451 reviews4.3109 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Adjustable Base $599.00
Sponsored$59900current price $599.00More options from $499.00Member's Mark Adjustable Base
5544.5542 out of 5 Stars. 554 reviews4.5542 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAzalea Park 36" x 72" Antique Gold Filigree Style Metal Leaner Floor Mirror $169.00 Was $179.00
Now$16900current price Now $169.00, Was $179.00$179.00$10 offAzalea Park 36" x 72" Antique Gold Filigree Style Metal Leaner Floor Mirror
224.5909 out of 5 Stars. 22 reviews4.5909 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Mesh Office Chair $99.00
$9900current price $99.00Member's Mark Mesh Office Chair
884.4659 out of 5 Stars. 88 reviews4.4659 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Decorative Woven Storage Baskets Set of 4 $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Decorative Woven Storage Baskets Set of 4
6094.798 out of 5 Stars. 609 reviews4.798 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Ashton Home Theater Power Recliner $466.93
$46693current price $466.93Member’s Mark Ashton Home Theater Power Recliner
2454.2122 out of 5 Stars. 245 reviews4.2122 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSealy 12" Medium Memory Foam Mattress $429.00
$42900current price $429.00More options from $299.00Sealy 12" Medium Memory Foam Mattress
334.0909 out of 5 Stars. 33 reviews4.0909 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLa-Z-Boy Westley Big & Tall Executive Office Chair With Active Lumbar Support $239.00
$23900current price $239.00La-Z-Boy Westley Big & Tall Executive Office Chair With Active Lumbar Support
11584.5069 out of 5 Stars. 1158 reviews4.5069 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cooper Power Reclining Leather Chair $599.00
$59900current price $599.00Member's Mark Cooper Power Reclining Leather Chair
1314.3282 out of 5 Stars. 131 reviews4.3282 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSealy 10" Medium Memory Foam Mattress $299.00
$29900current price $299.00More options from $229.00Sealy 10" Medium Memory Foam Mattress
344.2059 out of 5 Stars. 34 reviews4.2059 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGamers Unite™ Pro-Series High Back Ergonomic Chair with AIR Lumbar $179.00
$17900current price $179.00Gamers Unite™ Pro-Series High Back Ergonomic Chair with AIR Lumbar
5614.6453 out of 5 Stars. 561 reviews4.6453 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Everwash Washable Accent Rug, 2'x 3'7", Assorted Colors $10.98
$1098current price $10.98Options from $10.98 – $16.98Member's Mark Everwash Washable Accent Rug, 2'x 3'7", Assorted Colors
8664.6363 out of 5 Stars. 866 reviews4.6363 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Premier Adjustable Base with Pillow Tilt and Massage $799.00
$79900current price $799.00More options from $699.00Member's Mark Premier Adjustable Base with Pillow Tilt and Massage
16444.6502 out of 5 Stars. 1644 reviews4.6502 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
The Member's Mark Harrison Fabric Sofa pairs clean, modern style with a comfortable, ultra-deep seat and cleanable Sustain Performance Fabric for everyday living.
Clean, Modern Silhouette
Clean, stylish lines create a classic modern silhouette that blends easily with a range of interior design styles. A padded track-arm profile adds a tailored look that works well for both relaxed lounging and conversation seating.
Sustain Performance Fabric for Everyday Use
Upholstered in cleanable, durable, and trusted Sustain Performance Fabric, the Harrison is made for daily living while helping your space keep a neat, pulled-together look.
Ultra-Deep Cushion Comfort
Designed with an ultra-deep seat, this sofa offers room to stretch out and settle in. Premium high-density foam seat cushions provide supportive comfort and durability, while the fiber-filled cushion construction adds a plush finish.
- Seat cushions: premium high-density foam for comfort and durability
- Cushion construction: fiber filled with muslin channeled jackets to help minimize sagging and support lasting plushness
Solid Wood Legs and Long-Lasting Stability
Solid wood legs provide a sturdy foundation and a finished, grounded look, helping make the Harrison a dependable centerpiece for your living space.
Two Included Accent Pillows
Two accent pillows are included for added comfort and adjustable support—ideal for extra lower-back cushioning, a softer armrest feel, or a cozy corner for lounging.
Complete the Harrison Collection
Pair this sofa with the Harrison Fabric Chair to create a coordinated seating set.
Note: This item does not qualify for in home delivery, installation, room of choice, unboxing, or haul away services.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Frequently Asked Questions
What fabric is used on the Member's Mark Harrison Fabric Sofa?
Cleanable, durable Sustain Performance Fabric.
What kind of seat cushions does the Harrison Fabric Sofa have?
Premium high-density foam seat cushions designed for comfort and durability.
What are the loose/back cushions filled with?
Fiber-filled cushions with muslin-channeled jackets to help minimize sagging.
What material are the sofa legs made from?
Solid wood.
Does the Member's Mark Harrison Fabric Sofa include pillows?
Two accent pillows are included.
What style is the Harrison Fabric Sofa?
A classic modern silhouette with clean lines and padded track arms.
Is there a warranty for the Harrison Fabric Sofa?
1-year manufacturer warranty.
Can I pair the Harrison Fabric Sofa with matching pieces?
It’s designed to pair with the Harrison Fabric Chair as part of the Harrison collection.
Who can I contact if I have questions about the sofa?
Customer Care: 1-877-334-0900 or ConsumerCare@coleandrye.com.
Does this item qualify for in-home delivery, installation, room of choice, unboxing, or haul-away?
No. It does not qualify for in-home delivery, installation, room of choice, unboxing, or haul-away services.
Specifications
- Design: Clean, stylish lines create a classic modern silhouette
- Comfort: Ultra-deep cushions for a supportive, lounge-ready sit
- Cushion Material: Fiber filled with muslin channeled jackets to minimize sagging
- Style: Ultimate padded track arm sofa
- Fabric: Cleanable, durable, and trusted Sustain Performance Fabric
- Seat Cushions: Premium high-density foam for comfort and durability
- Leg Material: Solid wood
- Extras: Includes two accent pillows
- Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
- Customer Care: Toll-free 1-877-334-0900
- Email: ConsumerCare@coleandrye.com
- Delivery & Services: Does not qualify for in home delivery, installation, room of choice, unboxing, or haul away services
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 35 reviews
Extremely picky about sofas - and I love this one!
I’m extremely picky about furniture and honestly the queen of returns, so ordering a sofa online made me nervous. Most of my online purchases disappoint me, but I’m genuinely shocked by how much I love this couch. It’s substantial in size, the fabric is super soft and feels amazing, and the tan/ivory color looks just like it does online. I have three dogs, and so far muddy paw prints have wiped off easily. I also LOVE that the cushion covers unzip and can be removed for washing. One thing to know: when I first sat on it, I actually wasn’t that impressed! I expected something really pillowy that I would sink into, but this is more of a supportive memory-foam feel. It’s firmer and has some bounce, so you sit more on top of the cushions rather than sinking into them. Somehow, though, I’ve ended up lying on it every single evening and have even taken naps on it. It’s incredibly comfortable for lounging, and my dogs love it too. It is also a pretty deep sofa. I’m 5’4”, and if I sit all the way against the back, my feet don’t touch the floor. That hasn’t bothered me because I usually curl up or lie down on it anyway. Assembly was very easy. My husband was able to get the sofa inside himself, and I installed the four legs. It came with two screws per leg and a small tool for tightening them. For the price, I think this sofa is an amazing value. I previously spent around $3,000 on a sectional that eventually got destroyed by our dogs and kids, so I specifically wanted something affordable this time. This looks beautiful in my living room without costing a fortune. My only complaint was the delivery. I was told they would contact me the night before to arrange delivery, but I never heard anything until FedEx showed up while I wasn’t home. They left the sofa on very heavy pallets directly in front of my garage. I couldn’t move the pallets myself, so be prepared to have someone help move and dispose of them. Overall, I highly recommend this sofa. Considering how picky I am and how skeptical I was about buying a couch online, the fact that I voluntarily choose to lie on it every night says a lot. I’m really happy with this purchase.
Great, comfortable set
This sofa is absolutely perfect! We got it for an extra room. It is perfect for sitting/lounging, and the cushions are wide enough to nap without needing to remove the back cushions. The material is nice and soft but also durable, if that makes sense. Also, my dog droppped a muddy ball on it and all i did was wipe it with a soapy wash cloth and the stain came right out! I am very pleased overall with this set! The color is more of a smoky gray color which is just fine with me, it goes with all my decore!
Incentive Review
Pottery Barn Dupe! Adorable!
Items you may like
Titan H7 Premium Zero Gravity Massage Chair with Heated Rollers $1,299.00
Sponsored$1,29900current price $1,299.00Titan H7 Premium Zero Gravity Massage Chair with Heated Rollers
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSociety Den Florin Power Motion Loveseat with Power Headrest and Console $1,199.00
$1,19900current price $1,199.00Society Den Florin Power Motion Loveseat with Power Headrest and Console
Available for ShippingShippingSociety Den Lynx Sofa & Loveseat Living Room Set $1,799.00
$1,79900current price $1,799.00Society Den Lynx Sofa & Loveseat Living Room Set
Available for ShippingShippingMember's Mark Ashton Theater Sofa $999.00
$99900current price $999.00Member's Mark Ashton Theater Sofa
93.6667 out of 5 Stars. 9 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRhodes 3-Piece Leather Manual Reclining Set, Assorted Colors $3,999.00
$3,99900current price $3,999.00Rhodes 3-Piece Leather Manual Reclining Set, Assorted Colors
284.5714 out of 5 Stars. 28 reviews4.5714 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLawrence Fabric Manual Reclining Sofa Set, Assorted Colors $2,999.00
$2,99900current price $2,999.00Lawrence Fabric Manual Reclining Sofa Set, Assorted Colors
554.2909 out of 5 Stars. 55 reviews4.2909 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSociety Den Lynx Sofa, Loveseat & Recliner Living Room Set $2,399.00
$2,39900current price $2,399.00Society Den Lynx Sofa, Loveseat & Recliner Living Room Set
Available for ShippingShippingWild Horses Rustic Faux-Leather Sleeper Sofa $1,399.00
$1,39900current price $1,399.00Wild Horses Rustic Faux-Leather Sleeper Sofa
164.5 out of 5 Stars. 16 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Burl Wood Sofa Table $329.00
$32900current price $329.00Member's Mark Burl Wood Sofa Table
Available for ShippingShippingMember's Mark Small Space Swivel Chair, Assorted Colors $71.65
$7165current price $71.65Member's Mark Small Space Swivel Chair, Assorted Colors
574.5439 out of 5 Stars. 57 reviews4.5439 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping