Member's Mark Decorative Woven Storage Baskets Set of 4
Shipping

Highlights
- Count: 4 ct
- Size: 13" x 16.9" x 9"
- Capacity: 18 lb each
- Material: Polyethylene weave
- Frame: Steel wire
- Design: Tapered nesting
- Nesting set of four large tapered rectangular baskets (13"W x 16.9"D x 9"H each)
- Great for shelf storage, cabinets and pantries
- 100% polyethylene water-resistant weave in a wicker pattern
- Built-in cut-out handles for easy transport
- Steel wire basket frame with epoxy powder-coat finish
- Holds up to 18 lbs. per basket for organizing pantry, laundry and home essentials
- Tapered base 10.25"W x 14.1"D for nesting and easy storage when empty
- Easy to clean with mild soap and warm water; available in mocha or gray weave
Cedar Hill 800 Lumen LED Wall Light, $24.98

Cedar Hill 800 Lumen LED Wall Light
Members who viewed this also viewed
Member's Mark Adjustable Base, $599.00
Sponsored$59900current price $599.00More options from $549.00Member's Mark Adjustable Base
5544.5542 out of 5 Stars. 554 reviews4.5542 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Decorative Woven Storage Baskets Set of 4, $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Decorative Woven Storage Baskets Set of 4
6094.798 out of 5 Stars. 609 reviews4.798 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70", $10.88
$1088current price $10.88Member's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70"
854.7529 out of 5 Stars. 85 reviews4.7529 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 3-Pack Wire Baskets, $32.48
$3248current price $32.48Member's Mark 3-Pack Wire Baskets
124.75 out of 5 Stars. 12 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSmart Design 6-Tier Pantry Organizer with 6 Full Baskets, Choose Color, $32.98
$3298current price $32.98Smart Design 6-Tier Pantry Organizer with 6 Full Baskets, Choose Color
684.6029 out of 5 Stars. 68 reviews4.6029 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Sep 28Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Everwash Washable Accent Rug, 2'x 3'7", Assorted Colors, $10.98
$1098current price $10.98Options from $10.98 – $16.98Member's Mark Everwash Washable Accent Rug, 2'x 3'7", Assorted Colors
8664.6363 out of 5 Stars. 866 reviews4.6363 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Two Toned Woven Baskets - 3 Pack, $30.98
$3098current price $30.98Member's Mark Two Toned Woven Baskets - 3 Pack
Available for ShippingShippingAzalea Park 36" x 72" Antique Gold Filigree Style Metal Leaner Floor Mirror, $169.00, Was $179.00
Now$16900current price Now $169.00, Was $179.00$179.00$10 offAzalea Park 36" x 72" Antique Gold Filigree Style Metal Leaner Floor Mirror
224.5909 out of 5 Stars. 22 reviews4.5909 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark 3-Tier Standing Wire Basket, $42.85
$4285current price $42.85Member's Mark 3-Tier Standing Wire Basket
3434.7726 out of 5 Stars. 343 reviews4.7726 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Set of 3 Wire Pantry Bin, $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Set of 3 Wire Pantry Bin
494.7959 out of 5 Stars. 49 reviews4.7959 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 3-Tiered Basket Stand, $39.98
$3998current price $39.98Member's Mark 3-Tiered Basket Stand
784.3718 out of 5 Stars. 78 reviews4.3718 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLicensed Characters Adult Halloween Silk Touch Throw Blankets, 60" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Licensed Characters Adult Halloween Silk Touch Throw Blankets, 60" x 70"
1244.5242 out of 5 Stars. 124 reviews4.5242 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSmart Design Set of 18 Clear Refrigerator & Freezer Organization Bins, $39.98
$3998current price $39.98Smart Design Set of 18 Clear Refrigerator & Freezer Organization Bins
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Oversized Cuddle Chair and Storage Ottoman, $499.00
$49900current price $499.00Member's Mark Oversized Cuddle Chair and Storage Ottoman
254.52 out of 5 Stars. 25 reviews4.52 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Member's Mark Decorative Woven Storage Baskets (Set of 4) deliver durable, decorative storage with nesting convenience to help keep shelves and rooms organized.
Decorative Wicker-Look Weave in Mocha or Gray
Each basket features a tapered, rectangular silhouette with a handwoven wicker-pattern design made from 100% polyethylene. Available in a mocha or gray pattern weave, this synthetic basket weave adds natural-looking warmth while working as decor, storage, or both.
Steel Frame Strength with Easy-Carry Handles
A solid steel wire frame with an epoxy powder-coat finish helps each basket hold its shape for everyday use. Cut-out, built-in handles (two per basket) make the baskets easy to lift, carry, and pull from shelves.
- Each basket supports up to 18 lbs. for reliable organizing.
Nesting Shape That Stores Compactly
The tapered design lets the baskets nest inside each other when empty for space-saving storage and easier transport. Each basket measures 13"W x 16.9"D x 9"H, with a tapered base measuring 10.25"W x 14.1"D.
For cabinet and pantry placement, check your shelf depth and clearance so the 16.9" depth and 9" height fit comfortably, and use the tapered base size as a guide for what can sit inside.
Multipurpose Storage Across the Home
Made for flexible, multipurpose use, these woven baskets help keep everyday items contained while maintaining a coordinated look across rooms.
- Pantry and kitchen shelves: Organize potato sacks, rice bags, and onions.
- Living areas and shelves: Use baskets of books to tidy up and add texture to open shelving.
- Around the house: Carry laundry and other household items from room to room using the built-in handles.
- Bathrooms, gyms, and pool houses: The 100% polyethylene water-resistant weave is suited for these areas.
Easy Cleaning
Cleaning is simple: wash with warm water and mild soap.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Frequently Asked Questions
What comes in the Member's Mark Decorative Woven Storage Baskets set?
A set of four tapered, rectangular woven baskets, each with two cut-out handles.
Are all four baskets the same size?
Yes. Each basket measures 13"W x 16.9"D x 9"H.
What materials are these storage baskets made from?
A 100% polyethylene woven exterior over a steel wire frame with an epoxy powder-coat finish.
How much weight can each basket hold?
Each basket is rated to hold up to 18 lbs.
Are the baskets water resistant?
Yes. The weave is 100% polyethylene and is described as water resistant.
Do these baskets nest for storage when not in use?
Yes. The tapered design lets the baskets nest inside each other when empty.
What are the bottom dimensions (to help check shelf or cabinet fit)?
Each basket is tapered; the bottom measures 10.25" wide by 14.1" deep.
What are some common ways to use these baskets around the house?
They’re designed for multipurpose storage, including pantry organizing (potatoes, rice, onions), shelf organization (books), and as a carrying basket for laundry or other items.
How do you clean the Member's Mark woven storage baskets?
Wash with warm water and mild soap.
What colors/patterns are available?
Mocha or gray pattern weave.
Specifications
- Set Includes: 4 tapered rectangular baskets
- Dimensions (Each): 13"W x 16.9"D x 9"H
- Bottom Dimensions (Each): 10.25"W x 14.1"D
- Weight Capacity (Each): 18 lbs.
- Weave Material: 100% polyethylene
- Weave Construction: Handwoven wicker pattern
- Water-Resistant Weave: Yes
- Frame Material: Steel wire
- Frame Finish: Epoxy powder-coat
- Handle Type: Built-in cut-out handles (2 per basket)
- Nesting Design: Tapered design for easy nesting and storage
- Care Instructions: Clean with mild soap and warm water
- Color/Pattern Options: Mocha or gray pattern weave
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 227 reviews
Verified Purchase
Great value for quality storage.
I bought some of these years ago and they’ve held up very well. They are great storage baskets for many things. I ordered 12 more baskets seem to be the same quality.
Verified Purchase
Beautiful and affordable! Perfect way to organize.
Absolutely love these baskets! And for the price you can't beat it. Great quality. We recently updated our utility room and this is what we used for snacks and food.
Verified Purchase
Perfect Wicker Baskets!
Best baskets for my application! They are the perfect size for my upper closet shelf and they are strong. I would highly recommend these and the price was very affordable.
Items you may like
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
Sponsored$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434404.8217 out of 5 Stars. 43440 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Heavy Duty 18-Gallon Kitchen & Compactor Trash Bags, 50 ct., $11.48, $0.23/ea
$1148current price $11.48$0.23/eaMember's Mark Heavy Duty 18-Gallon Kitchen & Compactor Trash Bags, 50 ct.
11804.8127 out of 5 Stars. 1180 reviews4.8127 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets), $38.98, Was $40.96
Now$3898current price Now $38.98, Was $40.96$40.96From $38.98$1.98 offMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
52254.6482 out of 5 Stars. 5225 reviews4.6482 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk., $12.84, $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
115904.7058 out of 5 Stars. 11590 reviews4.7058 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb., $20.98, Was $22.98, $0.05/oz
Now$2098current price Now $20.98, Was $22.98$22.98$0.05/oz$2 offMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb.
77844.7716 out of 5 Stars. 7784 reviews4.7716 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69374.7108 out of 5 Stars. 6937 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery