Member's Mark Bone In Pork Boston Butt, Vacuum Pack, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- Whole bone-in pork shoulder
- Packaged in a vacuum pack
- All natural
- Perfect for grilling, smoking, slow-cooking in a crock pot, or roasting in the oven
- Pair with our Member's Mark Steam Table Pan for easy cooking, serving, and cleanup
- 21g protein per serving
Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz., $11.28, $3.76/lb

Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.


Members also considered
Member’s Mark Whole Bone In Pork Loin Back Ribs, Vacuum Pack, priced per pound, $24.36, $3.48/lb
$2436current price $24.36avg. price$3.48/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Bone In Pork Loin Back Ribs, Vacuum Pack, priced per pound
57644.6619 out of 5 Stars. 5764 reviews4.6619 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Whole Boneless Pork Loin, Vacuum Pack, priced per pound, $21.68, $2.48/lb
$2168current price $21.68avg. price$2.48/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Boneless Pork Loin, Vacuum Pack, priced per pound
34594.8086 out of 5 Stars. 3459 reviews4.8086 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Whole Bone-In Pork Spare Ribs, Vacuum Pack, priced per pound, $29.06, $2.98/lb
$2906current price $29.06avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Whole Bone-In Pork Spare Ribs, Vacuum Pack, priced per pound
26884.59 out of 5 Stars. 2688 reviews4.59 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pork Belly, Cryovac, priced per pound, $24.73, $3.97/lb
$2473current price $24.73avg. price$3.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Pork Belly, Cryovac, priced per pound
7984.5652 out of 5 Stars. 798 reviews4.5652 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Country Style Pork Ribs, priced per pound, $23.84, $3.87/lb
$2384current price $23.84avg. price$3.87/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Country Style Pork Ribs, priced per pound
21354.5611 out of 5 Stars. 2135 reviews4.5611 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Bone-In Pork Shoulder Blade Steaks, Tray, priced per pound, $20.28, $3.87/lb
$2028current price $20.28avg. price$3.87/lbFinal cost by weightMember’s Mark Bone-In Pork Shoulder Blade Steaks, Tray, priced per pound
17124.6998 out of 5 Stars. 1712 reviews4.6998 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Boneless Center Cut Pork Loin Chops, priced per pound, $9.60, $2.98/lb
$960current price $9.60avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Boneless Center Cut Pork Loin Chops, priced per pound
65604.7195 out of 5 Stars. 6560 reviews4.7195 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound, $15.08, $2.98/lb
$1508current price $15.08avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Whole Tenderloins, Cryovac 4 tenderloins per package, priced per pound
22394.7267 out of 5 Stars. 2239 reviews4.7267 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bone-In Pork Chops, priced per pound, $20.16, $2.52/lb
$2016current price $20.16avg. price$2.52/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone-In Pork Chops, priced per pound
11244.6094 out of 5 Stars. 1124 reviews4.6094 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Delicious and Versatile Pork Boston Butt
Member's Mark Bone In Pork Boston Butt, Vacuum Pack, priced per pound is a popular cut known for its versatility and rich flavor. It's the go-to choice for creating mouthwatering pulled pork, a beloved staple of southern U.S. barbecue. This cut can be used in a myriad of recipes, making it a valuable addition to any kitchen.
Pork butt, despite its name, does not come from anywhere near the rear end of the pig, but quite the opposite. Pork butt comes from the thicker section of the shoulder where there is more fat, called marbling, running through the meat, giving it more juicy flavor.
Cooking Ideas for Pork Butt
Pork butt is a fantastic choice for a variety of cooking methods. It's perfect for grilling, smoking, slow-cooking in a crock pot, or roasting in the oven. For a burst of flavor, rub the pork with your favorite ground spices before cooking. Try slow-cooking it in a crock pot with lime juice and onions for tasty pulled pork carnitas, or smoke it overnight for hot, smoky sandwiches. Roasting the pork butt in the oven with fresh herbs and vegetables also yields a flavorful standalone dish.
Cooking Instructions
1. Preheat your oven to 275°F (135°C).
2. Rinse the pork butt under cold water and pat it dry with paper towels.
3. Rub the pork butt all over with a thin layer of olive oil. This will help the seasoning to stick to the meat.
4. In a small bowl, mix together equal parts salt, pepper, garlic powder, and onion powder.
5. Rub this seasoning mixture all over the pork butt, making sure to cover all sides.
6. Place the pork butt, fat side up, in a roasting pan, steam pan, or Dutch oven.
7. Cover the pan with a lid or with aluminum foil.
8. Roast the pork butt in the preheated oven for about 4-5 hours, or until the internal temperature reaches 190°F (88°C). You can check the temperature by inserting a meat thermometer into the thickest part of the meat, without touching the bone.
9. Once the pork is cooked, remove it from the oven and let it rest for about 30 minutes before carving. This will allow the juices to redistribute throughout the meat, making it more moist and flavorful.
10. After resting, you can carve the pork into slices or shred it with two forks for pulled pork. Enjoy!
Note: Cooking time may vary depending on the size of the pork butt.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
Net Weight: Priced per pound
Ingredients: Pork.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 533 reviews
Verified Purchase
Pulled pork hero
Pat this ting down with your favorite rub and then in the smoker until you get the color you want then wrap in foil and finish it out until it has internal temp of 205. Leave wrapped and allow to rest for 1 hour. The bone will push right out and it will shred making the best pulled pork ever.
Verified Purchase
Great for Pulled Pork at a Fair Price
Cut into large chunks and used a dry rub. Then browned it in a bit of avocado oil. De-glazed, added broth, additional seasoning, Liquid Smoke and pressure cooked. Absolutely delicious pulled pork at a very fair price.
Verified Purchase
A Butt that impresses the cook and consumers.
10 lbs of this meat gave me 5 lbs of pulled pork so tender and succulent that the raves were almost embarrassing. The other 5lbs were transformed into a Cuban pork roast marinated with a traditional mojo. Sliced that puppy thinly and served authentic Cuban sandwiches on homemade Cuban bread. Ham, pork, salami, swiss, and a bread made for a panini. Yum!
Other popular items in Pork
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWhole Boneless Pork Loins, Case, priced per pound, $112.62, $2.34/lb
$11262current price $112.62avg. price$2.34/lbFinal cost by weightWhole Boneless Pork Loins, Case, priced per pound
1164.7241 out of 5 Stars. 116 reviews4.7241 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Boneless Quarter Sliced Ham, priced per pound, $15.18, $4.67/lb
$1518current price $15.18avg. price$4.67/lbFinal cost by weightMember's Mark Uncured Boneless Quarter Sliced Ham, priced per pound
25784.5105 out of 5 Stars. 2578 reviews4.5105 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk., $22.78, Was $33.48, $0.76/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30024.7685 out of 5 Stars. 3002 reviews4.7685 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless Uncured Carver Ham, Priced Per Pound, $10.84, $2.97/lb
$1084current price $10.84avg. price$2.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless Uncured Carver Ham, Priced Per Pound
3114.5 out of 5 Stars. 311 reviews4.5 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Baby Back Ribs, $16.98, $16.98/ea
$1698current price $16.98$16.98/eaMember's Mark Rotisserie Baby Back Ribs
1313.4504 out of 5 Stars. 131 reviews3.4504 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPork Belly, Tray, priced per pound, $14.89, $4.47/lb
$1489current price $14.89avg. price$4.47/lbFinal cost by weightPork Belly, Tray, priced per pound
5194.5337 out of 5 Stars. 519 reviews4.5337 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242633.8119 out of 5 Stars. 24263 reviews3.8119 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245384.8632 out of 5 Stars. 24538 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314354.4705 out of 5 Stars. 31435 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct., $6.68, $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120004.8319 out of 5 Stars. 12000 reviews4.8319 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPork Loin Back Ribs, Case, priced per pound, $180.86, $3.34/lb
$18086current price $180.86avg. price$3.34/lbFinal cost by weightPork Loin Back Ribs, Case, priced per pound
744.4189 out of 5 Stars. 74 reviews4.4189 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySugardale Hickory Smoked Ham Steak, Priced Per Pound, $23.66, $3.38/lb
$2366current price $23.66avg. price$3.38/lbFinal cost by weightSugardale Hickory Smoked Ham Steak, Priced Per Pound
93.7 out of 5 Stars. 9 reviews3.7 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping