Member's Mark 5-qt. Plastic Disposable Bowl & Lid Set 4 pk.
Shipping

Highlights
- Convenient and versatile 5-qt. disposable bowls with lids
- Made from durable BPA-free plastic material for reliable use
- Pack includes four bowls, perfect for family-style meals and parties
- Airtight lids ensure food freshness and prevent spills or leaks
- Disposable design for effortless cleanup, saving time and effort
Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct. $13.98 $0.19/ea

Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct.


Members also considered
Member's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct. $20.78 $1.73/ea
$2078current price $20.78$1.73/eaMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
22734.7576 out of 5 Stars. 2273 reviews4.7576 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct. $14.48 $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk. $10.78 $1.08/ea
$1078current price $10.78$1.08/eaMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.
6194.7625 out of 5 Stars. 619 reviews4.7625 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct. $13.87 $0.58/ea
$1387current price $13.87$0.58/eaMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct.
16374.5761 out of 5 Stars. 1637 reviews4.5761 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Hospitality Bath Towels, 8-Pack, White $34.48 $4.31/ea
$3448current price $34.48$4.31/eaMember's Mark Commercial Hospitality Bath Towels, 8-Pack, White
10324.4981 out of 5 Stars. 1032 reviews4.4981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Commercial Hospitality Washcloths, White, 24-Pack $17.98 $0.75/ea
$1798current price $17.98$0.75/eaMember's Mark Commercial Hospitality Washcloths, White, 24-Pack
8154.6331 out of 5 Stars. 815 reviews4.6331 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Half Size (100 ct.) $42.24 $0.42/ea
$4224current price $42.24$0.42/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Half Size (100 ct.)
6624.7991 out of 5 Stars. 662 reviews4.7991 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct. $11.84 $1.97/ea
$1184current price $11.84$1.97/eaReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.
3294.6322 out of 5 Stars. 329 reviews4.6322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk. $7.97 $3.98/ea
$797current price $7.97$3.98/eaMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
4494.7216 out of 5 Stars. 449 reviews4.7216 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct. $60.98 $1.22/ea
$6098current price $60.98$1.22/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
3534.8272 out of 5 Stars. 353 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.) $5.98 $0.17/ea
$598current price $5.98$0.17/eaMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.)
4384.5776 out of 5 Stars. 438 reviews4.5776 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 2-Piece Aluminum Sheet Pans $15.97 $7.99/ea
$1597current price $15.97$7.99/eaOptions from $15.97 – $17.32Member's Mark 2-Piece Aluminum Sheet Pans
10134.7907 out of 5 Stars. 1013 reviews4.7907 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavy Duty Utility Tongs 2 pk. $4.97 $2.48/ea
$497current price $4.97$2.48/eaMember's Mark Heavy Duty Utility Tongs 2 pk.
3104.5548 out of 5 Stars. 310 reviews4.5548 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk. $5.88 $1.96/ea
$588current price $5.88$1.96/eaMember's Mark Stainless Steel Kitchen Spoons 3 pk.
2364.7585 out of 5 Stars. 236 reviews4.7585 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Extra-Large Commercial Cutting Board, 15" x 20" $8.98
$898current price $8.98Member's Mark Extra-Large Commercial Cutting Board, 15" x 20"
5844.7671 out of 5 Stars. 584 reviews4.7671 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Whether you're heading to a cookout or catering event, Member's Mark™ 5-qt. Plastic Bowl and Lid Set makes it easier to pack food so it stays fresh and ready to eat. These bowls are perfect for both commercial and home party use. The set contains four black bowls with clear lids, perfectly sized for serving or catering needs.
Perfectly Sized for Serving and Catering
Member's Mark 5-qt. plastic bowls are ideal for high-volume catered events, home parties, family reunions, tailgating, or anywhere there is a need for storing or transporting favorite foods and snacks. The durable plastic bowls are perfect indoors and out and take the worry out of using fragile glass bowls. A great value, they are ideal for stocking up for your next big gathering or cooking endeavor and are only available at Sam's Club.
Made From Recyclable Materials for Long-Lasting Use
Made from recyclable PET material, the bowls can also be easily cleaned and reused as needed. The bowls are dishwasher safe (top rack only) but for best results, hand washing is best. If you're handing out leftovers, it's a convenient container to give to friends or customers. Or just toss after use for the easiest clean-up imaginable.
Keep Leftovers Fresh Longer
Each bowl features a glossy black finish that brings elegance to a buffet table and an easy-fitting clear lid that provides visibility while sealing the contents and helping them stay fresh and crisp.
Specifications
- 4 - 160 fl. oz. bowls with lids
- Dimensions: 12.2" Dia x 6.8"H
- Black body
- Clear lid
- Reusable and recyclable
- Perfect for cold food
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 73 reviews
Verified Purchase
Durable and affordable
We purchased several packs of these bowls for a family-style meal for our daughter’s wedding. They were perfect for serving the salads. They’re affordable enough that we didn’t feel horrible about not keeping them after the wedding (sending leftovers off with some of the guests) but also durable enough to reuse.
Verified Purchase
Sturdy
Perfect size for a large salad.
Verified Purchase
Perfect size for 15-20 guest for drop-off catering
It’s well made great for smaller catering groups
Items you may like
Chinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct. $14.58 $0.21/ea
Sponsored$1458current price $14.58$0.21/eaChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct.
86734.6782 out of 5 Stars. 8673 reviews4.6782 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct. $16.58 $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165524.7943 out of 5 Stars. 16552 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk. $12.84 $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
116024.7058 out of 5 Stars. 11602 reviews4.7058 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59514.8189 out of 5 Stars. 5951 reviews4.8189 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct.
52454.7929 out of 5 Stars. 5245 reviews4.7929 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743234.6652 out of 5 Stars. 74323 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHefty Supreme Foam Charola Trays, 6.5" x 8.625" 200 ct. $11.78 $0.06/ea
$1178current price $11.78$0.06/eaHefty Supreme Foam Charola Trays, 6.5" x 8.625" 200 ct.
7874.8005 out of 5 Stars. 787 reviews4.8005 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
Members-only priceDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
11344.5692 out of 5 Stars. 1134 reviews4.5692 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Translucent Plastic Portion Cups 1 fl. oz., 2,500 ct. $38.48 $0.02/ea
$3848current price $38.48$0.02/eaMember's Mark Translucent Plastic Portion Cups 1 fl. oz., 2,500 ct.
1774.6271 out of 5 Stars. 177 reviews4.6271 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color $10.48 $0.12/ea
$1048current price $10.48$0.12/eaArtstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
704.7429 out of 5 Stars. 70 reviews4.7429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color $10.48 $0.21/ea
$1048current price $10.48$0.21/eaArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
95 out of 5 Stars. 9 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping