Member's Mark Ocean Fun Kids Paper Plates, 8.5", 100 ct.
Shipping

Highlights
- Each package contains 100 paper plates
- Microwavable- recommneded for reheating food only, follow microwave manufacturer's guidelines, use caution when handling after heating
- Kids everyday paper plates are cut-resistant and soak-proof for convenience and durability
- Disposable paper plates are perfect for kids' parties and everyday living
- Commercially compostable with sustainable forestry initiative 100% certified sourcing
- Pair them with our Member's Mark 1-ply Everyday Napkins for all of your fun filled events
Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct. $13.98 $0.19/ea

Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct.


Members also considered
Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct. $19.98 $0.11/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.11/eaFrom $19.98Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct.
106304.8478 out of 5 Stars. 10630 reviews4.8478 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct.
484.7292 out of 5 Stars. 48 reviews4.7292 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct.
21124.8608 out of 5 Stars. 2112 reviews4.8608 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct.
894.8427 out of 5 Stars. 89 reviews4.8427 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Mahjong Dessert Paper Plates, 7 in., 85 ct. $8.98 $0.11/ea
$898current price $8.98$0.11/eaArtstyle Mahjong Dessert Paper Plates, 7 in., 85 ct.
304.4667 out of 5 Stars. 30 reviews4.4667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278494.8294 out of 5 Stars. 27849 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct. $16.98 $0.05/ea
$1698current price $16.98$0.05/eaMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct.
76354.8246 out of 5 Stars. 7635 reviews4.8246 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArtstyle Birthday Paper Plates and Napkins Kit, 285 ct. $19.48 $0.07/ea
$1948current price $19.48$0.07/eaArtstyle Birthday Paper Plates and Napkins Kit, 285 ct.
255 out of 5 Stars. 25 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color $10.48 $0.12/ea
$1048current price $10.48$0.12/eaArtstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
704.7429 out of 5 Stars. 70 reviews4.7429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color $10.48 $0.21/ea
$1048current price $10.48$0.21/eaArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
95 out of 5 Stars. 9 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color $19.48 $0.07/ea
$1948current price $19.48$0.07/eaArtstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color
504.54 out of 5 Stars. 50 reviews4.54 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Quality Performance
Dive into mealtime fun with these Member’s Mark Kids’ 8.5-inch Ocean Fun Paper Plates. Made of cut-resistant paperboard, these ocean-themed family paper plates are BPI commercially compostable and sold in packs of 100, measure a generous 8.5 inches by 8.5 inches, and are even microwavable* for reheating your leftovers.
Charming Design
These under-the-sea party paper plates feature a kid-friendly design with playful sharks, a jellyfish, an octopus, a crab, a sea turtle, and colorful underwater details kids will love. The vibrant red striped border and cheerful sea creature band design create the perfect setting for weeknight dinners and weekday meals, birthday parties, pool parties, summer celebrations, beach-themed events, and classroom snacks. Made from sturdy, high-quality paper, it’s both stylish and practical for serving fruit, veggies, snacks, pizza, burgers, sandwiches, cake, and party treats. Easy to dispose of after use, these disposable paper plates help make cleanup quick and convenient for hosts and busy parents. Make sure to also stock up for your fun times with our Member's Mark 1-ply Everyday Napkins , great for any fun filled event!
Kids Plate for Everyday Living and Hosting
Great for indoor and outdoor meals, these lightweight and sturdy party plates are perfect for birthdays, shark-themed or ocean-themed parties, summer gatherings, and even as a fun everyday option for quick family meals. These disposable kids' plates combine everyday convenience, style, and reliable performance for memorable entertaining.
* Recommended for reheating food only, follow microwave manufacturer's guidelines, use caution when handling after heating
Specifications
| Key Specifications | |
| Quantity | 100 count |
| Material | Performa Paperboard |
| Color/Style | Ocean Fun design with colorful sea creatures and instruments |
| Features | Generous size and sturdy design |
| Microwavable | Yes |
| Recyclable | No |
| Compostable | Comercially Compostable |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 26 reviews
The plates are heavy duty and durable!
Our family absolutely love these Member's Mark plates. The 8 inch size is the perfect size for a light meal and for our young grandchildren. The plates are heavy duty and very durable. Buttery grilled cheese sandwiches did not seap through the bottom of the plates. The colorful and whimsical design of the plates is an added bonus.
Perfect sized sturdy fun plates!
These plates are the cutest ever! The color is vibrant and fun. I love them (even as an adult) I think they are the perfect size for lunch, snacks, or a smaller dinner. They hold up extremely well and are not flimsy. I could pile a lot of food on them and feel confident they wouldn't fold. Great for parties or just to bring a smile to anyone's face.
My family loved these fun and sturdy plates
My kids loved the whimsical and fun pattern on these plates and I loved how surprisingly sturdy they were. These plates were thick and did not leak. We used them to make everyday mealtimes more fun and and even used them for a birthday party. The number of plates per pack is also a great value.
Items you may like
Chinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct. $18.68 $0.08/ea
Sponsored$1868current price $18.68$0.08/eaChinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct.
72374.5602 out of 5 Stars. 7237 reviews4.5602 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct. $16.58 $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165554.7943 out of 5 Stars. 16555 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme 3-Compartment Foam Plates, 10 1/4", 200 ct. $19.98 $0.10/ea
$1998current price $19.98$0.10/eaHefty Supreme 3-Compartment Foam Plates, 10 1/4", 200 ct.
33394.7341 out of 5 Stars. 3339 reviews4.7341 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct. $21.68 $0.13/ea
Sponsored$2168current price $21.68$0.13/eaChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct.
89304.6684 out of 5 Stars. 8930 reviews4.6684 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434504.8218 out of 5 Stars. 43450 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHefty Supreme Foam Disposable Snack Plates, 6", 320 ct. $12.48 $0.04/ea
$1248current price $12.48$0.04/eaHefty Supreme Foam Disposable Snack Plates, 6", 320 ct.
15734.7095 out of 5 Stars. 1573 reviews4.7095 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Supreme Foam Charola Trays, 6.5" x 8.625" 200 ct. $11.78 $0.06/ea
$1178current price $11.78$0.06/eaHefty Supreme Foam Charola Trays, 6.5" x 8.625" 200 ct.
7874.8005 out of 5 Stars. 787 reviews4.8005 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Oval Platters, 12.5" x 10", 100 ct. $16.68 $0.17/ea
$1668current price $16.68$0.17/eaHefty Supreme Foam Oval Platters, 12.5" x 10", 100 ct.
5944.83 out of 5 Stars. 594 reviews4.83 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Classic Dessert Plates, 6.75", 300 ct. $16.58 $0.06/ea
$1658current price $16.58$0.06/eaChinet Classic Dessert Plates, 6.75", 300 ct.
29664.8739 out of 5 Stars. 2966 reviews4.8739 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct. $23.28 $0.14/ea
$2328current price $23.28$0.14/eaChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct.
39624.8788 out of 5 Stars. 3962 reviews4.8788 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Crystal Clear Plastic Dinner Plate, 10" 100 ct. $34.98 $0.35/ea
$3498current price $34.98$0.35/eaChinet Crystal Clear Plastic Dinner Plate, 10" 100 ct.
14374.8546 out of 5 Stars. 1437 reviews4.8546 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping