Medline Sit & Stand Easily Toileting Kit for Caregivers
Shipping

Highlights
- Improves safety - Kit Contains toilet riser that makes it easier to sit on or stand from toilet while LED light makes it easier to see during the night
- Great for Nighttime Use - Motion-activated light adds extra illumination to dark bathrooms and has 16 colors to choose from
- Secure, Comfortable Support - Toilet riser has padded arms for added comfort and supports up to 400 lb.
- Locks in Place - Toilet seat riser locks in place for stability and safety without additional assembly


Members also considered
Member’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct. $14.78 Was $14.98 $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19264.8281 out of 5 Stars. 1926 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct. $9.98 $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23094.8523 out of 5 Stars. 2309 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct. $10.98 $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk. $6.98 $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk. $21.12 $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49854.8694 out of 5 Stars. 4985 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct. $12.98 $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11624.7823 out of 5 Stars. 1162 reviews4.7823 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.) $24.46 $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13764.8416 out of 5 Stars. 1376 reviews4.8416 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk. $9.16 $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24014.8209 out of 5 Stars. 2401 reviews4.8209 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct. $15.67 $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct. $17.98 $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32644.7331 out of 5 Stars. 3264 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct. $12.47 $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10804.7611 out of 5 Stars. 1080 reviews4.7611 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct. $39.98 $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41784.7958 out of 5 Stars. 4178 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct. $13.86 $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17424.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Women's Multivitamins Gummy Vitamins, 220 ct. $13.38 $0.06/ea
$1338current price $13.38$0.06/eaVitafusion Women's Multivitamins Gummy Vitamins, 220 ct.
45754.616 out of 5 Stars. 4575 reviews4.616 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Enhance Toileting Comfort with Medline Sit & Stand Easily Kit
The Medline Sit & Stand Easily Kit is designed to provide essential bath safety and comfort for seniors, individuals with disabilities, and post-surgery patients. This kit includes two practical items: a 5-inch toilet seat riser and an LED safety light, ensuring a safer and more convenient toileting experience.
Secure and Easy-to-Use Toilet Seat Riser
The 5-inch toilet seat riser locks securely in place without requiring additional assembly, making it simple to install. Its contoured surface is designed for easy cleaning and fits most standard toilet seats, offering both functionality and convenience.
LED Safety Light for Added Visibility
The included LED safety light clips effortlessly to the rim of the toilet bowl, providing enhanced visibility during nighttime use. This thoughtful addition ensures safety and ease of use in low-light conditions.
Specifications
Use Instructions Raised toilet seat supports up to 400 lbs
Pack Size and Unit of Measure Kit contains toilet seat riser and LED night light
Toilet night light has 16 different colors
FSA/HSA Eligible: FSA/HSA Eligible
Indications
Health Concern
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 21 reviews
Verified Purchase
Toilet riser seat
[This review was collected as part of a promotion.] Very helpful item as I'm disabled and have a hard time getting to my feet after using the toilet
Verified Purchase
just what we needed
[This review was collected as part of a promotion.] Great to have for family member who needa extra height and stability when they visit us.
Verified Purchase
Great seat
[This review was collected as part of a promotion.] This works so well for my boyfriend that needs this to help him with getting up after his stroke and I don't mind using it either instead of taking it on and off ..
Other popular items in Comfort, Care, & Mobility
KT Tape PRO Black, 20 ct., 2 pk. $29.98
Sponsored$2998current price $29.98KT Tape PRO Black, 20 ct., 2 pk.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126544.5105 out of 5 Stars. 12654 reviews4.5105 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Women, Choose Size $35.68 $0.42/ea
$3568current price $35.68$0.42/eaMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Women, Choose Size
55914.6053 out of 5 Stars. 5591 reviews4.6053 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingThermacare Back Pain Relief Therapy Heatwraps, L-XL, 10 pack $27.98
Sponsored$2798current price $27.98Thermacare Back Pain Relief Therapy Heatwraps, L-XL, 10 pack
1514.596 out of 5 Stars. 151 reviews4.596 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPoise Daily Incontinence Panty Liners, 2 Drop Very Light, 132 ct.
Members-only price$1 offPoise Daily Incontinence Panty Liners, 2 Drop Very Light, 132 ct.
67094.7144 out of 5 Stars. 6709 reviews4.7144 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Total Protection Unisex Briefs, Choose Size $25.38 $0.53/ea
$2538current price $25.38$0.53/eaOptions from $25.38 – $35.98Member's Mark Total Protection Unisex Briefs, Choose Size
12304.2821 out of 5 Stars. 1230 reviews4.2821 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlways Discreet Incontinence Pads, Heavy Long, 117 ct.
Members-only priceAlways Discreet Incontinence Pads, Heavy Long, 117 ct.
13004.5423 out of 5 Stars. 1300 reviews4.5423 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBayer Chewable Aspirin Regimen Low Dose Pain Reliever Tablets, 81mg, Orange, 252 ct. $9.71 $0.04/ea
$971current price $9.71$0.04/eaFrom $9.71Bayer Chewable Aspirin Regimen Low Dose Pain Reliever Tablets, 81mg, Orange, 252 ct.
194.8421 out of 5 Stars. 19 reviews4.8421 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60354.0944 out of 5 Stars. 6035 reviews4.0944 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939634.8417 out of 5 Stars. 193963 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping