Medline Toilet Safety Rail, Adjustable Height 26" to 31", 300 lb Capacity
Shipping

Highlights
- Medline raised toilet safety rail supports up to 300 lbs for stability and safety
- Easy-to-clean aluminum frame mounts securely onto bowl with bracket adjustable from 18" to 24"
- Adjustable height from 26" to 31" in 1 inch for a comfortable fit for patients and to accomadate raised toilet seats
Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct., $18.98, $0.06/ea

Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct.


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420294.707 out of 5 Stars. 42029 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct., $14.78, Was $14.98, $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19254.8281 out of 5 Stars. 1925 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23084.8523 out of 5 Stars. 2308 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
SponsoredMembers-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216634.6455 out of 5 Stars. 21663 reviews4.6455 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk., $6.98, $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49834.8694 out of 5 Stars. 4983 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct., $12.98, $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.), $24.46, $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13734.842 out of 5 Stars. 1373 reviews4.842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24014.8209 out of 5 Stars. 2401 reviews4.8209 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct., $17.98, $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32634.7331 out of 5 Stars. 3263 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct., $12.47, $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10794.7618 out of 5 Stars. 1079 reviews4.7618 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct., $14.98, $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct., $39.98, $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41774.7958 out of 5 Stars. 4177 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct., $13.86, $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17424.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Adjustable Toilet Safety Rail for Added Stability and Independence
The Medline Guardian Toilet Safety Rail is a versatile and dependable bathroom support solution designed to enhance safety, stability, and independence for individuals with limited mobility. Engineered to fit both standard and elevated toilet seats, this safety rail features an adjustable height range from 26 to 31 inches, making it well suited for medical patients in hospitals, nursing homes, and home care environments. Constructed with a durable, easy-to-clean aluminum frame, the rail securely mounts to the toilet bowl using an adjustable bracket that fits widths from 18 to 24 inches and supports up to 300 pounds for dependable strength and peace of mind.
Sturdy and Reliable
The adjustable width between armrests, ranging from 8 to 24 inches, allows for a customized and comfortable fit for users of varying sizes and needs. Despite its sturdy build, the Medline Guardian Toilet Safety Rail maintains a compact footprint with a space-saving design that works well in bathrooms of all sizes. For added convenience, the rail folds easily for transport or storage, making it an ideal choice for both healthcare facilities and home use.
Specifications
- Use Instructions: 300 lb weight capacity
- Adjustable height 26" to 31" in 1 inch increments
- Safety rail for seniors and elderly fits most standard toilets, does not fit elongated toilets
- Purchase Includes: One Toilet Safety Rail
- FSA/HSA Eligible: Yes
Member ratings & reviews
Other popular items in Over-the-Counter Medication
Culturelle Digestive Daily Probiotics Capsules, 80 ct., $29.98, $0.37/ea
Sponsored$2998current price $29.98$0.37/eaCulturelle Digestive Daily Probiotics Capsules, 80 ct.
23014.7701 out of 5 Stars. 2301 reviews4.7701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct., $19.98, $0.07/ea
$1998current price $19.98$0.07/eaOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct.
14614.7235 out of 5 Stars. 1461 reviews4.7235 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct., $34.98, $0.16/ea
$3498current price $34.98$0.16/eaMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct.
10234.4555 out of 5 Stars. 1023 reviews4.4555 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPhysician's Choice 60 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
SponsoredMembers-only pricePhysician's Choice 60 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
11024.7586 out of 5 Stars. 1102 reviews4.7586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBenadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk., $17.48
$1748current price $17.48Benadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk.
5274.7002 out of 5 Stars. 527 reviews4.7002 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk., $14.98, $3.75/ea
$1498current price $14.98$3.75/eaVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk.
1234.7317 out of 5 Stars. 123 reviews4.7317 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct., $11.98
$1198current price $11.98Member's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct.
8814.8138 out of 5 Stars. 881 reviews4.8138 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct., $14.98, $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct.
5794.4819 out of 5 Stars. 579 reviews4.4819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPepcid Complete Acid Reducer + Antacid Chewable Tablets, Berry, 100 ct., $29.98, $0.30/ea
$2998current price $29.98$0.30/eaPepcid Complete Acid Reducer + Antacid Chewable Tablets, Berry, 100 ct.
28724.8026 out of 5 Stars. 2872 reviews4.8026 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEmergen-C Vitamin C 1000mg Powder with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 ct.
Members-only price$0.8 offEmergen-C Vitamin C 1000mg Powder with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 ct.
18414.8267 out of 5 Stars. 1841 reviews4.8267 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZzzQuil Nighttime Sleep-Aid Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk., $18.48, $0.51/foz
$1848current price $18.48$0.51/fozZzzQuil Nighttime Sleep-Aid Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk.
19114.6 out of 5 Stars. 1911 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAfrin No-Drip Severe Congestion Nasal Spray 20 ml./pk., 3 pk., $15.98, Was $16.48, $5.33/ea
Now$1598current price Now $15.98, Was $16.48$16.48$5.33/ea$0.5 offAfrin No-Drip Severe Congestion Nasal Spray 20 ml./pk., 3 pk.
8634.7578 out of 5 Stars. 863 reviews4.7578 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingXyzal 24-Hour Allergy Relief Tablets, 110 ct., $35.48, Was $37.98, $0.32/ea
Now$3548current price Now $35.48, Was $37.98$37.98$0.32/ea$2.5 offXyzal 24-Hour Allergy Relief Tablets, 110 ct.
124754.58 out of 5 Stars. 12475 reviews4.58 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAirborne Vitamin C Immune Support Gummies, 750 mg, 75 ct., $16.98, $0.23/ea
$1698current price $16.98$0.23/eaAirborne Vitamin C Immune Support Gummies, 750 mg, 75 ct.
13734.6723 out of 5 Stars. 1373 reviews4.6723 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArm & Hammer Simply Saline Nasal Relief, 4.5 oz., 3 pk., $14.98, $1.17/foz
$1498current price $14.98$1.17/fozArm & Hammer Simply Saline Nasal Relief, 4.5 oz., 3 pk.
33204.6889 out of 5 Stars. 3320 reviews4.6889 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping