Marathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk
Curbside Pickup

Highlights
- Includes 16 individually wrapped packs of 250 multifold paper towels, totaling 4000 towels
- Each box contains 2,402 sq. ft. of premium multifold paper towels
- SFI certified and contains at least 40% recycled fiber
- One-at-a-time dispensing helps reduce disposable napkin waste
- Works best with Marathon Folded Towel Dispenser and other folded towel dispensers
Scott Shop Towels Original, Pop-Up Dispenser Box 200 Sheets/Box, $13.88, $0.07/ea

Scott Shop Towels Original, Pop-Up Dispenser Box 200 Sheets/Box


Members also considered
Marathon Centerpull Premium 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 300 sheets/roll, $38.88, Was $40.98, $0.03/sft
Instant Savings
SponsoredNow$3888current price Now $38.88, Was $40.98$40.98$0.03/sft$2.10 offEnds Nov 18Marathon Centerpull Premium 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 300 sheets/roll
9454.546 out of 5 Stars. 945 reviews4.546 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Singlefold 1-Ply Natural Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk., $36.48, $0.01/sft
$3648current price $36.48$0.01/sftMarathon Singlefold 1-Ply Natural Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk.
2674.7079 out of 5 Stars. 267 reviews4.7079 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPOM Individually Wrapped 2-Ply Paper Towels 30 rolls, 110 sheets/roll, $35.98, $0.02/sft
Sponsored$3598current price $35.98$0.02/sftPOM Individually Wrapped 2-Ply Paper Towels 30 rolls, 110 sheets/roll
50324.1119 out of 5 Stars. 5032 reviews4.1119 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll, $26.48, $0.02/sft
$2648current price $26.48$0.02/sftMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll
88374.7414 out of 5 Stars. 8837 reviews4.7414 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk., $12.84, $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
115904.7058 out of 5 Stars. 11590 reviews4.7058 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Automated Hardwound Paper Towel Dispenser, Black, $47.46, $47.46/ea
$4746current price $47.46$47.46/eaMarathon Automated Hardwound Paper Towel Dispenser, Black
2404.6333 out of 5 Stars. 240 reviews4.6333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMarathon Embossed 1-Ply White Beverage Napkins, 6 pk., 3000 ct., $17.78, $0.01/ea
$1778current price $17.78$0.01/eaMarathon Embossed 1-Ply White Beverage Napkins, 6 pk., 3000 ct.
3044.2434 out of 5 Stars. 304 reviews4.2434 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Versatile Compatibility for Various Dispensers
Marathon multifold paper towels are crafted to fit a wide range of paper towel dispensers, making them ideal for restrooms, offices, restaurants, and healthcare spaces. These towels are soft, strong, and absorbent, ensuring effective hand drying while minimizing waste.
Commercial-Grade Bulk Packaging
Each case includes 16 packs of 250 towels, totaling 4,000 paper towels. Designed for high-traffic areas, these folded towels are stackable for open trays or compatible with most wall-mounted dispensers, offering flexibility and convenience.
Sustainable and Certified Materials
Marathon paper towels are made with at least 40% recycled fiber and meet Sustainable Forestry Initiative (SFI) certification standards. Their eco-friendly design can contribute to earning LEED credits, supporting sustainability goals.
Premium Design at a Cost-Effective Price
Featuring an upscale embossed design, Marathon paper towels provide a professional appearance suitable for office restrooms and commercial kitchens. Their reliable performance and cost-effective pricing make them a smart choice for businesses.
Specifications
| Key Specifications | |
| Quantity | 16 Individually Wrapped Packs |
| Sheets Per Pack | 250 Multifold Paper Towels/Pack |
| Total Paper Towels | 4000 |
| Single Sheet Dimensions | 9.2" x 9.4" |
| Ply | 1-Ply |
| Septic Safe | No |
| Product Features | Works best with Marathon Folded Towel Dispenser, as well as other folded towel dispensers |
| Sustainability Certifications | SFI certified; contains at least 40% recycled fiber |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 575 reviews
Verified Purchase
Easier & More Sanitary Than Cloth Towels
Always use these in the kitchens and bathrooms for better sanitation without needing wash cloth towels, using water, detergent and softener. These heavy duty paper towels are more economical than the cost of washing cloth towels.
Verified Purchase
Strong and good for drying hands or cleaning
I use them for spills and cleaning and washing and drying hands..there not as absorbing as regular papper towels but they work for other things so u can save ur other paper towels for their specific needs ..
Verified Purchase
Angie V
This is not my first time buying this item. I decided to get this item again not only for the quality, but for the amount I paid for it. It is a great price and plus the amount you receive.
Other popular items in Paper Towels & Napkins
DUDE WIPES XL Flushable Wipes, Fragrance Free, 8 ct., 400 wipes, $19.56, $0.14/sft
Sponsored$1956current price $19.56$0.14/sftFrom $19.56DUDE WIPES XL Flushable Wipes, Fragrance Free, 8 ct., 400 wipes
22314.5397 out of 5 Stars. 2231 reviews4.5397 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArtstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color, $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaArtstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color
384.8684 out of 5 Stars. 38 reviews4.8684 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk., $11.18, $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
69854.8052 out of 5 Stars. 6985 reviews4.8052 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls, $22.64, $0.05/sft
Sponsored$2264current price $22.64$0.05/sftScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls
2014.806 out of 5 Stars. 201 reviews4.806 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon 1/8 Fold 2-Ply White Dinner Napkin, 12 pks., 100 napkins/pk., $24.64, $0.02/ea
$2464current price $24.64$0.02/eaMarathon 1/8 Fold 2-Ply White Dinner Napkin, 12 pks., 100 napkins/pk.
10854.7871 out of 5 Stars. 1085 reviews4.7871 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk., $12.64, $0.04/ea
$1264current price $12.64$0.04/eaMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk.
11464.7068 out of 5 Stars. 1146 reviews4.7068 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct., $19.98, Was $20.98, $0.22/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.22/ea$1 offMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct.
4094.8362 out of 5 Stars. 409 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423584.8562 out of 5 Stars. 42358 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk., $15.98, $5.33/ea
$1598current price $15.98$5.33/eaLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
146694.8592 out of 5 Stars. 14669 reviews4.8592 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278194.8295 out of 5 Stars. 27819 reviews4.8295 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box, $14.98, $0.01/ea
$1498current price $14.98$0.01/eaMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box
191854.7365 out of 5 Stars. 19185 reviews4.7365 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box, $17.94, $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131084.676 out of 5 Stars. 13108 reviews4.676 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Ultra Soft Facial Tissues, 12 boxes, 72 tissues/box, $18.18, $0.02/ea
$1818current price $18.18$0.02/eaFrom $18.18Kleenex Ultra Soft Facial Tissues, 12 boxes, 72 tissues/box
77994.7098 out of 5 Stars. 7799 reviews4.7098 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes, $14.28, $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126404.5104 out of 5 Stars. 12640 reviews4.5104 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping