Kraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct.
Curbside Pickup

Highlights
- Perfectly melty, Kraft Singles feature the classic American cheese taste and irresistible melt everyone loves
- Simply irresistible, Kraft Singles contain 50 calories per serving
- America's Favorite SQUARE is made with no artificial preservatives or flavors
- Irrefutably delicious, our Kraft Singles are always made with real dairy
- Take your foods to the next level by stacking Kraft Singles on your favorite sandwich, grilled cheese, burger, Philly cheesesteak and more
- Our Kraft Singles American Slices are perfect for adding ooey, gooey melted goodness on all your favorite foods, like ramen, fries and more
El Viajero Panela Basket Cheese 3 lbs. $11.67 $3.89/lb

El Viajero Panela Basket Cheese 3 lbs.


Members also considered
Chobani Nonfat Greek Yogurt Fruit On The Bottom Variety Pack, 5.3 oz., 16 ct. $12.87 Was $13.87 $0.80/ea
SponsoredNow$1287current price Now $12.87, Was $13.87$13.87$0.80/ea$1 offChobani Nonfat Greek Yogurt Fruit On The Bottom Variety Pack, 5.3 oz., 16 ct.
47554.6761 out of 5 Stars. 4755 reviews4.6761 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69484.711 out of 5 Stars. 6948 reviews4.711 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct. $9.47 $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChobani 20G Protein Low Fat Greek Yogurt Cups Variety Pack, 6.7 oz., 16 ct. $18.78 Was $19.78 $1.17/ea
SponsoredNow$1878current price Now $18.78, Was $19.78$19.78$1.17/ea$1 offChobani 20G Protein Low Fat Greek Yogurt Cups Variety Pack, 6.7 oz., 16 ct.
9144.1236 out of 5 Stars. 914 reviews4.1236 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz. $5.54 $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73844.8634 out of 5 Stars. 7384 reviews4.8634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98074.6891 out of 5 Stars. 9807 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPhiladelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk. $6.28 Was $7.28 $1.57/ea
Instant Savings
Now$628current price Now $6.28, Was $7.28$7.28$1.57/ea$1 offEnds Dec 31Philadelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk.
186884.8857 out of 5 Stars. 18688 reviews4.8857 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal. $3.42 $0.03/foz
$342current price $3.42$0.03/fozMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal.
108844.6351 out of 5 Stars. 10884 reviews4.6351 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk. $5.98 $0.19/oz
$598current price $5.98$0.19/ozMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk.
31324.7781 out of 5 Stars. 3132 reviews4.7781 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk. $4.84 $0.05/foz
$484current price $4.84$0.05/fozMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.
53304.7471 out of 5 Stars. 5330 reviews4.7471 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk. $8.83 $0.17/oz
$883current price $8.83$0.17/ozPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk.
54044.6366 out of 5 Stars. 5404 reviews4.6366 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct. $8.44 $0.47/ea
$844current price $8.44$0.47/eaYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct.
27904.7767 out of 5 Stars. 2790 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.) $15.87 $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110234.7306 out of 5 Stars. 11023 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz. $11.28 $3.76/lb
$1128current price $11.28$3.76/lbHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.
30894.7844 out of 5 Stars. 3089 reviews4.7844 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Delicious any way you square it, Kraft Singles American Slices deliver the classic American taste and irresistible melt that take your favorite summer grilling foods to the next level. Made with real dairy and no artificial flavors or preservatives, our sliced cheese has a mild, savory flavor and smooth, creamy texture that’s perfectly melty. Our simple squares are ideal for more than just grilled cheese. Try adding Kraft Singles to your breakfast sandwich, burger or tuna melt. Transform steak and bread into a Philly cheesesteak, put a twist on ramen or turn plain fries into ooey gooey cheese fries. When you’re craving classic comfort food, add America's favorite square to your mac and cheese for a simple joy that’s sure to make you smile. Kraft Singles American Slices are known for their distinct yellow color and smooth, creamy texture. Kraft Singles American Slices is a versatile cheese product perfect for sandwiches, burgers and grilled cheese, as they melt easily and evenly. Our slices can also be used in recipes such as macaroni and cheese, casseroles and dips. One of the key features of Kraft Singles American Slices is their convenience. They come pre-sliced and individually wrapped, making them easy to use and store. Our American cheese slices are also a good source of calcium and protein, which makes them a nutritious option for those looking to add more dairy to their diet. Kraft Singles contain 50 calories per serving. For optimal creamy goodness, keep our large box of 72 cheese slices refrigerated. Our sliced American singles are a great addition to any summer spread for Fourth of July or Labor Day BBQs. Kraft Singles American Slices have been a popular staple in American households for decades.
Specifications
- Keep refrigerated
- SNAP & EBT eligible food item
- Elevate your summer grilling with the perfect little square
- One 72 ct. pack of Kraft Singles American Slices
- Always made with milk
- Net weight: 3.0 lbs.
Ingredients: Cheddar Cheese (Cultured Milk, Salt, Enzymes), Skim Milk, Milkfat, Milk Protein Concentrate, Whey, Calcium Phosphate, Sodium Phosphate, Contains Less Than 2% of Modified Food Starch, Salt, Lactic Acid, Milk, Annatto And Paprika Extract (Color), Natamycin (A Natural Mold Inhibitor), Enzymes, Cheese Culture, Vitamin D3.
Contains: milk.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,872 reviews
Verified Purchase
Kraft has the best tasting cheese I have ever bought. It just taste delicious and good. I eat cheese on everything or by itself. If I am fired and I don't want to cook I will eat 3 pieces of cheese for dinner by itself and call it a night. I really love Kraft Cheese. Kraft thank for making it available to buy the 72 box I love it. Great job the best cheese to buy Kraft Cheese. 10************ Stars from me.
Verified Purchase
This is the one that last through the month cause I use it for chicken wraps, sandwiches as well as on crackers for snacks for me %26 granddaughter who loves crackers with melted cheese from microwave.
Verified Purchase
Krafts Singles American Slices taste like real cheese not processed cheese. It tastes delicious cold by the slice and it tastes just as delicious melted on sandwiches and with other foods I also like that each slice of cheese is individually wrapped so that every last slice of cheese stays just as fresh and delicious as the first slice.
Other popular items in Cheese
Member's Mark Flamin' Jack Cheese, priced per pound $16.44 $5.48/lb
$1644current price $16.44avg. price$5.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Flamin' Jack Cheese, priced per pound
10024.6497 out of 5 Stars. 1002 reviews4.6497 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Light String Cheese 36 ct. $7.27 $0.20/ea
$727current price $7.27$0.20/eaMember's Mark Light String Cheese 36 ct.
66814.5888 out of 5 Stars. 6681 reviews4.5888 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct. $7.87 $0.22/ea
$787current price $7.87$0.22/eaMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct.
39464.7696 out of 5 Stars. 3946 reviews4.7696 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb. $6.98 $3.49/lb
$698current price $6.98$3.49/lbMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb.
33804.6814 out of 5 Stars. 3380 reviews4.6814 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz. $10.74 $0.45/oz
$1074current price $10.74$0.45/ozMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz.
44974.6398 out of 5 Stars. 4497 reviews4.6398 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423734.8563 out of 5 Stars. 42373 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120004.8319 out of 5 Stars. 12000 reviews4.8319 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs. $6.42 $3.21/lb
$642current price $6.42$3.21/lbMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs.
32714.6753 out of 5 Stars. 3271 reviews4.6753 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.) $5.72 Was $10.48
Now$572current price Now $5.72, Was $10.48$10.48$4.76 offMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.)
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs. $9.94 $5.68/lb
$994current price $9.94$5.68/lbBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs.
32224.7989 out of 5 Stars. 3222 reviews4.7989 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct. $11.47 $1.43/ea
$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct. $8.74 $0.36/ea
$874current price $8.74$0.36/eaArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct.
31074.73 out of 5 Stars. 3107 reviews4.73 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound $16.45 $6.58/lb
$1645current price $16.45avg. price$6.58/lbFinal cost by weightMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound
14844.6563 out of 5 Stars. 1484 reviews4.6563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs. $8.97 $4.49/lb
$897current price $8.97$4.49/lbCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
18734.7827 out of 5 Stars. 1873 reviews4.7827 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery