KoverRoos MAX Grill Cover, Choose Size
Shipping

Highlights
- Breathable and water-resistant covers for outdoor furniture protection
- Offers exceptional UV protection with a 5-Year Color Retention Warranty for enduring performance
- Lightweight fabric that is easy to install and comes with a handy storage pouch for easy organization
- Independently tested covers with a 10-Year Limited Cover Warranty
- Available in eight different sizes to suit various grill dimensions


Members also considered
Member's Mark Bee Rubber Coir Doormat, 23" x 36" $13.46 Was $19.94
Now$1346current price Now $13.46, Was $19.94$19.94$6.48 offMember's Mark Bee Rubber Coir Doormat, 23" x 36"
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 48' Outdoor LED Café String Lights, 24 Bulbs $29.33
$2933current price $29.33From $29.33Member's Mark 48' Outdoor LED Café String Lights, 24 Bulbs
754.8267 out of 5 Stars. 75 reviews4.8267 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 82" Scroll Wind Spinner $69.98
$6998current price $69.98Member's Mark 82" Scroll Wind Spinner
3654.7644 out of 5 Stars. 365 reviews4.7644 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Sitting French Bull Dog Statue $29.88
$2988current price $29.88Member's Mark Sitting French Bull Dog Statue
1574.8408 out of 5 Stars. 157 reviews4.8408 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark 60 oz. Citronella Candle in Cement Trough $24.96
$2496current price $24.96Member’s Mark 60 oz. Citronella Candle in Cement Trough
694.3913 out of 5 Stars. 69 reviews4.3913 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Athena Sectional with Sintered Stone Top and Sunbrella Fabric, 7pc $2,299.00
$2,29900current price $2,299.00Member's Mark Athena Sectional with Sintered Stone Top and Sunbrella Fabric, 7pc
514.1373 out of 5 Stars. 51 reviews4.1373 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBig Joe Outdoor Ottoman $49.98
$4998current price $49.98Big Joe Outdoor Ottoman
1524.6974 out of 5 Stars. 152 reviews4.6974 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKeter All-Weather Grenada Chaise Loungers, Set of 2 $219.98
$21998current price $219.98Keter All-Weather Grenada Chaise Loungers, Set of 2
12093.8768 out of 5 Stars. 1209 reviews3.8768 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDeck Impressions Solar Deck/Wall light, RGBW, 6-Pack $29.98
$2998current price $29.98Deck Impressions Solar Deck/Wall light, RGBW, 6-Pack
153.8667 out of 5 Stars. 15 reviews3.8667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Sitting Labrador Dog Statue $49.98
$4998current price $49.98Member's Mark Sitting Labrador Dog Statue
4244.8656 out of 5 Stars. 424 reviews4.8656 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse 36' Solar Powered LED Vintage White String Light Set, 15 Bulbs with Remote Control $39.98
$3998current price $39.98Westinghouse 36' Solar Powered LED Vintage White String Light Set, 15 Bulbs with Remote Control
454.3556 out of 5 Stars. 45 reviews4.3556 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse 24 Bulb Color Changing String Light 48 Foot $39.98
$3998current price $39.98Westinghouse 24 Bulb Color Changing String Light 48 Foot
494.4286 out of 5 Stars. 49 reviews4.4286 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Sitting Golden Retriever Dog Statue $59.88
$5988current price $59.88Member's Mark Sitting Golden Retriever Dog Statue
754.8 out of 5 Stars. 75 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse LED Solar Path Lights 30 Lumens, 6-Pack $44.57 Was $49.57
Now$4457current price Now $44.57, Was $49.57$49.57$5 offWestinghouse LED Solar Path Lights 30 Lumens, 6-Pack
954.2632 out of 5 Stars. 95 reviews4.2632 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse 48' Warm White LED String Light Set with Remote Control, 15 Bulbs $36.98
$3698current price $36.98Westinghouse 48' Warm White LED String Light Set with Remote Control, 15 Bulbs
274.8519 out of 5 Stars. 27 reviews4.8519 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Unleash Your Grilling Potential
Are you a grill master who takes pride in your craft? If so, it's essential to keep your grill protected from the elements to maintain its top-notch performance. KoverRoos® offers premium outdoor furniture covers designed to shield your patio investments, including your prized grill, from harsh weather conditions. Their breathable, water-resistant fabrics are designed to provide superior protection without compromising the natural breathability of your outdoor furniture.
Exceptional Fabric Quality
The KoverRoos®MAX fabric is a standout choice for those seeking exceptional fade resistance, strength, and durability. Unlike traditional coated fabrics, KoverRoos®MAX incorporates a water-resistant compound bonded to polyester fibers before weaving. This unique process results in a fabric that delivers unsurpassed water repellency while maintaining the fabric's natural breathability.
Engineered for Extreme Conditions
KoverRoos®MAX is engineered to withstand extreme conditions. It tolerates temperatures ranging from -70°C to 118°C (-100°F to 240°F) and can withstand 400 lbs. of pressure before tearing, making it ideal for high-wind areas. It is recommended for UV exposure, saltwater environments, windy regions, and areas with heavy ice and snow.
Secure and Snug Fit
The KoverRoos®MAX Grill Cover utilizes a drawstring to secure the cover to your furniture. The drawstring attachment is seamlessly integrated into the hem of the cover, providing a simple and effective way to secure it. Made from shock cord, the drawstring allows you to cinch the fabric together, reducing the size of the bottom opening for a snug fit. The locking mechanism on the drawstring ensures it stays securely in place once adjusted.
Specifications
Usage Instructions: Drape the cover over your grill and tighten the drawstring for a snug, locked fit.
Care Instructions: Spot clean, hand wash, or machine wash; line dry only.
Member ratings & reviews
Other popular items in Outdoor Grilling & Cooking
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBrisk It Grills Argo Smart A.I. Powered Pellet Grill and Smoker $599.00
$59900current price $599.00Brisk It Grills Argo Smart A.I. Powered Pellet Grill and Smoker
173.8824 out of 5 Stars. 17 reviews3.8824 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime 6-Foot Classic Folding Outdoor Dining Picnic Table $195.00
$19500current price $195.00Lifetime 6-Foot Classic Folding Outdoor Dining Picnic Table
2924.476 out of 5 Stars. 292 reviews4.476 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKeter Samoa 70 Gal. Resin Deck Box Large Outdoor Storage $57.98
$5798current price $57.98Keter Samoa 70 Gal. Resin Deck Box Large Outdoor Storage
4254.1906 out of 5 Stars. 425 reviews4.1906 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKamado Joe Big Joe III Charcoal Grill $2,599.98
$2,59998current price $2,599.98Kamado Joe Big Joe III Charcoal Grill
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOoni Koda Gas Powered Pizza Oven, Choose Size $498.00
$49800current price $498.00Ooni Koda Gas Powered Pizza Oven, Choose Size
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88374.8366 out of 5 Stars. 8837 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping