Prince Lionheart Dishwasher Basket 2-in-1 Combo
Shipping

Highlights
- Convenient double basket system for cleaning baby accessories in the dishwasher
- Prevents small items like bottle parts, nipples, and pacifiers from falling through dishwasher racks
- Includes one large basket for collars, caps, and pacifiers, and one small basket for nipples
- Lead-free and BPA-free for added safety
- Made in the USA
Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7

Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7


Members also considered
Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
SponsoredMembers-only priceHuggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
6894.3237 out of 5 Stars. 689 reviews4.3237 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
119594.7823 out of 5 Stars. 11959 reviews4.7823 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz
$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
SponsoredMembers-only price$2 offHuggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
5124.584 out of 5 Stars. 512 reviews4.584 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
41364.7848 out of 5 Stars. 4136 reviews4.7848 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb., $24.98, $0.32/oz
$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19354.7106 out of 5 Stars. 1935 reviews4.7106 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29394.687 out of 5 Stars. 2939 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk., $14.98, $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2494.6948 out of 5 Stars. 249 reviews4.6948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
Members-only pricePampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
23474.5492 out of 5 Stars. 2347 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6874 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6874 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24964.5361 out of 5 Stars. 2496 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk., $13.98, $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Effortless Organization for Baby Feeding Accessories
The Prince Lionheart Dishwasher Basket 2-in-1 Combo is the perfect solution for keeping baby feeding accessories organized and thoroughly cleaned. Designed to securely hold bottle parts, nipples, pacifiers, sippy cup valves, and other small items, this basket ensures that everything stays in place during the wash cycle.
Innovative 2-in-1 Design
This dishwasher basket features a versatile 2-in-1 design, offering flexible storage and cleaning options to accommodate a variety of baby essentials. Its thoughtful design prevents items from falling through dishwasher racks, ensuring a more effective and thorough clean every time.
Durable and Space-Saving
Made from durable, dishwasher-safe materials, this basket is built to withstand repeated use. Its compact design maximizes space in your dishwasher, making it an ideal choice for busy parents who need a convenient and efficient cleaning solution.
Hygienic and Convenient
With the Prince Lionheart Dishwasher Basket 2-in-1 Combo, you can simplify cleanup and keep your baby’s feeding accessories hygienic and ready for use. This essential tool is a must-have for maintaining cleanliness and organization in your daily routine.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Type: | Keep baby feeding accessories clean, organized, and protected during every wash with the Prince Lionheart 2-in-1 Dishwasher Basket Combo. Most Importantly the Nipples are facing up above water jests for exceptional cleaning. |
| Key Features: | Made with 100% recycled material. Free from Lead and BPA |
| Height, Age, & Weight Limits (minimums & maximums if applicable) | NA |
| Material Callouts if applicable | Polyproylene |
| Use & Care Instructions | No Assembly required |
| Dimensions | 9.5L X 4.68W X 5.25 H |
| Weight of Product | 0.52 lbs. |
| Safety Certifications (if applicable) | No |
| Warranty Information (if applicable) | One Year Manufacturer Limited |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-2 of 2 reviews
Verified Purchase
LOVE THEM
I love the dishwasher baskets. I no longer have to handwash bottles and the baskets help to not lose any parts in the dishwasher.
Verified Purchase
Great item
Bought this for my daughter. I am using them to make a motorcycle diaper cake with saddle bags for her baby shower
Other popular items in Baby & Toddler
Nurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk., $17.98, $0.19/foz
Sponsored$1798current price $17.98$0.19/fozNurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk.
1074.0561 out of 5 Stars. 107 reviews4.0561 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Plush Pet Carrier Backpack, $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Plush Pet Carrier Backpack
215 out of 5 Stars. 21 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk., $9.98, $0.28/ea
$998current price $9.98$0.28/eaNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.
58614.6978 out of 5 Stars. 5861 reviews4.6978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $23.98
Sponsored$2398current price $23.98Gruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
24364.4803 out of 5 Stars. 2436 reviews4.4803 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Variety Pack, 3.2 oz., 32 ct., $16.32, $0.51/ea
$1632current price $16.32$0.51/eaFrom $16.32GoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Variety Pack, 3.2 oz., 32 ct.
24004.8192 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8192 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Apple Apple, 3.2 oz., 32 ct., $16.32, $0.51/ea
$1632current price $16.32$0.51/eaFrom $16.32GoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Apple Apple, 3.2 oz., 32 ct.
33464.8341 out of 5 Stars. 3346 reviews4.8341 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes, $14.28, $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126404.5104 out of 5 Stars. 12640 reviews4.5104 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSunkist Orange Soda 12 fl. oz., 24 pk., $11.98, $0.04/foz
$1198current price $11.98$0.04/fozSunkist Orange Soda 12 fl. oz., 24 pk.
3434.6764 out of 5 Stars. 343 reviews4.6764 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOLLY Kids Multivitamin + Probiotic Gummy, Berry, 160 ct., $17.98, Was $19.88, $0.11/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.11/ea$1.9 offOLLY Kids Multivitamin + Probiotic Gummy, Berry, 160 ct.
8564.5876 out of 5 Stars. 856 reviews4.5876 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk., $12.98, $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.
9854.8112 out of 5 Stars. 985 reviews4.8112 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Chocolate, 8 fl. oz., 18 pk.
Members-only priceOrgain Kids 8g Protein Organic Nutritional Shake, Chocolate, 8 fl. oz., 18 pk.
864.686 out of 5 Stars. 86 reviews4.686 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Children's Multivitamin Gummies, Assorted Fruit Flavors, 300 ct., $10.78, $0.04/ea
$1078current price $10.78$0.04/eaMember's Mark Children's Multivitamin Gummies, Assorted Fruit Flavors, 300 ct.
3804.6737 out of 5 Stars. 380 reviews4.6737 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk., $12.98, $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk.
15954.8144 out of 5 Stars. 1595 reviews4.8144 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 2-in-1 Deluxe Baby Doll Stroller, $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark 2-in-1 Deluxe Baby Doll Stroller
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBe Smart Get Prepared First Aid Kit OSHA/ANSI, 351 ct., $28.52
$2852current price $28.52Be Smart Get Prepared First Aid Kit OSHA/ANSI, 351 ct.
5474.6947 out of 5 Stars. 547 reviews4.6947 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping