Josh Cellars Pinot Grigio Wine, 750 ml
Curbside Pickup

Highlights
Available in select clubs and also with curbside pickup and/or delivery from select clubs.
Price, vintage, and availability may vary
- Succulent citrus, melon, and key lime pie aromas, with fresh citrus, pear, and crème brûlée flavors
- Pairs well with lighter seafood dishes, salads with citrus dressings, mild cheese, or bruschetta with tomato and basil
- 92 Points from Wine Enthusiast in 2023
- 12.5% ABV
- Appellation: California
Snapple Juice Drink Variety Pack, 16 fl. oz., 24 pk. $16.68 $0.04/foz

Snapple Juice Drink Variety Pack, 16 fl. oz., 24 pk.


Members also considered
Member's Mark Pinot Grigio DOC Delle Venezie, 1.5 L $11.99 $0.24/foz
$1199current price $11.99$0.24/fozMember's Mark Pinot Grigio DOC Delle Venezie, 1.5 L
6284.4347 out of 5 Stars. 628 reviews4.4347 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJosh Cellars Chardonnay Wine, 750 ml $13.99 $0.55/foz
$1399current price $13.99$0.55/fozJosh Cellars Chardonnay Wine, 750 ml
3444.6076 out of 5 Stars. 344 reviews4.6076 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySanta Margherita Pinot Grigio Wine, 750 ml $28.99 $1.14/foz
$2899current price $28.99$1.14/fozSanta Margherita Pinot Grigio Wine, 750 ml
2364.8347 out of 5 Stars. 236 reviews4.8347 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCavit Pinot Grigio Wine, 1.5 L $14.99 $0.30/foz
$1499current price $14.99$0.30/fozCavit Pinot Grigio Wine, 1.5 L
3584.6341 out of 5 Stars. 358 reviews4.6341 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEcco Domani Italian Pinot Grigio Wine, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozEcco Domani Italian Pinot Grigio Wine, 750 ml
2304.6087 out of 5 Stars. 230 reviews4.6087 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChloe Pinot Grigio Wine, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozChloe Pinot Grigio Wine, 750 ml
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKim Crawford Sauvignon Blanc Wine, 750 ml $14.99 $0.59/foz
$1499current price $14.99$0.59/fozKim Crawford Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
13074.7215 out of 5 Stars. 1307 reviews4.7215 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml $10.69 $0.42/foz
$1069current price $10.69$0.42/fozMember's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml
6254.512 out of 5 Stars. 625 reviews4.512 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySEAGLASS Pinot Grigio Wine, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozSEAGLASS Pinot Grigio Wine, 750 ml
764.6974 out of 5 Stars. 76 reviews4.6974 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml $18.99 $0.75/foz
$1899current price $18.99$0.75/fozLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml
9714.7951 out of 5 Stars. 971 reviews4.7951 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKendall-Jackson Vintner's Reserve Chardonnay, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozKendall-Jackson Vintner's Reserve Chardonnay, 750 ml
4974.7545 out of 5 Stars. 497 reviews4.7545 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml $10.59 $0.42/foz
$1059current price $10.59$0.42/fozMember's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml
11894.7653 out of 5 Stars. 1189 reviews4.7653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKim Crawford Illuminate Sauvignon Blanc, 750 ml $16.99 $0.67/foz
$1699current price $16.99$0.67/fozKim Crawford Illuminate Sauvignon Blanc, 750 ml
6744.638 out of 5 Stars. 674 reviews4.638 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mosel Germany Riesling Wine, 1.5 L $14.99 $0.30/foz
$1499current price $14.99$0.30/fozMember's Mark Mosel Germany Riesling Wine, 1.5 L
7404.6568 out of 5 Stars. 740 reviews4.6568 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChateau Ste. Michelle Columbia Valley Riesling, 750 ml $9.99 $0.39/foz
$999current price $9.99$0.39/fozChateau Ste. Michelle Columbia Valley Riesling, 750 ml
1444.75 out of 5 Stars. 144 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Flavor Profile
- Aroma: Succulent aromas of citrus blossom; honeydew melon and key lime pie over layers of melon
- Taste: The palate is fresh and bright with notes of citrus, melon, mango, and a hint of crème brȗlée
- Body: Light bodied that is fresh, crisp, and bright
- Finish: Dry and juicy finish
Giving Back
Josh Cellars helps provide support to National Volunteer Fire Council. Joseph Carr’s dad, Josh, was a volunteer firefighter, so supporting the men and women who selflessly protect their communities has always been close to our hearts. In the spirit of giving back, Josh Cellars works with World Central Kitchen to provide communities in need with nourishing meals during the holiday seasons. Supporting the military has always been important to Josh Cellars, as our namesake, Josh Carr, served in the U.S. Army. Operation Gratitude is an organization that helps to forge personal connections between the American public and active duty service members, veterans, and first responders by creating opportunities to express gratitude.
About the Company
Josh Cellars Cabernet Sauvignon was created by Joseph Carr and named after his father of the same name who went by the name of Josh. This wine was the first of many by the family-owned wine company after the owner spent over two decades as a sommelier and then an executive in the wine industry. Josh Cellars were launched in 2007 and has consistently sought to represent the best of California in each and every bottle of wine they sell.
White Sangria Recipe
Ingredients
- 1 lb. strawberries, hulled and halved
- 2 limes, sliced
- 2 lemons, sliced
- 2 oranges, sliced
- 1 bottle Josh Cellars Pinot Grigio
- ¼ cup peach schnapps (or peach brandy)
- Club soda
- Fruit ice (optional)
Instructions
1. Add the sliced strawberries, limes, lemons and oranges to a large pitcher. Add ice and then pour in the Josh Cellars Pinot Grigio and the peach schnapps or brandy. Stir and refrigerate for about 3 hours to let the flavors infuse.
2. Add ice to a wine glass, pour in the sangria, about ¾ full, and top with club soda. Garnish with slices of orange and lemon.
3. To make the decorative fruit ice, slice lemons and limes very thinly. Fold a slice into each cavity of a 2” square ice mold, fill with water and freeze overnight.
Specifications
Net Weight: 3.01 lbs.
Wine Type: White Wine
Package Type: Glass Bottle
Bottle Cap Type: Cork
Warnings and disclaimers
Disclaimer
The sale of alcohol to minors is prohibited. By using SamsClub.com, including use of Curbside Pickup, to order alcoholic beverages, you are acknowledging that you are over the age of 21. At the time of pickup, you must show a valid photo ID. Acceptable forms of ID include a driver's license, passport, other government issued identification and other legally approved identification that includes your date of birth.
Final sales tax for this item will be calculated upon pickup and added to the amount due at Club checkout.
GOVERNMENT WARNING: (1) According to the Surgeon General, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. (2) Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems.
You agree that any alcohol purchased from Sam’s Club is intended for your personal consumption and not for resale.
Curbside Pickup orders that include alcoholic beverages will not be sold to persons who appear to be visibly intoxicated.
Alcoholic beverages may not be available in certain Sam’s Club locations and/or during certain hours or days due to local laws and regulations and certain licensing restrictions.
You are solely responsible for the purchase of any alcohol from Sam’s Club, including compliance with the law of your local jurisdiction. The unlawful purchase of alcohol either for yourself or for others may subject you to criminal penalties including significant fines, suspension of your driver's license, community service and/or jail.
No discounts, coupons or tax-exempt sales may be applied to alcohol.
Sam's Club reserves the right to refuse orders for alcoholic beverages for any reason without explanation.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 96 reviews
Verified Purchase
Great wine for the money
Josh Cellars is a great choice for the table or just entertaining. This particular choice was for a friend, but my usual choice is chardonnay - not that "snap to" that some white wines have, just smooth and slightly fruity. Enjoy
Verified Purchase
Smooth
Josh never disappoints. And it brings a sparkle to my lady's eye. Seriously, it's a great pour if you don't know what to get for a party. It's a mid priced master.
Verified Purchase
Great taste and price for this quality wine!
Items you may like
Rao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68344.7905 out of 5 Stars. 6834 reviews4.7905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFranzia Chardonnay White Wine, 5 L $21.99 $0.13/foz
$2199current price $21.99$0.13/fozFranzia Chardonnay White Wine, 5 L
3044.5855 out of 5 Stars. 304 reviews4.5855 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKendall-Jackson California Vintners Reserve Chardonnay and Sauvignon Blanc Wine, 750 ml, 2 pk. $19.99 $0.79/foz
$1999current price $19.99$0.79/fozKendall-Jackson California Vintners Reserve Chardonnay and Sauvignon Blanc Wine, 750 ml, 2 pk.
494.8776 out of 5 Stars. 49 reviews4.8776 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWoodbridge Chardonnay Wine, 1.5 L $12.99 $0.26/foz
$1299current price $12.99$0.26/fozWoodbridge Chardonnay Wine, 1.5 L
7194.605 out of 5 Stars. 719 reviews4.605 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBlack Box Chardonnay Wine, 3 L $19.99 $0.20/foz
$1999current price $19.99$0.20/fozBlack Box Chardonnay Wine, 3 L
2884.3194 out of 5 Stars. 288 reviews4.3194 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242713.8122 out of 5 Stars. 24271 reviews3.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStag's Leap Wine Cellars AVETA Napa Valley Sauvignon Blanc Wine, 750 ml $29.99 $1.18/foz
$2999current price $29.99$1.18/fozStag's Leap Wine Cellars AVETA Napa Valley Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
Available for PickupPickupStella Rosa Handbag Wine Variety Pack, 187 ml, 5 pk. $21.99 $4.40/ea
$2199current price $21.99$4.40/eaStella Rosa Handbag Wine Variety Pack, 187 ml, 5 pk.
2314.7489 out of 5 Stars. 231 reviews4.7489 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCastello Del Poggio Moscato 750 ml $10.99 $0.43/foz
$1099current price $10.99$0.43/fozCastello Del Poggio Moscato 750 ml
1024.7157 out of 5 Stars. 102 reviews4.7157 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryA to Z Oregon Riesling Wine, 750 ml $14.99 $0.59/foz
$1499current price $14.99$0.59/fozA to Z Oregon Riesling Wine, 750 ml
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBarefoot Moscato Sweet White Wine 1.5 L $12.99 $0.26/foz
$1299current price $12.99$0.26/fozBarefoot Moscato Sweet White Wine 1.5 L
8404.6548 out of 5 Stars. 840 reviews4.6548 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeringer Main & Vine White Zinfandel, 1.5 L $11.99 $0.24/foz
$1199current price $11.99$0.24/fozBeringer Main & Vine White Zinfandel, 1.5 L
1984.7424 out of 5 Stars. 198 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery